Kınayla Bakır Renk Elde Etmek

Kına ile saç boyama son yıllarda popüler olmuş uygulamalardan biridir. Kınayı direkt saçınıza uygulayabildiğiniz gibi çeşitli alternatifler uygulayarak farklı renklere de dönüştürebilirsiniz.  

Kına ile bakır renk elde etmek için yapılması gereken bazı uygulamalar ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. 

Kına İle Bakır Renk Nasıl Elde Edilir? 

Kına ile bakır rengi elde edebilmek için papatya çayı hazırlıyoruz. Bunun için 1 bardak suya yarım çay bardağı papatya ekleyerek, 10-15 dk kadar kaynatıyoruz. Soğumasını bekliyoruz, papatyanın sarı rengi çıkıyor. Kınayı bir kaba boşaltarak papatya suyunu ekliyoruz. Eklerken bir yandan da karıştırmak çok önemlidir. İyice çırptıktan sonra üzerine yoğurt, zeytinyağı, sirke, zerdeçal ve şeker ekleyip karıştırıyoruz. Kulak memesi kıvamına gelene kadar karıştırmak çok önemlidir. 

Kına ile saç boyama
Kına ile saç boyama

Bu İşin Püf Noktaları Nelerdir? 

Kına ile bakır rengi elde ederken dikkat edeceğimiz en önemli nokta kınanın kaliteli olmasıdır. Kınayı kaliteli seçmek saç renginizin oluşumunda önemli rol oynar. Bunların haricinde metalle kınanın temasa geçmesi boyanın rengini değiştireceğinden tahta kaşık kullanmak faydalı olacaktır. Hazırlanan karışım uzun süre bekletilip ısıtıldıktan sonra kullanılmalıdır. Yoksa bu da yine saç renginizi etkileyecektir. Saç diplerinden başlayarak saçımızı uçlara kadar boyuyoruz. Mümkünse güneş ışığı görmesinde fayda var. Bu işlemler bittikten sonra yine saçlarımızı sararak 5-6 saat kadar bekleyerek boyanın tamamen işlemesini bekliyoruz. Sonrasında yıkayarak kullanıyoruz. 

Koyu Renk Kına Nasıl Elde Edilir? 

Kınayı çeşitli şekillerde saçlarımıza uygulayabiliriz. Çeşitli renklere dönüştürmek veya saçımızın şekline ya da uzunluğuna göre tonlarını belirlemek bizim elimizdedir. Kınayı aldıktan sonra koyu renge dönüştürüp o şekilde de saçlarımıza uygulayabiliriz. 

Koyu Renk Elde Etmenin Yolu 

Koyu renk kına elde etmek için ilk önce 2 su bardağı kınayı bir kabın içine koyuyoruz. Zeytinyağı ekliyoruz. Üzerine 1 yumurta kırıyoruz. 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekliyoruz. Saça koyu rengi vermesi amacıyla demlenmiş siyah çay ve ceviz kabuğu ekliyoruz. Bunun yanında daha koyu bir saç rengi elde etmek istiyorsanız aktarlarda satılan kına taşını kullanabilirsiniz. Daha sonra kınanın rengini sabitleyebilmek için göz kararı tuz ilave ediyoruz. Tercihen zencefil de eklenebilir.  

Koyu Renk Kına Yapmanın Püf Noktaları 

Kullanacağınız kap ve kaşık kesinlikle tahta ya da plastik olmalıdır. Metalle tepkimeye girerek başka renklerin oluşmasını önlemek için bu kısma özen gösterilmelidir. Kınayı kulak memesi kıvamına getirmek de saça yedirmek açısından önemlidir. Ellerimize eldiven giymek de yine ellerimizin boyanmaması açısından gereklidir. Kınayı koyu renk elde etmede en önemli püf nokta ise kınayı saç diplerimizden saç uçlarına kadar sürdükten sonra beklenen süreyi uzatmaktır. Kına uygulamasından sonra ne kadar uzun süre saçımızda kalırsa o kadar koyu bir renk elde etmiş oluruz. 

Kınayla bakır renk saç rengi
Kınayla bakır renk saç rengi

Kına İle Kestane Rengi Nasıl Elde Edilir? 

Kınayı saçlarımıza sürdüğümüzde direkt kına rengi elde edebileceğimiz gibi, çeşitli malzemelerle farklı renkler elde etmek de mümkündür. Kına ile saç boyarken saç rengine şekil vermek kolaydır. Kullanılan kınanın miktarı, içine eklenen malzemelerin miktarı önemli olmaktadır. 

Kına İle Kestane Rengini Elde Etmenin Altın Kuralı 

Kına ile kestane rengi elde etmek için; iki bardak kınanın içine bir bardak sıcak su, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ekliyoruz. Bu malzemeleri iyice karıştırarak kulak memesi kıvamına getiriyoruz. Daha sonra sıcak suyla doldurduğumuz kabın içerisine hazırladığımız karışımı koyuyoruz. Karışım iyice ısınana kadar beklenilmelidir. Daha sonra soğutuyoruz.  

