Noterde Kredi Kartı Geçerli Mi?

Tüm resmi işlemler için Noterde Kredi Kartı Geçerli mi konusunda 2022 yeni ve güncel bilgilerin tamamını bu makalemiz içerisinden öğrenebilirsiniz.

Eskiden kredi kartı kullanımlarının yaygın olmaması nedeniyle günümüzde Noterde Kredi Kartı Geçerli mi sorularının yanıtları bir çok vatandaş tarafından merak edilmektdir. Araç alım ve satım işlemlerinin yanı sıra vekalet ve tasdik gibi pek çok işlemin yapıldığı noterlerde vatandaşlar kredi kartı ile ödeme yapmak istiyor. Vatandaşların en fazla işlerinin olduğu devlet dairelerinden birisi olan noterler; yıllık ortalama 150 milyon liralık kredi kartı ile işlem yapmaktadır. Adalet bakanlığının önderliğinde Türkiye Noterler birliği, İçişleri Bakanlığı’nın ve Ticaret Bakanlığı’nın ortak çalışmaları sonucunda noter işlemlerinde 3 Şubat itibariyle kredi kartı ödemesini izin verildi. Noterde kart geçiyor mu konusunda evet yanıtını bu madde ile verebiliyoruz.

Noterde kredi kartı geçerli mi 2022 konu başlığında bilinmesi gereken bir kaç önemli hususlar daha bulunmaktadır. Günlük hayatımızda işlemlerimizi yasal olarak halledebilmemizi yarayan noter, yasal belgeler ile faaliyet göstermektedir. Noter kanunun da belirtilen hükümler gereğince tebligat işleri, vasiyetname, tespit işleri, alım satım, vakıf senedi ve birçok farklı kanunda belirtilen görevleri yerine getirmektedir.

Hayatımızın çok büyük bir çoğunluğunu kapsayan, banka kartları ve Kredi kartlarının kullanım alanlarının yaygınlaşması ile birlikte vatandaşlar; yasal bir kurum olan noterde kredi kartı geçiyor mu sorusunu bize sıkça sormaya başladılar. Bu konuda sizlere daha detaylı bilgiler sunmadan önce, Özel Hastanelerde Kredi Kartı Geçerli mi isimli konumuzu da ayrıca ziyaret edip bilgi alabilirsiniz.

Noterde kredi kartı geçerli mi konusunda sizler için çok sık sorulan sorulardan oluşan, detaylı araştırmalar gerçekleştirdik. Genel olarak çoğu işimize hallettiğimiz noterler üzerinde, nakit para gerektiği durumlar da nakit olarak yanımızda olmadığı zaman kredi kartını kullanmak isteriz. 3 Şubat tarihinde yürürlüğe giren yeni kanun kapsamı sayesinde, vatandaşlar noterde kredi kartı kullanabiliyor. Sizler için kapsamlı bir araştırma yaptık ve yazımızda derledik.

Noter nedir?

Noterde kredi kartı geçerli mi başlığında detaylara geçiş yapmadan önce; noter nedir ve buna bağlı noter çalışma alanları nelerdir konusunda genel bir tanım ve çalışma alanları konularında kısa bilgiler sunarak içeriğimize başlamak istiyoruz. Noter hukuki anlamda vatandaşların güvenliğini sağlamak ve anlaşmazlıkları çözmek amacıyla belgeler ile somut çalışan bir kurumdur.

Yapılan işlemlerin resmiyet kazanması için hukuki işleri düzenleyen noter aracılığıyla tüzel ve gerçek kişiler arasında yapılan işlemler not edilir. Emanet işleri, vasiyetname ve ölüme bağlı diğer tebligat işlemlerinin yanı sıra gayrimenkul ya da araç satışının da resmi olarak kayıt altına alınması gerekmektedir.

