Botoks Nedir? Botoks Fiyatları – Botoksun Faydaları ve Zararları

Botoks nedir ? Botoksun zararları var mı ? Botoksun yan etkileri ve 2022-2023 güncel botoks fiyatları konularında tüm sorularınızı uzman ekibimiz cevaplıyor.

Botoks Nedir?

Botoks cildinizdeki çizgi ve kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılan saflaştırılmış protein esaslı kas kasılmasını azaltan bir ilaçtır.Belirli kasları geçici olarak felç ederek çalışır. Ancak birçok kişi ilacın kullanımlarından habersizdir ve sadece daha genç görünmek için etkili olduğunu düşünür. Bu durum popülaritesinin azalmasına ve birçok kişinin faydalarının unutulmasına neden olmuştur.

Botoksun bu kadar popüler olmasının birçok nedeninden biri de insanların makyaj yapma ihtiyacını ortadan kaldırabilmesidir. Bu, özellikle çok seyahat eden veya makyaj yapmasını sevmeyen kişiler için yararlıdır. Ayrıca kronik ağrısı olan kişilerin yüz kaslarını ağrısız bir şekilde hareket ettirmesini mümkün kılar. Botoksun her yaştan insan için olmazsa olmaz olmasının daha birçok nedeni var.

Botoks, glokom dahil olmak üzere belirli göz rahatsızlıklarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Bu, bazı insanların bundan hoşlanmamasının bir nedenidir. (Almak istemedikleri ilaçları almaya zorlandıklarını hissederler.) Ayrıca, yaygın olarak kullanıldığı başka bir durum olan kas spazmlarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Ek olarak, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen durumlar olan mesane ve bağırsak disfonksiyonunu tedavi etmek için kullanılabilir. Toplamda, semptomları tedavi etmek için botoksun kullanılabileceği 40’tan fazla hastalık ve durum vardır. Kimsenin bu ilaca erişimi olmaması için hiçbir neden yok.

Birçok insan botoksun onları gösterme şeklini sevmez çünkü onu kullanırken yüzlerinin görünüşünü beğenmezler. Bazı insanlar, yüzleri normalde olduğundan daha yaşlı görüneceğinden, tedaviyi bıraktıktan sonra görünümlerinden hoşlanmazlar.

Birçok insan, özellikle de ilaç kullanırken nasıl göründüklerinden memnun değillerse, sürekli ilaç kullanmak zorunda kalmaktan hoşlanmazlar. Bazı insanlar ayrıca ilaçlarının mide bulantısı veya baş dönmesi gibi yan etkileri olabileceğinden hoşlanmazlar. Botoksun yan etkileri çok tatsız olabilir ve bazı kişilerin ilacı kullanmayı tamamen bırakmak istemesine neden olabilir.

Botoks, birçok nedenden dolayı kullanılabilecek inanılmaz derecede faydalı bir ilaçtır. Genel sağlığın iyileştirilmesine, hareketliliğin sağlanmasına ve kozmetik kaygıların giderilmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle Botoks kullanmak sadece daha genç görünmekle ilgili değildir; aynı zamanda dünya çapında milyonlarca insanın yaşam kalitesini iyileştirmekle ilgilidir.

Botoks Fiyatları 2022-2023

Botoks fiyatları bulunduğunuz bölge ve botoksu yapan uzmanın tecrübesine göre değişiklik göstermektedir. Güncel olarak 2022 ve 2023 yılları için ortalama botoks fiyatlarını aşağıdaki tabloda listeledik.

  • Alın ve göz çevresi için ortalama 1000 ile 2.500 TL arasında
  • Göz çevresi için ortalama 750 ile 1.250 TL arasında
  • Masseter Botoks için 800 ile 1.700 TL arasında
  • Komple yüz botoksu 4.000 ile 6.000 TL arasında

Botoksun Zararları

Botoksun zararlarından ziyade daha çok yan etkileri olabilmektedir. Botoksun dünyadaki satışları günümüzde 2 milyar doları geçmiştir. Bu rakam botoks konusunda güven kazanmasının ana nedeni olarak sayabiliriz. Bu kadar satışı olan uygulamanın zararları kısmi olarak mevcuttur. Dünyadaki her ilacın riskleri mevcuttur. Botokun zararları ve yan etkileride aşağıdaki maddelerden inceleyebilirsiniz.

  • Botoksun enjeksiyon bölgesinde geçici kızarıklıklar, morarma veya şişme görelübilmektedir.
  • Nadirende olsa uygulama sonrasında ilk 24 saat içerinde kişide baş ağrısı gibi semptomlar rastlabilir.
  • Masseter Botoksu uygulayan kişilerde 7 gün kadar çiğneme sırasında zayıflık görülebilir.

