Kına Saçtan Nasıl Çıkarılır?

Kadınlar için en önemli şeylerden biri saç bakımıdır. Her kadın bakımlı olmak için çeşitli yollar dener ve görünüşü en çok değiştiren de saçlardır. Saç bakımı için yıllardır pek çok şey yapılmıştır. Bunlardan en önemlisi de saçın rengidir. Saç rengi kimyasal boyalarla değişebileceği gibi kına gibi doğal yollarla da saç rengini değiştirmek mümkündür. Bu nedenle saçlarını boyatmamış ya da en azından bir kere bile denememiş kadın sayısı epey azdır. Saçları boyatmak için de kimyasal boyalar çoğunlukla tercih ediliyor gibi gözükse de doğal yollardan saçını boyatan pek çok kadın vardır. Ancak ne yazık ki her zaman istediğimiz renge kavuşamayabiliyoruz. Burada da akla beğenmediğimiz saç rengini nasıl değiştireceğimiz gelmektedir. Saçlarımıza kına ile bakım yaptık diyelim, beğenmediğimiz takdirde saçtan kına çıkarma yöntemleri akla gelmektedir. 

Saçtan Kına Çıkarma Yöntemleri Nelerdir? 

Kına çeşitli yollarla saçtan çıkabilir. Bunun için akla gelen en önemli yollar doğal yağlardır. Özellikle mineral yağları bu konuda çok etkilidir. En çok tercih edilenler de üzüm çekirdeği yağı, argan yağı, Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağıdır. Bunların da tek seferde kınayı saçtan çıkarması mümkün değildir. Mutlaka birkaç kez uygulanmalıdır. Bu nedenle elinizde yeterli miktarda yağ bulunmuyorsa, yağ edinmenizde fayda vardır. 

Yağ Kullanımı ile Saçtan Kına Çıkarma 

Saçtan kına çıkarma yöntemlerinden en çok kullanılan yöntem olan doğal yağ kullanımının uygulamasına bakacak olursak; 

Bunun için elimize yeterli miktarda yağ alarak saçımızı yağlıyoruz. Her yerin yağla kaplı olduğundan emin olduktan sonra da tekrar elimize yağ alıp saç diplerimize masaj yapıyoruz. Sonrasında yağların saça iyice emildiğine ve damlama seviyesine geldiğine emin oluyoruz. Bu yağın saça iyice işlemesi gerektiğini bildiğimizden ve saçın ıslaklığını koruması açısından burdan sonraki adımda saçımızı sarıyoruz. Sarma işlemini herhangi bir poşetle ya da streç filmle gerçekleştirebilirsiniz. Plastik bone de bu konuda işe yarayan bir yöntemdir.  

Buradan sonra saçtan kına çıkarma yöntemleri adına uyguladığımız bu yöntemin iyice etkili olması için uğraşacağız. Bunun için gereken bir diğer şey de ısıdır. Bu ısıyı vermek yağın saça iyice etkileşime girmesine ve emilmesine yardımcı olacaktır. Isı vermek için saç kurutma makinelerinden yardım alabilirsiniz. Son adım olarak da bu şekilde yağın emilmesini beklemek kalıyor. Ne kadar uzun süre beklersek yağ saçımızda o kadar emilecektir. En az 2-3 saat beklenmesi gerekse de 1 gün beklemek de çok etkili olacaktır. Eğer 1 gece bekletecekseniz bu durumda yastığınıza herhangi bir havlu ya da yağ geçmesini engelleyecek bir örtü sermenizi tavsiye ediyoruz. 

Yağı Saçtan Arındırma Nasıl Olmalıdır? 

Belli bir süre yağ saçta kaldıktan sonra, saçımızı yağdan arındırmaya geçiyoruz. Saçtan kına çıkarma yöntemleri arasında yine en çok kullanılan aşama budur. Saçı arındırıcı şampuan kullanarak ve sıcak su kullanarak iyice durulamamız gerekiyor. Eğer yağın tamamen saçınızdan gitmediğini düşünüyorsanız yıkama ve şampuanlama işlemine devam etmeniz gerekir. Eğer arındırma sonucunda saçınızda hala kına kalmışsa bu yöntemi tekrar uygulamakta fayda vardır. Tamamen kına saçınızdan çıkana kadar bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta yağlamaların peş peşe değil aradan 3 ya da 5 gün geçtikten sonra yapılmasıdır. Saçınızın kendi yağını da üretip saç sağlığınız açısından faydalı olması için buna önem vermelisiniz. 

Saçtan kına çıkarma yöntemleri arasındaki bu yağlama yöntemi; tüm yağlar için aynı şekilde yapılmaktadır. Yağ yerine beyazlatıcı diş macunu da kullanabilirsiniz. Aynı etkiyi görmekle birlikte, işlem sıralaması yağdaki işlem sırasıyla aynıdır. 

