Doğal Saç Bakımı ile Saçlarınız Yenilensin (Saç Uzatan Kürler)

Saçlar estetik bir görünüm için son derece önemlidir. Ancak sürekli olarak boya, fön, düzleştirici etkisi ile saçlarınızda çok ciddi sorunlar meydana gelebilmektedir. Kırılan ve dökülen saç oluşumu bakımından da yavaşlama göstermektedir. Hemen herkesin önem verdiği saçlar çevresel ve fiziksel etkenlerden de yıpranma belirtileri gösterebilmektedir.

Saç bakımı konusunda güzellik merkezleri ve kuaförler son derece profesyonel hizmetler verse de her zaman bu merkezlerden hizmet alma şansınız olmayabilir. Böyle durumlarda evde kendi saç bakımınızı kendiniz de rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Saç bakım rutini konusunda dikkat etmek saçlarınızın dış etkenlerden zarar görmesinin önüne geçecektir. Doğal bir saç bakımı yapmak saçlarınızın beslenmesinde de son derece yardımcı olacaktır.

Saç Bakımı Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Saç bakımı sırasında mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. En iyi saç bakım ürünleri yanında doğal yağlardan ve kürlerden de yararlanabilirsiniz. Bu bakım sırasında dikkat edilen konular şunlardır:

  • Saçlarınızı mutlaka yıkarken aşırı sıcak sudan kaçınmaya özen gösterin.
  • Saçlarınıza masaj yapmak beslenmesine yardımcı olur.
  • Badem yağı saç bakımında son derece etkili doğal bir yağdır.
  • Saçınızı mutlaka doğal bir şekilde kurutmaya özen gösterin.
  • Saç bakımında kökleri besleyecek kürleri kullanmaya özen gösterin.

Saçlarınıza bakım uygularken saç yapınızı da dikkate almanız gerekmektedir. Yağlı, kuru ve normal olmasına göre farklı saç bakım periyodu tercih edebilirsiniz.

Normal Saçlar İçin Bakım

normal sac bakimi
normal sac bakimi

Normal saç için bakım periyodunda şampuan seçimi son derece önemlidir. Saçlarınız eğer normal saç kategorisinde ise mutlaka yağ ve nem dengesini sağlayacak ürünler tercih edilmelidir. Bununla birlikte şampuanı doğru bir şekilde kullanmak da son derece önemlidir. Masaj yaparak saçlarınızı yıkamak saç köklerinin canlanmasına yardımcı olur.

Bakım kremi kullanırken saç diplerine kullanmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Uygun bir saç kremi ile saçlarınızın daha parlak ve canlı görünmesini sağlamanız mümkün olmaktadır. Bakım kremini mutlaka uç kısımlara yoğunlaşarak kullanmanız gereklidir. Banyo sonrasında ise uç ve boy kısımlarına argan yağı kullanabilirsiniz. Argan yağı hem saçı besler hem de banyo sonrasında elektriklenmesinin önüne geçer.

Yağlı Saçlar İçin Bakım

yagli sac bakimi
Yağlı saç bakımı

Saçlarınız yağlı saç kategorisinde ise bakım işlemleri sırasında biraz daha titiz olmanız gerekiyor. Bu tarz saç tiplerinde olanlar genelde her gün saçlarını yıkamak durumundadır. Eğer saçlarınız kuru bir yapıya sahip ise mutlaka yıkama sırasında masaj uygulamanız gereklidir. Yağlı saç bakımı sırasında yağ arındırma özelliği yüksek olan ürünler kullanılmalıdır. Saçı kurutmayacak ancak yağ dengesini de en iyi şekilde sağlayacak ürünler tercih edilmelidir.

Yıkama sırasında masaj yapmaya özen göstermelisiniz. Aşırı soğuk ya da sıcak su kullanmaktan uzak durmanız gereklidir. Özellikle gün içerisinde saçlarınızı sık sık taramamaya ve dokunmamaya çalışmanız gerekiyor. Saçlarınızı kuruturken mutlaka sıcak fön ya da orta ısı ile kurutmak önem taşımaktadır.

Kuru Saç Bakımı

kuru sac bakimi
Kuru Saç Bakımı

Kuru saçlara sahip kişiler saç bakımında çok ciddi sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Bu kişilerin saç bakımı sırasında özel şampuanlar kullanması gereklidir. Kişilerin her gün saç yıkaması doğru olan bir durum değildir. Kuru saçlar için bakım yapılırken mutlaka şekillendirme aletlerinden daha az yararlanılması gerekmektedir. Saçları yıkarken hafif masaj uygulayabilirsiniz.