Botoksun Etki Süresi

Botoksun etki süresi kişiden kişiye değişkenlik göstersede ortalama 5-7 ay aralıklarında kalıcı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat yüz kaslarını daha fazla kullanan kişilerde bu süre biraz daha kısadır. Botoksu yaptıran kişinin yaşı, etki süresine direk bağlıdır. Düzenli olarak botoks uygulayan kişiler etki kalıcılık süresini dahada ileriye atabilmektedir.

Botoks Ne İşe Yarar?

Botoks kırışıklıkların ve kaş çatma çizgilerinin görünümünü azaltmak için kullanılır. Ancak birçok kişi olası riskler ve yan etkilerden dolayı Botoks kullanmaktan çekinmektedir. Buna rağmen Botoks, risklerinden çok daha fazla fayda sağlar.

Botoks, kırışıklıkların görünümünü azaltabilir. Bunun nedeni, kasların kasılmasına ve gevşemesine neden olan sinir sinyallerini bloke etmesidir. Sinir sinyalleri genellikle kaş çatma veya gülümseme gibi yüz ifadesindeki değişikliklerle tetiklenir. Botoks bu sinyallerin kaslara ulaşmasını engeller, bu da yüzdeki kırışıklıkları azaltır. Botoksun yan etkileri arasında yüzde geçici uyuşukluk veya güçsüzlük, baş ağrısı ve yutma güçlüğü sayılabilir. Bu yan etkiler genellikle geçicidir ve tedavinin durdurulmasının ilk birkaç haftasından sonra azalır.

Botoks yerine kullanılabilecek birçok botoks alternatifi vardır. Yüzdeki kırışıklıkları ve kaş çatma çizgilerini ortadan kaldırmak için kullanılabilecek bir alternatif lazer cerrahisidir. Lazer cerrahisi, yüz cilt yapısını kalıcı olarak değiştirmek için bir lazer kullanmayı içerir. Diğer bir alternatif ise yüz hatlarını değiştirmek için kullanılan invaziv olmayan çözümler olan dermal dolgu maddeleridir. Dolgu maddeleri hem genel yüz gençleştirme için hem de belirli yüz kırışıklıklarını ve kaş çatma çizgilerini ortadan kaldırmak için kullanılabilir.

botoks oncesi sonrasi
botoks oncesi sonrasi

Yüz kırışıklıklarını ve kaş çatma çizgilerini azaltmak için kullanılabilecek kolajen enjeksiyonları, trombositten zengin plazma tedavisi ve mikro iğneleme gibi botoksun alternatifleri de vardır. Botoks enjeksiyonu ile ilişkili, kalıcı beyin hasarı oluşması veya ciddi bir enfeksiyon gelişmesi gibi sağlık riskleri vardır. Botoks enjeksiyonlarının yanı sıra, egzersiz ve cilt bakım ürünleri gibi yüz kırışıklıklarını azaltmak için başka tedaviler de vardır.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks, kronik ağrı, migren ve diğer tıbbi durumları tedavi etmek için kullanılan popüler bir kozmetik tedavidir. Ancak birçok kişi botoksun nasıl yapıldığından habersizdir.

Botoks adı, ürün içindeki kimyasal bileşenin adından gelir. Botulinum toksini tip A, botoksun kimyasal bileşenidir. Botulinum toksini tip A, Clostridiumbotulinum bakterileri tarafından üretilir. Botulinum toksini tip A, vücuda enjekte edildiğinde kasları felç edebilen bir proteindir. Az miktarda botulinum toksini tip A’nın az miktarda su içinde çözülmesi, cilde topikal uygulama için uygun dozu oluşturur. Bu, tıp uzmanlarının kas spazmlarını ve kronik ağrıları minimum riskle tedavi etmelerini sağlar.

Botoks yapmak kolay ve basittir çünkü bir kimyasalın %0,1’inden daha azından oluşan bir solüsyonda çözülmesini içerir. Ajan solüsyonu daha sonra filtrelenir ve uygun dozajı oluşturmak için konsantre edilir. Bu şekilde su, tuz gibi temel ihtiyaç maddelerine erişimin olduğu her yerde botulinum toksini tip A yapılabilir. Ayrıca, antifriz ve koruyucu maddeler gibi diğer ürünlerin yapımında kullanıldığı fabrikalarda da yapılabilir. Ayrıca, A tipi botulinum toksini toprakta ve tatlı su kaynaklarında da bulunabilir, bu da onu Botoks yapmak için kolayca elde edilmesini sağlar.

botoks nasil yapilir
botoks nasil yapilir

Yorum yapın