Çocukların Zihinsel Gelişimi İçin Tavsiyeler

Çocukların Zihinsel Gelişimi İçin Tavsiyeler Çocukların zihinsel gelişimi için öneriler, doğal beslenme, hamilelikte sağlığa dikkat etme, oyuncak seçimini çocuğa bırakma, zeka köreltici objeleri uzaklaştırma, anne sütü tüketimini önemseme başlıkları altında işlenir.

Çocukların Zihinsel Gelişimi İçin Öneriler

Çocukların Zihinsel Gelişimi İçin Tavsiyeler, Anne sütü aynı zamanda çocukların bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de etkilidir.

Doğal Beslenme

Organik beslenme, çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlar. Bağışıklık sistemlerinin aynı anda gelişmesine olanak sunan alışkanlıktır. Doğal beslenme koşullarından uzaklaşıldıkça, çocukların zihinsel sağlıkları bundan olumsuz etkilenir. Yağlar katkı maddeleri hem vücudun hem de beynin sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Bu kapsamda Omega 3 ve 6 açısından zengin doğal gıdaların çocukların beslenme alışkanlıklarına eklenmesi zihinsel gelişimi destekler. Balık ve yeşil yapraklı sebzeler çocukların sağlıklı beslenme alışkanlıklarına eklenerek, zihinsel gelişimleri için gerekli olan Omega 3 ve 6 yağ asitleri karşılanır.

Hamilelik Döneminde Sağlığa Dikkat Etme

Gebelikte sağlığa dikkat etmek, bebeğinde sağlığını ve beyin gelişimini pozitif yönde Çocuklarda beyin gelişimini arttıran 7 öneri – Yazarlar Haberleri (sabah.com.tr) bir faaliyettir. Hamilelikte annenin beslenme şekline çok dikkat etmesi gerekiyor. Mutlu bir hamilelik geçirmesi, gerekli vitaminleri alması, bebeğin merkez sinir sisteminin sağlıklı gelişiminde etkilidir.

Folik asit alımı eksikliğinde, bebeğin nöral tüp defekti denilen beyinin yapısal bozukluklarına maruz kaldığı bilinir. Bu da doğrudan zeka gelişimini olumsuz yönde etkiler. Gebelikte alınan Zaralı ve katkı maddeli yiyecekler, zeka gelişimine olumsuz etki yapar. Çocukların zihinsel gelişimi için tavsiyeler kapsamında, eğer sigara içme alışkanlığı var ise hamile kalma kararı ile birlikte bırakılması gerektiği aktarılır. Çocuğun zeka gelişiminin korunması için hamile kalmadan en az 3 ay önce sigaranın bırakılması gerekir.

Oyuncak Seçimini Çocuğa Bırakma

Oyuncak tercihini çocuğa bırakmak, çocukların zeka gelişiminde önemli rol oynar ve çocuğun aklında yer alan kavramları öğrenmesini sağlayan bir faaliyettir. Aileler zeka gelişimi için karmaşık oyunları çocuklara sunma eğilimindedirler. Çocuklar ise sorguladıkları ve henüz yeni öğrendikleri kavramlara yakın oyuncakları iç güdüsel olarak almak isterler.

İlk etapta evdeki eşyaları birer oyuncak olarak adlandırırlar. Kepçe, kaşık gibi objelere dokunmak isterler. Bu kapsamda çocuğa zarar vermeyecek nesneler tercih edilmeli. Merak duyduğu objeleri, oyuncakları ona vermek, aklında yer alan ve keşfederek anlamlandırmaya çalıştığı kavramlara daha yakın olmasını sağlamaktır. Çocuğun yaptığı yeni keşifler ise zihinsel gelişiminin tamamlaması için gereklidir.

Çocuğu Zeka Köreltici Objelerden Uzak Tutma

Çocuğu zeka körelten eşyalardan uzaklaştırmak için izlenen adımlar şöyledir:

  • Teknoloji aletlerini kullanım için belirli bir saat aralı belirleme
  • Aşırı bilgisayar oyunu oynama işleminin önüne geçme
  • Bir hayvanı veya rengi tabletten açılan video ve resimler ile öğretmek yerine kitaplar üzerinden öğretme
  • Oyunları gerçek yaşamda ebveynler ile oynamasını sağlama

Bu aşamalar ile zeka köreltici objelerden uzaklaştırılan çocukların, zihinsel gelişimlerine pozitif yönde katkı sunulur. Hayat dair deneyimlerini sade sanal ortamda deneyimleyen ve anne, baba ile yeterli vakit geçirmeyen çocuklar! İlerleyen süreçte iletişim kurma güçlükleri yaşama riskiyle karşı karşıya kalırlar.

Anne Sütü Tüketimine Dikkat Etme

Anne sütü vermeye dikkat etmek, çocuğun zeka gelişim destekleyen ve miyelin gelişimini olumlu etkileyen bir faaliyettir. Anne sütüne doğum ardından hemen başlayan ve ilk aylarda mutlaka anne sütü ile beslenen bebeklerin, zeka gelişimlerinde daha pozitif olur. Anne sütünün pozitif etkisi tıbbi olarakta kanıtlanmıştır. Anne sütü içinde beyin gelişimini uyaran birden fazla faktör yer alır. İçindeki yağ asitleri bebeğin beyin sağlığı için doğrudan gereklidir. Çocukların zihinsel gelişimi için tavsiyeler arasında yer alan anne sütünün düzenli tüketimi, çocuğun gerekli yağ asitlerini erken dönemde alabilmesini sağlar.

 

Bu makalemiz ilginizi çekebilir:Çocuğunuz Akıllı Ama Öğrenemiyor mu?

Yorum yapın