Paramedik Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar Oldu? ATT Maaşları 2022

Paramedik maaşları yeni yıl sonrası ne kadar arttı ve güncel paramedik maaşı ne kadar konusunda bir çok farklı soru almaktaydık. 2022 yılı başında açıklanan enflasyon rakamlarıyla da beraber, Paramedik maaşları 2022 tutarları belli oldu. Paramedik maaş hesaplaması, zam ve enflasyon oranlarıyla hesaplanabildiği için, güncel tutarların açıklanması yeni yılın ilk ayı sonuna denk gelmiş oldu. Devlet hastanelerinde çalışan ATT Maaşları da yine aynı kurumda çalışan Paramedik maaş zamları ile aynı oranlarda artış göstermiştir. Bu duruma bağlı olarak da iki mesleğin de mevcut maaş tutarları bir birine yakın olmaktadır.

Peki paramedik maaşı neye göre belirlendi ve kıdeme göre % kaç zam oranları maaşlara yansıtıldı? Bu konuda bir hatırlatma yapmak gerekirse, yeni zamlar ancak Ocak sonu farklarıyla alınabilmektedir. Yani Paramedik maaş 2022 zamları yılın ilk ayının sonlarına doğru fark olarak yatırılmaktadır. Ocak ayının normal maaşını aldıktan sonra, paramedik maaşı 2022 zamlarının mevcut farkları yine aynı ayın son haftası hesaplara geçmektedir. Genel devlet memuru maaş zam prosedürü bu şekilde işlemektedir.

Paramedik maaşları 2022 yılında ortalama %15-20 aralığında artış gösterecektir. Bu artışa neden olan en büyük faktör ise yıllık bazda enflasyon olmaktadır. Enflasyon oranı hesaplanıp bir de maaş artışı seyredildiği zaman, 2022 Paramedik Att maaşları minumum %15 artış göstereceği görünmektedir. Genel bir özet geçmek gerekirse; genel anlamda maaş devlet statüsnde %20, özel sektörde asgari ücretli için de %30 seviyelerinde artış göstermiştir.

Paramedik maaş zam oranı haber içeriğimizin detaylarına geçiş yapmadan önce, sizlere konumuzla ilgili olabilecek bir içerik önerisinde daha bulunmak istiyoruz. Hastane işlemleri için işinize yarayabileceğini düşündüğümüz; Özel Hastanelerde Kredi Kartı Geçerli mi isimli yazımıza da göz atabilirsiniz. Şimdi dilerseniz paramedik maaşı devlet ve özel sektör tutarlarını ayrı başlıklar halinde listelemeye geçelim.

Paramedik Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar Oldu?

Paramedik maaşları 2022 yılı zam detayları ve oranları güncel haliyle belli olmuş durumda. Devlet ve özel sektör olarak iki ana gruba ayrılan bir meslek grubu, yine maaş olarak 4-5 farklı gruba ayrılmaktadır. Bu faktörleri belirleyen bazı temel nedenler ise; kıdem, öğrenim durumu, mesleki yaşı, devlet ya da özel sektör gibi değişken durumlar maaş tutarını da belirlemektedir. Bizler de araştırmalarımızı bu detayları ele alarak gerçekleştirdik ve hepsi için ortalama fiyatlara ulaştık.

Sizlere sunacağımız paramedik maaş zamları içerisinde ek mesai ve döner sermaye gibi faktörler yer almamaktadır. Yalnızca paramedik maaş zammı 2022 tutarı hakkında bilgileri sunacağız. Döner sermaye ve ek gelirler her hastaneye göre değişiklik gösterdiği için bu konuda net bir fikir veremiyoruz. Ayrıca özel hastanelerin bir çoğunda döner sermaye faktörü olmadığı için ve resmi tatil ikramiyeleri dışında ek ikramiyeleri de bulunmadığından dolayı yalnızca paramedik maaşları konusunda bilgileri aktaracağız.

att maaslari
ATT Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar Oldu

Paramedik maaşları yeni yılda kamu ve özel hastanelerde statü gereği farklı olmak üzere belirlenmiştir. Bazı özel hastanelerde paramedik maaşları 2022 yılında asgari ücret ya da asgari ücretin bir miktar üstü olarak veriliyor. Çok nadir de olsa yine bazı özel kurumlar, ATT Paramedik personellerine asgari ücretin 1.000 lira üzerine kadar maaş verebilmektedir. İşte bu nedenlerden dolayı özel hastanelerde att maaşı 2022 için çok değişkendir. Bu tutarlar asgari ücrette olabilir, asgari üstü de olabilir. Bu durumu belirleyen kriter çalışılan hastanenin sunduğu temel maaş şartlarıdır.

