Kına İle Kahverengi Saç Elde Etme

Çoğu kadın zaman zaman saçlarında değişiklik ister. Bu değişiklik kimi zaman boya kimi zaman ise saça farklı kesim uygulama şeklindedir. Saç boyatma işlemi kadınlar için çekinilen bir konudur. Saça zarar veren boyalar yüzünden çoğu kadın saç rengini değiştirmek istese de uzak durmaktadır. Kına, saç rengini değiştirebileceğiniz doğal yöntemlerin başında gelmektedir. Herhangi bir alerjen yapıya sahip olmayan kına saça ve saç derisine zarar vermemektedir.

Evde kendiniz hazırlayacağınız bu doğal yöntemi kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Saç rengini kahverengi yapmak isteyen kişiler bu rengi kına ile elde edebilir. Kınanın doğal olması ise saç rengini değiştirirken saça zarar vermek yerine beslenmesini sağlar. Kına ile kahverengi saç elde etmek için kınanın ölçüsünü doğru ayarlamanız gereklidir. Malzemelerin doğru miktarda ayarlanır birleştirilmesi ve saçta kınanın bekleme süresine göre istenilen kahverengi tonu saça işler.

Kahverengi Saç İçin Kına Nasıl Hazırlanır?

Kına ile yapacağınız tüm işlemleri metal ürünlerle hazırlamanız gerekmektedir. Bu nedenle boyayı hazırlarken metal bir kap ve karıştırmak için metal kaşık almalısınız. Bu malzemelerin metal kapta karıştırılmasının en büyük sebebi, kınanın yapısının iyi ayarlanması ve saç rengini bozmamasıdır. Metal içerisinde tüm malzemeler daha iyi karışacak ve kıvam alacaktır. Malzemelerin temiz bir kapta karıştırılması da saçlara uygulamadan önce dikkat edilmesi gerekilen bir diğer husustur.

Saçın yoğunluğuna göre 3 fincan kına 1,5 fincan sıcak su metal kabın içerisinde karıştırılır. Bu karışımın içerisine yarım limon sıkmak saçın parlaklığını ve canlılığını arttırmaktadır. Hazırladığınız bu karışımı saça uygulamadan önce 10 ila 12 saat arasında bekletin.

Kına ile sarı saçı kahverengi yapmak
Kına ile sarı saçı kahverengi yapmak

Kınanın daha iyi oturması ve kıvam alması için bu bekleme süresine dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda saçta daha kalıcı ve doğru sonuç almak için de kınanın birkaç saat bekletilmesi önerilmektedir.

 

Saça Kına Uygulama İşlemi

10 saat bekletilen kına karışımını uygulamadan önce saçlarınızın temiz olmasına dikkat edin. Temiz saçlarınızı baştan aşağı tarayacak iyice açılmasını ve hava almasını sağlayın. Kınayı saça uygulamadan önce, saç kremi ya da hafif saç yağı sürebilirsiniz. Bu yağ ve krem saçın daha iyi beslenmesini ve güçlenmesini sağlayacaktır. Bu işlemlerin ardından saçınızı küçük parçalara ayırarak tek tek tüm yerlerine kınayı sürün.

Siyah saçtan kahverengi saça geçiş
Siyah saçtan kahverengi saça geçiş

Tüm yerlere sürüldüğünden emin olmak için kalın dişli tarak ile tarayabilirsiniz. Saç renginizin açıklık ve koyuluğuna göre bekletme süresini ayarlayın. Bekleme süresi kahverengi saç isteyen kişiler için yaklaşık 2 ila 5 saat arasındadır. Bekleme süresinin ardından saçı güzelce yıkayıp kremleyin. Kınanın iyi tutması için birkaç gün saçınızı yıkamayın.

Kınanın Saçlar İçin Faydaları Nelerdir?

Saç sağlığı için oldukça büyük önem taşıyan kına pek çok saç sorununu da gidermektedir. Özellikle kimyasal maske ve yağlara nazaran daha sağlıklı ve kalıcı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Kına saç derisinden başlayarak saç uçlarına kadar saçı beslemektedir. Saç kökünü sağlamlaştırarak, dökülme ve kopmaları engeller. Saçların uzun yıllar boyunca saç boyasına maruz kalması sonucunda yanma ve kırılmalar meydana gelmektedir. Bu tip saç problemlerinin üstesinden gelmek için kına maskesi kullanılır. Kına oluşan hasarları gidererek saçın daha yoğun ve canlı gözükmesini sağlar.

Kepek problemi yaşayan ve saç derisinde egzama rahatsızlığı olan kişiler için saç derisine uygulayacakları kına maskeleri bulunmaktadır. Saç derisinin ihtiyaç duyduğu nem kına ile sağlanır. Böylelikle kepek problemi ortadan kalkar. Saçın daha canlı ve parlak gözükmesini sağlamak için saç boyaları ve spreyler yerine kına işlemi uygulanabilir. Kınanın saçı parlak gösterme özelliği bulunmaktadır.

RESİM GALERİSİ GÜNCELLENDİ

Yorum yapın