Kredi Ara Ödeme Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi ara ödeme hesaplama, kredi kartı kullanıcıları tarafından sıklıkla merak edilen konulardan birisidir. Bilindiği üzere kredi kartı kullanımına bağlı olarak kişiler, her ayın belirli günlerinde asgari tutarlarını ödeyerek borçlarının bir kısmını kapatmaktadır. Asgari ödemenin dışında yapılan bir diğer ödeme ise ara ödeme olarak bilinmektedir. Kredi ödeyenlerin sıklıkla sormuş olduğu ara ödemeler Kredi taksitlerinin dışında belli periyotlar halinde yapılan ödemelerdir.

Bankalardan kredi çekildiği zaman ara ödeme yapılacak tarihlerde ödeme planına dahil edilebilir. Ya da Kredi sahibi ara ödeme yapacağız zaman bankayı arayarak yeniden yapılandırılmasını talep edebilir. Yapılan bu ara ödemeler kredi çeken taraf için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Kredi aldığınız zaman hangi vadide aldınız ve kaç taksit ödeyeceğiniz bellidir. Yapacak olduğunuz ara ödemeler sayesinde toplam ödemeniz gereken tutar azalmaktadır. Yapılan ara ödemeler sayesinde kredi miktarı azaldığı gibi vadede kısalmaktadır. 

Bazı dönemlerde ödeme tutarında azaltma ve borç tutarında düşüş için kullanıcılar kredi ara ödeme yöntemi tercih etmektedir. Ara ödemeler olarak bilinen bu işlem, kredi kartı borçlarının ödenmesi için ayrılan periyotların dışında gerçekleştirilen bir ödeme şeklidir.

Yani bu ödemeyi yapabilmek için bankanız ile iletişime geçmeniz ve belirli bir tarihte anlaşma sağlamanız gerekmektedir. Bu şekilde yapılan planlamalarda ara ödemeler başarıyla gerçekleştirilmekte ve mevcut borç daha kısa sürede tamamlanabilmektedir.

Dilerseniz bu içeriğimizin ayrıntılarına geçmeden önce, Kredi Faizi Hesaplama Formülü yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kredi Ara Ödeme Hesaplama Nasıl Yapılır

Ara ödeme, asgari gibi belirli ödeme günlerinin dışında gerçekleştirilen borç ödeme yöntemlerinden birisidir. Kredi kartı kullanan bireyler, ihtiyaç kredisi ara ödeme nasıl yapılır gibi soruları merak etmekte ve borçlarını daha kısa sürede kapatabilmek adına bu yöntemi bankaları ile görüşmektedir. Aynı zamanda ara ödeme yapabilmek için bankanızın onayının olması da şarttır. Kredi Ara Ödeme Hesaplama 2023 işlemlerinde banka onayı olmadan bu işlemler gerçekleştirilemiyor.

 • Öncelikle bu ödeme yönteminden yararlanabilmek için bankanıza bir talep formu iletmeniz gerekmektedir.
 • Talebinizin onaylanması halinde ara ödemeniz gerçekleşebilecektir.
 • Kredinizin toplam tutarının %2’si kadarını erken ödeme başlığı altında ödeyebilirsiniz.
 • Yapacağınız bu adımlar sonucunda da ara ödemeniz gerçekleşmiş olacaktır.

Yukarıda açıklanan adımlar, kredi ara ödeme hesaplama işlemlerinin nasıl yapıldığını göstermektedir. Bu adımları tamamlayarak ara ödeme yapabilir ve toplam kredi borcunuzu büyük ölçüde ödeyebilirsiniz. Bankanın da bu işlemlere onay vermesinin ardından, ödeyeceğiniz faiz tutarında da azalmalar meydana gelecektir ve toplam borç üzerinden faiz indirimi de gerçekleştirilir.

Kredi Ara Ödeme Hesaplama Aracı 2023
Kredi Ara Ödeme Hesaplama Aracı 2023

Kredi Ara Ödeme Mantıklı Mı?

Kredi ara ödeme mantıklı mı gibi soruların kredi kartı borç ödemelerinde ele alındığını görmek mümkündür. Kredi kartı kullanıcıları, faydalandıkları kredileri belirli bir tarihte ödeme şartıyla kullanmaktadır. Bu tarihe göre kredinin kapanacağı gün oldukça uzun bir süreç olmaktadır. Ancak ara ödeme gibi avantajlardan yararlanarak kredi kartı borcunuzu daha kısa sürede kapatabilirsiniz.

Kredi ara ödeme hesaplama konusunda avantajlarınızı da unutmamanız gerekir. Bankanız ile yapacağınız görüşmeler çerçevesinde ara ödeme talebiniz onaylanırsa bu durum sizin lehinize olacaktır. Kısa sürede çok fazla ödeme yapmanız gerekse bile işlemin sonucunda kredi kartı borcunuzun daha kısa zamanda kapandığını görebilirsiniz. Bu da aylar boyunca borç ödemeyeceğiniz anlamına gelmektedir.