Paramedik Maaş Hesaplamaları Neye Göre Yapılmaktadır

Paramedik maaş hesaplama yıllık tüfe oranları, enflasyon ve artırılacak maaş artışının ortalamaları baz alınarak yapılmaktadır. %’lik dilimden enslasyon oranı üzerinden bir enflasyon artışı gerçekleştirilir. Bu tutarın üzerine de ek olarak maaş zam oranı eklenerek ATT Maaş hesaplama olayı gerçekleştirilir.

Paramedik maaşı hesaplama olayın da TUİK‘in yıl sonu açıkladığı rakamlar büyük önem arz etmektedir. Bu açıklanan rakamlar üzerinden sendikalar mevcut hükümet yöneticileri ile bir araya gelerek maaş pazarlığı gerçekleştirir ve artışı sağlarlar. Bu artışlar enflasyon + maaş zam farkı olarak yansımaktadır. Paramedik maaşları 2022 hesaplama aracında %15 + 5 olarak toplamda %20 gibi bir değer ortaya çıkmaktadır.

Tabi bu hesap devlet statüsünde çalışan personelleri kapsamaktadır. Özel sektörde ise, %30-35 aralığında net bir zam tarifesi mevcuttur. Özel sektörde ki artışın büyük nedeni, asgari ücrette ki iyi bir zam oranı olmaktadır. Asgari ücretin yanı sıra, paramedik maaşı zam oranları bazı özel hastanelerde daha da fazla olabilmektedir. Ayrıca burada kıdem ve çalışma saatlerine göre yine zam oranlarının değişebildiği de gözlemlenmektedir.

Personeller üzerinde maaş artışının değişiklik gösterme nedeniyse, eğitim durumları ve meslekte ki kıdem durumuna göre belirlenmektedir. Her devlet kurumunda eğitim seviyesi ve kaç yıllık memur olduğu, maaş artışında önemli bir rol oynamaktadır. Paramedik maaş zamları üzerinde ki artışlarda da bu faktörler göz önünde bulundurulmaktadır.

Paramedik Maaşı Devlet ve Özel Sektörde Ne Kadar Oldu?

Özel sektörde bulunan hastanelerin tamamında yeni işe başlayan Paramedik ve ATT personeli, çok büyük oranda asgari ücret almaktadır. Bir kaç istisnai durumu hariç bırakırsak, özel hastanelerde paramedik maaşları asgari ücret olarak kabul edilmektedir. 2022 yılında verilecek asgari ücret zamları henüz açıklanmadığı için buraya net bir rakam yazamıyoruz. Zam oranları netleşip, resmileştiği anda yazı içeriğimize özel hastane ATT maaşı ve paramedik maaşları eklenecektir.

Paramedik maaşı devlet ve özel sektör olarak iki ana gruba ayrıldığından dolayı, bizlerde başlıklarımızı iki bölüme ayırıp buna göre güncel paramedik maaşlarını sizlerle paylaştık. Ayrıca içeriğimizin son bölümlerin de yeni başlayan paramedik maaşı ile sık sorulan soruların yanıtlarını da ayrıca bulabileceksiniz.