Kestane renk saç rengi
Kestane renk saç rengi

Kına ile kestane rengi elde etmek için hazırladığımız karışımı saç diplerimizden saç uçlarına kadar sürüyoruz. Daha sonra kafamızı sararak 5-6 saat bekliyoruz. Daha sonra kafamızı güzelce yıkayarak saçlarımızı kullanabiliriz. 

Kına İle Kestane Rengini Elde Etmenin Püf Noktaları 

Kına ile kestane rengi elde ederken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri kınanın saçta durduğu süredir. Eğer kınayı saçınızda 5-20 dk arasında bekletirseniz hafif bir kestane rengi elde edersiniz. Eğer yaklaşık yarım saat bekletirseniz orta renk bir kestane rengi elde edersiniz. Daha çok kahverengi tonu gibi olur. Eğer 1 saat civarı bekletirseniz koyu kestane rengi bir saç elde edersiniz. 

Bunların haricinde kına ile saç boyarken iki kişi olursanız boyama da sizin için kolaylık sağlayacaktır. 

Kına İle Saç Boyama Renkleri 

Kına ile saç boyama renkleri oldukça farklıdır. Çeşitli renkler elde edilebilir. Bunlardan en çok kullanılanları bakır, kızıl, kahverengi tonlarıdır. Kınalar da yeşil ve siyah kına olmak üzere ikiye ayrılır. Saçlar için iyi bir boyadır ve oldukça faydalıdır.  

Çikolatalı kestane saç rengi
Çikolatalı kestane saç rengi

Kına normal şartlarda nötrdür, herhangi bir renk vermez. Ancak gerekli malzemelerle karıştırıldığında saçta bekletme süresine göre, farklı renkler elde edilebilmektedir. Eklenen malzemeler de saça ton vermektedir.  

Kına İle Tercih Edilen Saç Renkleri 

Kına ile saç boyama renkleri oldukça çeşitlidir. Ama özellikle yaz aylarında açık renkler, bakır renkleri çok tercih edilmektedir. Kışın ise daha koyu renkler tercih edilmektedir. Koyu kahve renkler kışın çok tercih edilmektedir. Kızıl renk de yine insanların tercihleri arasındadır.  

Yine de yaz-kış genel olarak bakıldığında en çok kullanılan rengin bakır renk olduğu söylenebilir. Kınayı direkt nötr olarak kullanan kişilerin sayısı ise, bu şekilde elde edilen renklere göre oldukça azdır. Kına renkleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. 

Kına Saça Nasıl Fayda Sağlar? 

Kına kullanımı saça çok faydalıdır. En önemli faydalarından biri de saçların dökülmesini engellemektir. Düzenli olarak kullanıldığında saça olan faydaları oldukça fazladır. Saçlardaki kırılmaları da çok azaltmaktadır. Saçları canlı hale getirir, saç köklerini sağlamlaştırır. Saçlara yumuşak bir görünüm verir. En önemli püf nokta düzenli kullanmaktır. 

Kına İle Kızıl Saç Elde Etmek Mümkün Mü? 

Kına ile saç üzerinde çeşitli renkler elde edilebilmektedir. Bunlardan en çok kullanılanlardan birisi de kızıl saçtır. Kızıl saç özellikle açık renk tenli insanlarda tercih edilen renklerde ön sıralarda yer almaktadır. 

Kına ile kızıl saç elde ederken bilmemiz gereken nokta; kınanın kendi renginin bakır ve kızıl tonlarında olduğudur. Kınayı kızıl tonlarına getirebilmek için, içine fındık kadar rastık eklenebilir. Ayrıca pancar suyu ekleyerek de daha koyu bir kızıllık elde etmemiz mümkündür. Kınayı kulak memesi kıvamına gelene kadar karıştırdıktan sonra, 10 saat kadar oda sıcaklığında bekletirseniz çok daha sağlıklı bir işlem gerçekleştirirsiniz.  

Kızıl saç elde etmek için hazırlanan malzemelerde, saç boyu da önemlidir. Saçın boyuna göre malzemeleri arttırıp azaltabilirsiniz. Elde ettiğiniz karışıma 1 tatlı kaşığı tuz ekleyerek saçta daha uzun süre sabit kalmasını sağlayabilirsiniz.  

Saçlarınızın koyuluğu ve açıklığı da elde edilecek boyayı etkiler. Koyu saçlara sahipseniz bu işlemleri birkaç kez tekrar etmeniz gerekir. 

Kızıl saç tüm kadınlar için cezb edici olsa da kullanımı da oldukça zor olan bir renktir. Eğer saçlarınız çok yıpranmış, dökülmüşse ya da çok fazla boya işlemi geçirmişseniz ne yazık ki kına tutmayabilir. Bir diğer önemli nokta da kınanın saçta çok uzun süre kalmamasıdır. Çok bekleyen kına saça zarar verip tahrişe neden olabilir. 

Yorum yapın