Bu yüzden aracı satın alacak kişi ve satacak kişinin noter huzurunda devir teslim yapmaları gerekmektedir. Güncel olarak 2020 yılına kadar noterde kredi kartı geçerli mi konusunda, tüm işlemlerinde yalnızca nakit kabul edilmekteydi. Vatandaşların çok yoğun olan talepleri doğrultusunda yapılan yeni bir düzenleme işlemi sayesinde güvenli ödeme sistemi geliştirildi ve kredi kartı geçerli hale geldi. Noterde kredi kartı geçerli mi konusunda bugüne kadar kullanılmama nedeni bankaların komisyon oranları olmaktaydı.

Noter de hangi işler halledilir?

Noterde kredi kartı geçerli mi başlığımız da bir alt başlığımız noterde hangi işler halledilir konusu üzerine olacak. Noterler hukuk çerçevesinde güvenliği sağlamak ve anlaşmazlıkları önlemek amacıyla yapılan her işlemi belgeye döken ve kanunlar çerçevesinde resmeden kişilerdir. Her noterliğin yetki çerçevesi farklı olduğu için; noterde yapılacak işlemlerde farklılık gösterebilir.

Genel olarak noter de hangi işler halledilir konusuna bakacak olursak:

 • Evlilik sözleşmesi
 • Gayrimenkul satış ya da alışı
 • Zilyetlik devri sözleşmesi
 • Miras taksimi
 • Şirket sözleşmesi
 • Ortak mülkün idaresi sözleşmesi
 • Ölünceye kadar bakma sözleşmesi
 • Kira sözleşmesi
 • Menkul mallarda hibe sözleşmesi
 • Evlat edinme sözleşmesi
 • Taahhütname
 • Kefaletname
 • Vasiyetname
 • Borç senedi
 • Emanetleri saklama tutanağı
 • Protesto işleri
 • İhbar ve ihtarname
 • İmza sirküleri

Noterde kredi kartı geçerli mi içeriğimiz de noter içi yapılan işlemleri kısaca bu şekilde listelemiş olduk. Yine konumuzla bağlantılı olduğunu düşündüğümüz Çek Kırdırma Oranları makalemizi de ayrı olarak inceleyebilirsiniz. Noterde kredi kartı geçiyor mu konusunda olduğu gibi yine güncel ve yeni bilgileri içermektedir.

Noterde Kredi Kartı Geçer Mi 2022

Noterde kredi kartı geçerli mi 2022 sorusunda, içerisinde bulunduğumuz yıl ve sonrası için noterde kredi kartı kullanımının aktif edildiğini belirtebiliriz. Noterde kart geçerli mi hususunda bir diğer aktaracağımız bilgi ise; 3 Şubat 2021 tarihinde yapılmış olan yeni bir tasarı sayesinde noter işlemlerinde güvenli ödeme sistemi uygulaması faaliyete geçmesi olmuştur. Sıklıkla her işlemimiz de kullanmış olduğumuz noterde artık kredi kartı kullanılabiliyor. Yeni uygulama ile birlikte Türkiye’nin tüm noterlerin de güvenli ödeme sistemi vatandaşa halka açık hale geldi.

Yeni uygulama ile birlikte; noterlerde harç, damga, değerli kağıt, tescil belge bedeli ve masrafları kredi kartı ya da banka kartı ile ödeyebileceksiniz. İkinci el araba alım ya da satım işlemlerinde vatandaşın mağdur olmaması amacıyla bankacılık düzenleme ve denetleme kurumuna bağlı olan firmalar satış tutarını bloke ettiklerinde satıcıya da alıcı hesaptaki paraya müdahale edemez hale gelirler.

Noterde kredi kartı geçerli mi konumuzun son kısmında devir teslim işlemleri hakkında ufak bir notu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tüm noter işlemleri güvenli bir şekilde halledildikten sonra araç satışı ya da alışı tamamlandığında parayı alacak kişinin hesabına tutar aktarılmaktadır. Güvenli ödeme sisteminde eklenen bu yeni yöntem sayesinde sahtecilik ve dolandırıcılık işlemlerini engellemektedir. Yüksek meblağlı satış işlemlerinde noterlikte para teslim etme ya da paranın sahte çıkması gibi yaşanacak olumsuz süreçlerin önüne çıkılması için tasarlanan bu yeni sistemde dolandırıcılık işlemleri engellendi.

Noterde Banka Kartı Geçer Mi?