ATT ve Paramedik Devlette Ne Kadar Maaş Alır

ATT ile Paramedik devlet maaşları tahsil durumuna göre belirlenmektedir. Paramedik maaşları tutarlarına yansıtılan zam oranları da yine bu tahsiller ile kıdem durumlarına göre netleştirilmekte. 2021 yılın da ATT ve Paramedik maaşları ortalama %15 zam yansıtılarak yeni maaşlar hesaplanabilir. Devlette ATT maaşları 2022 yılı için şu şekilde ön görülmektedir;

  • Deneyimsiz ve Atamaları Yeni Gerçekleşmiş Olan Paramedik Personelleri: 4.250 Türk Lirası ile 4.400 Türk Lirası aralığı.
  • 5 yıl ve üzerinde çalışma deneyimine sahip paramedik maaşları 2022 yılında: 4.400 TL ile 4.600 TL aralığında olacaktır.
  • 10 yıl ve üzerinde bir kıdeme sahip att paramedik personeli 2022 maaşları 4600 ile 4750 TL aralığında tahmin edilmekte.
  • 15 yıl ile katlarında bir çalışma yılına sahip Paramedik personel maaşları ise 4750 ile 4900 TL aralığında olması ön görülüyor.
  • 20 yılı aşkın süredir devlet kadrosunda paramedik olarak hizmet sunan personeller 4.900 TL – 5.100 TL aralığında maaş alacağı düşünülüyor.
  • 25 yıl ve üzeri paramedik ve ATT maaşları 2022 yılında 5.100 & 5.200 TL tutarları ön plana çıkmakta.
  • 30 yılı aşmış paramedik personel maaşlarında devlet kadrosu 5.300 ile 5.500 Türk lirası arasında.
  • Kuryenet Takip Numarası Öğrenme

2022 Paramedik maaşı ve ATT Maaşlarının zam oranları bu şekilde ön görülmektedir. Yine ortaya atılan bazı iddilara göre, bu oranlar da belki %5 oranında daha artış gözlemlenebilir. Tutarlar resmileştiği anda burada sizlere sunduğumuz tablo da resmi rakamlar ile güncellenecektir. Paramedik maaşları 2022 güncel hali üst tabloda belirttiğimiz gibi yer almaktadır. Haziran ayı sonlarına doğru yarı yıl enflasyon zamları açıklandıktan sonra yine güncel paramedik maaş zam miktarlarını buradan sizlere ayrıca aktaracağız.

Paramedik Özel Hastane Maaşları 2022

Paramedik özel hastane maaşları, deneyimli ve deneyimsiz olarak değişkenlik göstermekle beraber; genellikle asgari ücret üzerinden ödenmektedir. Türkiye’de aktif hizmetlerini sürdüren att özel hastane maaşları 2022 yılında 3.200 Türk lirası ile 4.000 Türk lirası aralığında olması ön görülmektedir. Bu tutarlar yine asgari ücrete yapılacak zam oranlarının tahmini ile belirlenmiştir. Aralık ayı sonunda asgari zamlar belli olduktan sonra yine içeriğimiz net resmi tutarlar ile güncellenecektir.

Yeni Başlayan Paramedik Maaşı 2022

Yeni başlayan paramedik maaşları devlet kadrolarında minumum 6.250,00 TL olacağı ön görülürken, bu rakamlar özel hastanelerde 4.300,00 Türk lirası ile 6.000,00 Türk lirası aralığında olması ön görülmektedir. Yeni başlayan paramedik maaşı konusunda özel sektörde rakamların düşük olma nedenlerinden bir tanesi de deneyim yetersizliği olarak gösterilir. Yeni başlayan paramedik personelleri, bir süre deneyim ve tecrübe kazanana kadar genellikle özel sektörde asgari ücret üzerinden maaş almaktadırlar.

Türkiye’de bazı kurumsal özel hastaneler yeni başlayan paramedik maaşı ödemesi için yine 5.000,00 TL bantlarının üzerine çıkarken, genel olarak rakamlar asgari ücret veya 100-200 TL gibi rakamlarda asgari ücret üzeri olmaktadır. 2022 yılı paramedik maaşları konumuzu burada noktalıyoruz. Alt kısımdan videolu anlatım ile paramedik maaşı hakkında güncel bilgileri canlı anlatım ile dinleyebilir ya da sık sorulan soruları okumaya devam edebilirsiniz.


Paramedik maaşları 2022 zamlı tutarları ve ATT Maaş zamları 2022 olarak iki ana başlığımızı bu şekilde detaylı olarak açıklamış olduk. Bu konuyla ilgili olarak görüş veya sorularınız varsa, hemen altta yer alan yorum bölümünden bizlerle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın