Damatlık Elbise Seçimi

Damatlık Elbise Seçimi Düğünde giyeceğin damatlık için ‘’alt tarafı bir damatlık elbise değil mi’’ diyerek düşünmeyin. Damatlık Elbise Seçimi yapılırken dikkat edilecek birçok husus ön plana çıkmaktadır. Genç kızların en büyük hayallerinden birisi de gelinlik giymektir. Erkeklerinde hayalinde olan damatlık elbise giymek hayalini kurarlar.

Damatlık Elbise Nasıl Seçilmeli?

Damatlık elbisede ilk olarak karar vermeniz gereken özel dikim damatlık mı veya hazır damatlık mı isteğine karar vermeniz olacak. Zamanınız kısıtlı veya fit bir vücudunuz var ise hazır damatlık daha uygun olur. Damat adayı geniş omuzlu ve boyunuz da uzun ise size en uygun damatlık elbiseyi bulamadığınız zaman özel dikim yaptırmak daha uygun olur.

Vücudun Tipi

Damat adayı damatlık elbisesini seçerken vücut tipini bilmeli ve ona göre damatlık seçmelidir. Vücuda uygun olmayan damatlık elbisesi ne kadarda kaliteli olursa olsun üzerinde iyi durmaz. Kilolu iseniz, koyu renklerde olan damatlık seçimi uygun olur. Göbek bölgenizde bulunan fazlalıkları saklamada en doğru yöntem kuşak bağlamaktır. Kruvaze modeller uygun tercih olur. Kilonuzda herhangi bir probleminiz yoksa vücut tipinize en uygun slim-fit damatlık modeller size daha güzel olacak. Erkeklerde 3 çeşit vücut tipi bulunur.

 • Mezomorf Vücut Tipi
 • Ektomorf Vücut Tipi
 • Endomorf Vücut Tipi

Mezomorf Vücut: Diğer bir adı da üçgen vücut olarak bilinir. Üçgen vücuda sahip olan kişiler atletik ve kaslı olur. Beller ince omuzlar geniş olur. Bu vücut tipine sahip olan erkeklere bütün damatlık modelleri yakışır. Fakat çizgileri kalın ve kareli kumaşları tercih etmeyin.

Ektomorf Vücut: Bu vücut tipine sıska vücut tipi denir. Kişi zayıf ve uzun boylu olur. Bu vücut tipinde olan damat adayları slim-fit damatlık elbiselerden kaçınmaları gerekir. Bu elbise kişiyi daha da zayıf gösterir. Size en uygun olan damatlık elbisesi geniş yakalı takım elbiseler uygun olur. Omuzlar daha geniş olur. Damatlık elbisenin rengi de tek renk daha gösterişli olur.

Endomorf Vücut: Yuvarlak olan vücut tipine denir. Genel olarak bı tip erkekler tıknaz görünür, çok kolay kilo alırlar. Göbekte fazlalıklar meydana gelir. Bu tip vücuda sahip olan damat adayı tek renk veya tek renk tonlarından olan damat elbisesi uygun olur. Daha zayıf ve daha uzun görünürsünüz. Düz pantolonlar tercih edilmeli.

Düğünün Olacağı Mekan

Düğünün yapılacağı mekana göre de damatlık seçimi daha iyi görünüm sağlar. Kır düğünü yapılacaksa mavi renk takım elbise olur. Düğün otelde ise smokin daha güzel uyum sağlar. Kumsal gibi yerlerde yapılacak olan düğünde keten damatlık daha uygun olur. Damatlık elbiselerin rengi ve kumaşı mekana göre seçilmeli.

Gelinlik Seçimi

Damatlık Elbise Seçimi yapılırken diğer yandan da gelinlik ile senin kıyafetinin uyumlu olması çok önemlidir. Gelinlik elbisesi ile damatlık elbisesi birbirine uyumlu olması durumunda çok güzel bir görünüm sağlar. Gelinlik beyaz ise damatlık elbise de beyaz olması durumunda çok şık ve güzel görüntü sağlanır. (Kız İstemede Ne Giyilir Bu konumuzu okumanızı öneriyoruz.)

Düğün Mevsimi

Damatlık Elbise Seçimi Damatlık elbise ve gelinlikler mevsimine göre olması uygun olur. Kış aylarında yapılacak bir düğünde damatlık elbisesi gri, bordo ve siyah renk olmalı. Sonbahar aylarında olacak düğün için damatlık elbisesi toprak tonu ve sütlü kahverenginde olmalı. Yaz aylarında olacak bir düğün için damatlık elbisesi düğün konseptine göre uyum sağlamalı. Saray düğünü olacaksa smokin giymek uygun olur. Kumsal gibi yerde yapılacak düğünde damatlık denize göre konsept seçilmelidir.

Düğünde Smokin Giyme Adabı

 • Yelekli bir damatlık tercih etmiş iseniz kuşak takılmaz, aksesuarlar yelek ve papyon olur.
 • Kemer takılmaz kuşak takılır.
 • Yeleğin boyu, pantolonun bel kısmından uzun olur.
 • Yelekli smokin giymek isterseniz smokin kruvaze olmamalı, tek sıra halinde düğme olmalı.
 • Kuşak pilili olmalı ve pililer içeri bakmalı.
 • Smokinin gömleği kol düğmeli olması gerekir.
 • Papyon ile kuşak ipek kumaş olmalı.
 • Ayakkabılar kösele ve bağcıklı rugan modellerinden olmalı.
 • Pantolon paçaları kısa olmalı.
 • Giyilecek çorap siyah renk ve ipek olması gerekir.

Yorum yapın