Kuru saçlara bakım yaparken avakadoyu blenderde geçirerek buğday tohumu yağı ile karıştırın ve içerisine jojoba yağı ekleyin. Karışımı saç köklerinden uçlara kadar uygulayın. Yarım saat sonra ise yıkayın. Son derece nemli ve yumuşak olduğunu hissedebilirsiniz.

Kuru saçlar için kullanılabilecek yağlar arasında badem ve argan yağı son derece idealdir. Bu yağlar saçların hem parlamasına hem de onarılmasına yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı ile jojoba yağı da kullanılabilmektedir.

Boyalı Saç Bakımı

boyali sac bakimi
Boyalı Saç Bakımı

Kadınların birçoğu saçlarında kimyasal boyalar kullanmaktadır. Bazı kadınlar çok sık saç rengi değiştirdiklerinden saçlarında çok ciddi bir yıpranma meydana gelebilmektedir. Eğer saçlarınızdaki boyayı korumak ve daha parlak saçlara sahip olmak isterseniz banyo sonrasında özel saç yağlarını kullanmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir. Duş sonrasında boyalı saç bakımı için antiseptik özelliklere sahip olan Hindistan cevizi yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Saç boyasının akmaması için her yıkama sırasında şampuan kullanmanıza gerek yoktur. Aynı zamanda fazla yıkamak da boyanın kalıcılığını olumsuz yönde etkilemektedir. Çok sıcak su kullanmaktan da kaçınmanız gerekmektedir. Saç kreminin içerisinde amonyak bulunmaması da büyük bir önem taşımaktadır.

Boya nedeni ile yıpranma belirtileri gösteren saçlarınız için zeytinyağı ve bal karışımından yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda yumurta ve badem yağı da son derece etkili olmaktadır. Sarımsak ve zeytin yağı karışımı da son derece iyi gelecek bakım uygulamaları arasında yer almaktadır. (Boyalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır detaylı makale)

Saç Dökülmesine Neler İyi Gelir?

Saç dökülmesi çağımızın en büyük sorunları arasında yer almaktadır. Hem kadınların hem de erkeklerin en çok karşılaştığı sorunlar arasındadır. Saç dökülmesine ne iyi gelir sorusuna doğru şampuan ve bakım ürünleri seçmek şeklinde yanıt verilebilir. Saçlarınızın dökülmesini önlemek için mutlaka sağlıklı beslenme periyoduna uymanız gereklidir. Vücut besinleri tam kararında alırsa dökülmeler de azalacaktır.

Saçlarınızın derisine hem normal zamanda hem de duşta masaj yapmayı ihmal etmeyin. Saç tipine uygun ürünler kullanmak son derece önemlidir. Saç kesim şekli ve saçın genel yapısı da dökülmeyi tetikleyen unsurlar arasında yer almaktadır. Saçlarınızın çok fazla dökülmemesi için ılık su ile yıkamaya da özen göstermeniz gereklidir.

sac dokulmesi
Saç Dökülmesine Neler İyi Gelir?

Saçların dökülmesinde mevsimsel etkiler ve fizyolojik durumlar etkili olmaktadır. Stres ve demir eksikliği en büyük nedenleri arasındadır. Eğer uzun süreli ve çok miktarda saç dökülmesi ile karşı karşıyaysanız mutlaka saçlarınızın bakımında uzmanlardan da destek almanız gereklidir.

Saçları Yumuşatmak İçi Ne Yapılmalıdır?

Saç yumuşatmak için ne yapılmalıdır sorusu saçı kuru ve nem dengesi bozuk olan herkesin sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Saçlarınız eğer yeteri kadar yumuşak değil ise şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Saçların mutlaka derinlemesine nemlendirilmesi gerekir.
  • Yastık kılıfları saça ciddi anlamda zarar veriyor olabilir.
  • Saçları her gün yıkama alışkanlığını bırakmalısınız.
  • Islak saçlar kuruyana kadar nazik davranılmalıdır.
  • Saç bakım kremleri kullanmaya özen göstermelisiniz.

Tüm bu faktörler saçlarınızın çok daha bakımlı olmasını sağlayacaktır. Saçlarınızın bakım yağlarıyla da desteklenmesini sağlayabilirsiniz. Evde uygulanacak basit maskeler ile saçlarınızın son derece yumuşak olması mümkündür.

