Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir, Evde Nasıl Yapılır?

Çok eski zamanlardan günümüze kadar gelen kantaron şifa kaynağı olarak bilinmekte ve günlük hayatta pek çok alanda fayda sağlayan etkili bir bitkidir. Kantaron yağı her evde bulunması gereken cam şişede kolay bir şekilde saklanabilen mucize bir yağdır. Kantaron yağının faydaları saymakla bitmez. Adet sancısı, yara ve yanıkların tedavisi, kanama durdurma özelliği ve kas gevşetici özelliği ile bilinen kantaron yağını temin etmek oldukça kolaydır. Tüm aktarlarda bulunan kantaron bitkisi yağı doğal yöntemli tedavilerde en sık tercih edilen şifalar arasında yer almaktadır.

Kantaron yağı hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Cilt bakımında da sıklıkla tercih edilen bu yağı sivilcelerle mücadelede büyük etki yaratmakta ve kuru cilt tipleri için de nemlendirici özelliği görmektedir. Bunun yanı sıra güneş yanıklarından kaynaklı acı hissettiğinizde bu yağı sürerek kısa sürede rahatladığınızı hissedebilirsiniz. Kantaron yağı yaralarda ve tahriş olan bölgelerde de sıklıkla tercih edilir.

Kantaron Yağının Faydaları

Kantaron yağı romatizma ağrıları, mide ağrıları, uyku problemleri, böcek ısırıkları, saç dökülmesi ve kan şekerine iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra kanamaları durdurma özelliği olan kantaron yağını kanama olan bölgeye sürerek kanamanın saniyeler içerisinde durmasını sağlayabilirsiniz. Sakinleştirici özelliği ile de bilinen bu yağ güçlü bir antioksidandır.

Kantaron yağının faydaları;

  • Ağız yolu ile de tüketilebilen kantaronun yağı ishal ve kabız gibi problemlere iyi gelmektedir.
  • Balgam sökmede oldukça etkilidir.
  • Uçuk tedavisinde kullanılır.
  • Bebek pişiklerini geçirme konusunda oldukça etkilidir.
  • İç ve dış varis tedavilerinde uygulanır.
  • Saçlara canlılık kazandırarak kepek problemleri ve saç dökülmelerine karşı etkili çözüm yaratır.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Vücudumuza pek çok fayda sağlayan ve evimizde mutlaka yer alması gereken kantaron yağı nasıl yapılır? Kantaron bitkisinin kurutulması sonucu kantaron bitkisi kesinlikle makas ve bıçak kullanılmadan parçalanarak kavanozlara sıkıştırılmayacak şekilde yerleştirilir. Sonrasında ise üzerine saf zeytinyağı doldurularak kavanozun kapak kısmına ince bir bez koyularak kapak kapatılmadan 5 gün güneşte bitkinin özünü bırakması beklenir. 5 gün bekletilen kavanozun kapağı kapatıldıktan sonra 45 gün kadar bir süre kavanoz ara ara karıştırılarak tekrar güneşte bekletilir. Bu süre zarfında kantaron bitkisi zeytinyağı ile iyice karışarak kırmızı rengini almaktadır. Kırmızı rengi alan yağ koyu renkli şişelere doldurularak güneş almayan ortamda uzun süre saklanabilmektedir.

Kantaron Çayının Faydaları

Kantaron çayı da yağı gibi oldukça etkilidir. Kantaron bitkisinin çiçekleri kurutularak elde edilen kantaron çayı sindirim sistemine iyi gelmekte ve sakinleştirici etkisi ile strese karşı da oldukça etkilidir. Günde en fazla 2 fincan tüketilmesi gereken kantaron çayı fazla tüketimde sindirim sistemine zarar verebilmektedir. Hamilelik döneminde kullanımı sadece doktor onayı ile önerilmektedir.

Kantaron Yağının Faydaları isimli konumuza kendi düşüncelerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Kantaron Yağının Faydaları konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yorum yapın