Noterde kredi kartı geçerli mi sorusunun yanı sıra bir de banka kartının da geçerli olup olmadığı merak edilmektedir. Hukuki yollar ile resmileşen noter belgeleri sayesinde, anlaşmazlık yaşanmaması hedeflenir. Belirttiğimiz tarih ile yürürlüğe giren yeni bir ödeme planı sayesinde noter huzurunda banka kartı ve kredi kartı geçerli sayılmaktadır.

Noterde Banka Kartı Geçerli mi 2022
Noterde Banka Kartı Geçerli mi, Banka Kartı İle Ödeme Yapılıyor mu?

Noter de kredi kartı geçerli mi 2022 konusun da bir de sanal poslar hakkında bilgilere yer vermek istiyoruz. Noter içerisinde sanal pos cihazları bulunuyr. Noter huzurunda yaptıracağınız harç ödeme, damga, değerli kağıt, tescil belge bedeli ve masraflar için vatandaşlar 3 Şubat itibariyle  banka kartı ve kredi kartı ile ödeme yapabilmektedirler.

Noterde Kredi Kartı İle Ödeme

Noterde kredi kartı geçerli mi makalemizin son bölümlerinde, kart ile ödeme işlemlerinin nasıl yapıldığı konusunda bir kaç küçük bilgi sunmak istiyoruz. Adalet bakanlığının yeni uygulamalarından birisi olan noter işlemlerinde güvenli ödeme sistemi yurt genelinde kullanılır hale geldi. Bilindiği üzere noterlik işlemlerinde yapılacak olan işlemlerin bedelinin yanı sıra; damga, değerli kağıt ve tescil belge bedeli alınıyor.

Bununla beraber, alım satım işlerinde notere belli bir ücret vermek gerekiyor. Noter huzurun da yapılacak olan işlemler için hizmet parası alındığı biliniyor. Her yıl düzenlenen bu hizmet bedeli ve kullanılan evraklar bedeli değişiklik göstermektedir. Vatandaşlarda yapmış olduğu işlemlerde ya da alım satımlarda noter ücretlerini kredi kartı ile ödemek istiyorlar.

Vatandaşların talepleri doğrultusunda Adalet Bakanlığının yürürlüğe sokmuş olduğu bu yeni uygulama sayesinde banka kartı ve kredi kartı ile ödeme yapmak mümkün hale geldi. Noter huzurunda araç alım satım yapacak kişilerin aynı zamanda güvenli ödeme sistemini kullanabiliyorlar.

Güvenli ödeme sistemi bilindiği üzere Adalet bakanlığının yürürlüğe sokmuş olduğu emanet hesaba alınan para olarak biliniyor. Araç alım satım yapılırken tarafların işlem tamamlanmadan mevcut parayı çekmemesi ve dolandırıcılık, sahtecilik işlemlerinin gerçekleşmemesi için yapılan bu uygulama sayesinde; noterde işlemler bittikten sonra alıcı tarafa belirtilen tutar hesabına aktarılıyor.

Noterde Kredi Kartı Geçerli mi – Sık Sorulan Sorular

Noterde Kredi kartı geçerli mi konusunda sık sorulan bazı soruların temel yanıtlarını da sizler için araştırıp cevaplamaya çalıştık. Tüm noterlik işlemlerinde banka kartı ile kredi kartının kullanılabildiği gibi, bir de noter de kredi kartına taksit yapılıyor mu konusun da yanıtlar merak edilmektedir. Soru cevap bölümünden tüm sorularınızın yanıtlarını ayrıntılı olarak bulabileceksiniz.

Noterde kredi kartı geçerli mi 2022 konumuzu burada tamamlamış bulunuyoruz. Yine makalemiz ile ilgili, anlaşılmayan ya da sormak istediğiniz her türlü konu ve önerilerinizi yorum bölümü kullanarak bizlerle paylaşabilirsiniz. Göndereceğiniz yanıtlar bir kaç saat içerisinde onaylanıp, uzman editör arkadaşlarımız tarafından ücretsiz olarak yanıtlanmaktadır.

Yorum yapın