Moda Tasarımcısı Maaşı

Moda Tasarımcısı Maaşı Birçok moda tasarımcısı yaptıkları işi sever ve kendi şirketlerine sahip olma özgürlüğü karşılığında maaşlarında kesintiye gitmeye hazırdır. Saat sabah 09 ile akşam 17:00 arası çalışırlar, evden de çalışabilirler ve ofis politikalarıyla uğraşmak zorunda değiller.

Table of Contents

Moda Tasarımcı Maaşları

 
Moda endüstrisi çok rekabetçidir ve bir tasarımcının zengin bir ortak veya yatırımcının yardımı olmadan geçimini sağlaması zordur. Birçok moda tasarımcısı, tasarımlarını online veya toptan satış yoluyla satarak kendi işlerini kuruyor. Bir moda tasarımcısının maaşı, tasarımcının deneyimi, beceri düzeyi ve çalıştığı şirket tarafından belirlenir. Amerikada Maaş, yılda 30.000 ila 80.000 ABD Doları arasında değişmektedir. Bir moda tasarımcısı olmak için moda tasarımı veya tekstil tasarımı tarihi gibi ilgili alanlarda diploma sahibi olması gerekir. Bu gerekliliğe ek olarak, çoğu tasarımcının sektörle ilgili bir pozisyonda en az üç yıllık deneyimi olmalıdır.
 
 
Moda tasarımcıları, moda endüstrisindeki en yüksek ücretli profesyoneller arasındadır. Çok para kazanıyorlar ve toplum üzerinde büyük bir etki yaratıyorlar.
 

Moda tasarımcıları üç geniş kategoriye ayrılabilir:

 
  • Serbest moda tasarımcısı
  • Bağımsız moda tasarımcısı
  • Kurum içi moda tasarımcısı
 
Serbest moda tasarımcıları gerektiğinde farklı firmalarda çalışır ve herhangi bir firmaya bağlı değildir. Genellikle bir şirket içi tasarım ekibi için çalışanlardan daha fazla kazanırlar. Bağımsız moda tasarımcıları kendi etiketlerini yaratır. Bunu perakendecilere veya kendi mağazaları aracılığıyla satarlar. Kurum içi moda tasarımcıları, giyim üreticileri veya büyük mağazalar gibi müşterileri için giysi tasarlayan tek bir şirket için çalışır.
 
Bağımsız bir moda tasarımcısının yıllık ortalama maaşı Amerikada 127.000 Dolar iken, bir kurum içi tasarımcının ortalama maaşı 108 Dolardır. Moda endüstrisi, her sezon ortaya çıkan yeni trendlerle sürekli değişen bir dünyadır. Bu sektördeki maaşların da değişmesi şaşırtıcı değil. Bir Moda Tasarımcısının maaşını etkileyen birçok faktör vardır. Bir Moda Tasarımcısı maaşı, eğitim düzeylerine, deneyimlerine, coğrafi konumlarına ve şirket büyüklüğüne bağlı olabilir.
 
Bir Moda Tasarımcısının ortalama maaşı 40.000 ila 100.000 ABD Doları arasında değişmektedir. Maaş, tasarımcının beceri düzeyine ve çalıştıkları şirkete bağlıdır.
 

Türkiyede Moda Tasarım Maaşı

Veriler ile ilgili detay aşağıda listelenmiştir.
  • En Düşük Maaş: ⇝ 4300 TL Civarındadır
  • En Yüksek Maaş: ⇝ 10.000 TL Civarındadır
  • Ortalama Maaş: ⇝ 9.000 TL Civarındadır
  1. Moda Tasarım Bölümü Koordinatörü: En Düşük: ⇝ 7.630 En Yüksek: ⇝ 30.530 Civarındadır
  2. Moda Tasarımcısı: En Düşük: ⇝ 4.430: En Yüksek: ⇝ 21.630 Civarındadır
  3. Stilist Yardımcısı: En Düşük: ⇝ 4.250 En Yüksek: ⇝ 4.250 Civarındadır
 
Moda endüstrisi, tasarımcıların sürekli olarak kendilerini rekabetten ayırmaya çalıştıkları, oldukça rekabetçi bir alandır. Bir moda tasarımcısının maaşı, deneyimlerine, çalıştıkları şirkete ve şirketlerinin büyüklüğüne bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.
 
Glassdoor’un 2017 raporuna göre, bir moda tasarımcısının ortalama maaşı yılda 56.000 dolardı. Bu rakam, giyim tasarlayanlar ve aksesuar tasarlayanlar da dahil olmak üzere her türlü tasarımcıyı içerir.

Yorum yapın