Limon Suyu Yöntemi 

Bilindiği üzere limonun faydaları çok fazladır. Limon içinde bulunan asit yardımıyla saçtan kına çıkarma yöntemleri arasında tercih edilen yöntemlerden olmuştur. Burada önemli olan püf nokta ise limonun taze olmasıdır. Taze sıkılmış limon saçtan kınayı çıkarmada çok daha fazla etkilidir. 

Limon Suyu Yöntemi Nasıl Uygulanır? 

Taze sıkılmış limon suyunu sıktıktan sonra su ile karıştırıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta havanın güneşli olmasıdır. Güneşte limon suyu çok daha fazla etkisini gösterir. Karışımı saçımıza tamamen yedirip emilmesini sağladıktan sonra güneşte bekliyoruz. Ancak limonun asidik olması saça zarar verebilir. Saçları yıprandırmasını önlemek amacıyla saçımıza limon suyu sürdükten sonra mutlaka nemlendirmek gerekir.  

Bal Yöntemi 

Saçtan kına çıkarma yöntemleri arasında tercih edilen bir diğer yöntem ise saça bal sürmektir. Saçınızı tamamen bal ile kapladıktan sonra en az 3 saat saçımızda bekletiyoruz. Daha sonrasında balın verdiği o yapışkanlık hissinin tamamen arınması için arındırıcı şampuanlar ve sıcak su ile iyice yıkayıp duruluyoruz.  

Peroksit Yöntemi 

Peroksit yöntemi de yine saçtan kına çıkarma yöntemleri arasında kullanılmaktadır. Hidrojen peroksiti eczanelerden ya da kozmetik dükkanlarından temin edebilirsiniz. Ancak hidrojen peroksit saça çok ciddi zarar vereceğinden tavsiye etmiyoruz. Ancak elinizden gelen tüm imkanları denediniz ve hala saçınızdan kınayı çıkaramadıysanız o zaman son çare olarak yine de denemekte fayda vardır.  

Peroksit zararlı bir madde olduğundan kesinlikle göze değdirmekten kaçınmanız gerekir. Hidrojen peroksiti diğer yöntemler gibi saçımıza tamamen yediriyoruz. En az 1 saat bekledikten sonra saçımıza ısı uygulamamız gerekmektedir. Bunun için saç kurutma makinesinden ya da güneşten yararlanabilirsiniz. Sonrasında saçı arındırmaya geçiyoruz. Bunun için yine kuvvetli arındırıcı şampuanlar ve sıcak su yardımıyla saçımızı birkaç kez yıkayarak saçımızı arındırıyoruz. Ancak peroksit uygulaması sonrası saçlarımız çok yıpranacağı için burada önemli olan nokta sonrasında saça gerekli bakımı sağlamaktır. Yoksa saçlarını yıpranacağı için saç dökülmelerine ya da kepeklenme gibi sorunlara yol açabilir. 

Saçtan Kına Çıkarma Yöntemlerinde Dikkat Edilecek Noktalar 

Saçtan kınayı çıkarmada en önemli püf nokta kullanacağınız malzeme her ne olursa olsun saçınıza iyice yedirmektir. Tamamen yedirilmemesi her noktada bulunan kınanın saçtan çıkmamasına sebep olacaktır. Kullandığınız malzemeyle saç diplerinize ya da saç uçlarınıza tamamen emilme sağladıktan sonra yeterli süre beklemek de çok önemlidir. Yeterli süre beklenmediğinde elde edilen sonuçlar ne yazık ki başarısız olmaktadır. Ve kanıtlar daha uzun süre özellikle bir gece bekletilen saçların saatler bekleyen saçlara göre çok daha iyi kına akıttığını bize gösteriyor. Bu nedenle bekleme süresini kısa tutmamak çok önemlidir. O an saç dipleriniz kaşınsa ya da yanma gösterse bile bekleme sürenizin sonuna kadar beklemelisiniz. 

Saçtan kına çıkarma yöntemlerinde bir diğer önemli nokta da saçınızı arındırma kısmıdır. Arındırıcı şampuan burada çok önemli rol oynamaktadır. Kuvvetli bir şampuan kullanımı ve saçın birkaç kez üst üste yıkanması saçın arınımı için çok önemlidir. Arındırma aşamasından sonra da bakım yapma kısmında saçınızın yıpranma, dökülme ya da kepeklenme ihtimaline karşı bakım kürleri kullanabilirsiniz. Saç kremleri, saç bakım maskeleri, saç yağları bu konuda yardımcı olacak malzemelerdir. Saç bakımını iyi yapmak saçınızın köklerini besler ve saçınızın yıpranmasına engel olur. Bu nedenle işlem tamamlandıktan sonra bu bakım kısmına önem vermek gerekir.  

Tüm bunları yaptığınızda kına çıkmıyorsa birkaç kez aynı yöntemi denemekte fayda vardır ancak çoğunlukla olumlu sonuçlar alınmıştır. 

Yorum yapın