Kredi Ara ödeme hesaplama 2023 işlemlerinde, bu ödemelere en kolay izin veren bankalardan bazıları şu şekilde listelenmektedir;

 • Kredi Ara Ödeme Devlet Bankaları
 • Kredi Ara Ödeme Özel Bankalar
  • İş Bankası, Yapı Kredi, Akbank, Garanti BBVA, Denizbank, Finansbank

Kredi Ara Ödemenin Avantajları Nelerdir?

Kredi ara ödeme hesaplama konusunda bir diğer başlığımız da ara ödeme avantajları olacak. Ara ödeme, günümüzde pek çok kredi kartı kullanıcısının ilgilendiği başlıklardan birisidir. Kredi çekilerken istenilen miktar vade bazında faiz işlenerek taksitlendirilmektedir. Bu yüzden müşterinin yapmış olduğu ara ödemeler sayesinde hem vade kısalır hem de kredinin faizi işlemden borç kapatılır.

Krediyi Ara Ödeme Avantajları
Kredi Ara Ödeme Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir

Ara ödemeleri daha önceden planlayabileceğiniz gibi daha sonrasında da bankanız ile irtibata geçerek ara ödeme için taksit planınızı yapılandırabilirsiniz. Pek çok avantaja sahip olması ile anılan bu işlem, kredi ara ödeme avantajlı mı sorusu ile de zaman zaman araştırılmaktadır. Genel anlamda borcun erken dönemde kapatılmasını sağlayan ara ödeme, bunun dışında daha pek çok imkân tanımaktadır.

 • Vadenin azalması sağlanır.
 • Vadelerin öngördüğü tarihlerden önce ödeme yapılması, faiz işlemeden borç ödemesinin yapılmasını sağlar. Bu da az faizle borcunuzu kapatabileceğiniz anlamına gelir.
 • Ara ödeme tercihiniz sonucunda daha kısa zamanda kredi borcunuzu kapatabilirsiniz.
 • Kredi ara ödeme hesaplama konumuza paralel olarak, Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama isimli yazımıza da ayrıca göz atabilirsiniz.

Bunun dışında fazla ödeme ve düzenli ödeme yapacağınız için; kredi notunuzun da olumlu yönde etkilenmesi mümkün olacaktır. Bu noktada bizlerde Hangi Banka ekibi olarak, kredi ara ödemelerin mümkün olduğu süre boyunca yapılmasını önermekteyiz. Kredi çeşitleri ne olursa olsun, kredi ara ödeme avantajları her zaman kredi notlarına olumlu olarak yansımaktadır.

Kredi Ara Ödeme Nereden Yapılır?

Kredide ara ödeme nasıl olur şeklinde sorulan soruların bu yöntemin tercih edilmesi kapsamında merak edildiği fark edilmektedir. Kredi ara ödeme yapabilmek için öncelikle kredisinden faydalandığınız banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Banka tarafından sağlanan koşulları sağladığınız takdirde ara ödeme imkanından yararlanabilirsiniz.

Talep formu gönderildikten sonra banka tarafından onay almanız ile birlikte tekrar şubeleri ziyaret ederek hem içerik hakkında hem de nasıl ödeme yapacağınız hakkında burada bulunan yetkililerden bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda bilgi almanız dışında hesabınız üzerinden ödemeyi de aynı anda gerçekleştirebilirsiniz. Böylece ara ödeme işlemini başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Kredi Ara Ödeme Koşulları Nelerdir?

Söz konusu kredi kartı borcu kapatma olduğunda bu alanda sıklıkla duyulan kredi ara ödeme yapınca ne olur sorusu ön plana çıkmaktadır. Ara ödeme imkanından yararlanarak ödeyeceğiniz kredi borcu, daha kısa sürede ödenmiş ve aynı zamanda daha az faiz miktarı ile ödenmiş olacaktır. Tabi bu imkândan yararlanabilmek için bankalar tarafından talep edilen koşullara uyum sağlamanız gerekmektedir.

Net bir koşul olmamakla birlikte her banka kendi şartlarını belirlemekte ve müşterilerine sunmaktadır. Ancak genele bakılacak olursa pek çok banka, güven veren müşterilerine bu imkânı tanımaktadır. Kredi notunuzun yüksek olması ve mevcut borcunuzun ödemelerini zamanında yapıyor olmanız aranan şartlar arasındadır.

Konut kredisinde kaç defa ara ödeme yapılır?

Banka müşterisi istediği takdirde çekmiş olduğu bütün krediyi kapatabilir. Bunun yanı sıra uzun vadeli kredi alan kullanıcılar genelde ara ödeme yaparak borçlarını hafifletmek için uğraşırlar. Çekilen konut kredileri 120 ay vade içerir. Konut kredisinde kredi sahipleri ara ödeme de sınırlandırılmazlar. Bankalar müşterilerine istedikleri kadar ara ödeme yapma imkanı sunar.

Kredi ara ödeme hesaplama 2023 konu içeriğimizin burada sonuna geldik. Konuyla ilgili genel soru ve sorunlarınız halinde, hemen alt kısımda yer alan yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Kredi Ara Ödeme hesaplama ve avantajları hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtları bu içerikte sunulmaktadır.

Yorum yapın