En Hızlı Saç Uzatan Kür Tarifleri

sac uzatan kurler
En Hızlı Saç Uzatan Kür Tarifleri

Saçlarımız bizim için oldukça önemlidir. Çünkü fiziksel görünüşümüzde saçlarımızın etkisi büyüktür. Değişiklik yapmak istersek önce saçımızdan başlarız. Rengini değiştiririz, kestiririz, farklı modeller deneriz.

Ancak bazen bu değişikliklerin sonuçlarından memnun kalmayız. Özellikle saçımızdan sıkılıp kestirdiğimiz ve sonradan pişman olduğumuz zamanlarda saçımız hemen uzasın isteriz. Hatta buna en çok örnek olan olay, kadınların kâkülün yüzüne yakışacağını düşünüp kâkül bırakması ancak şekil vermekte zorlandıktan sonra hemen kâkülünün uzamasını istemesidir.

Saçımızın hızlıca uzamasını isteyebileceğimiz bir faktör de düğün, mezuniyet gibi kutlamalara katılmak için saçımızın kolay şekil almasını ve bu nedenle uzun olmasını istememizdir. Ancak saçın ne kadar sürede uzayacağı kişiden kişiye değişmektedir. Bazılarının saçı hiçbir şey yapmadan hızlıca uzarken bazılarının saçı için bu süre fazlası ile uzamaktadır. Bu sebeple dışarıdan doğal takviyeler alarak bu süreci hızlandırmak gerekebilir. Uzun zamanlar boyunca bu soruna bir çözüm bulmak için hanımlar çeşitli yöntemler denemiş ve günümüze gerçekten işe yarayan tarifler ulaşmıştır.

Ballı Saç Maskesi

Saçlarımızı uzatmak için pek çok doğal yöntem vardır. Bu yöntemlerden en etkili olanlardan biri ballı saç maskesidir. Evinizde sürekli bulunan malzemeler ile hazırlanan bu maske sayesinde bir hafta gibi kısa bir sürede saçınız uzamaya başlayacaktır.

Bir adet patatesi iki su bardağı suda haşlayıp suyunu alarak tarife başlayabiliriz. Ilık olan patates suyuna bir yemek kaşığı bal ve bir yumurtanın sarısını ilave ediyoruz. Bu üç malzemeyi güzel bir şekilde harmanladıktan sonra maske şeklinde saçımıza uygulayabiliriz. Bu malzemelerin miktarı saçın uzunluğu ve yoğunluğuna göre iki katına çıkabilir ya da yarıya indirilebilir. Maskeyi uyguladıktan sonra saçınızı bir örtü ile sarıp bir saat beklettikten sonra çok iyi bir şekilde temizlemeniz gerekiyor.

Bu işlemi hızlı sonuç almak isterseniz gün aşırı uygulayabilirsiniz. Ancak haftada bir kez uygulamak da kısa bir sürede istediğiniz sonucu verecektir.

Saç Uzatmada Soğan Kürü

Soğan sağlığımız açısından oldukça faydalı bir antibiyotiktir. Soğanın faydası sadece sağlığımız ile kalmamaktadır. Tükettiğimizde cildimize ve suyunu kullandığımızda saçımız için çok önemli bir besin kaynağı olmaktadır. Bu nedenle soğan kürü saç uzatmak için oldukça etkili bir tarif olacaktır.

Kürü hazırlamak için iki adet büyük soğanı dörde bölüp küçük bir tencerede üstlerini bir parmak geçecek kadar su ile kaynatmamız gerekiyor. Beş dakika kaynadıktan sonra ılıyan soğan suyunu pamuk yardımı ile saç diplerimize sürüyoruz ve saç bonesi takıp 20 dakika beklettikten sonra temizliyoruz. Saçlarınız kuru bir yapıya sahipse soğan suyunun içine bir yemek kaşığı bal da ilave edebilirsiniz.

Saç Uzatmak İçin Kullanılan Doğal Yağlar

Bitkisel saç uzatma yöntemleri arasında doğal yağların etkisi göz ardı edilemez. Başta zeytinyağı olmak üzere; badem, lavanta, argan, Hindistan cevizi, nane, biberiye, Hint ve susam yağı saç uzatmak için etkili olan yağlardır. Saç derisine masaj yaparak uygulandıktan sonra ılık su ile temizlenmeleri gerekmektedir. Masaj uygulamak saçın ve derinin canlanmasına yardımcı olur.

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

kivircik sac bakimi
Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğuştan kıvırcık olan ya da saçında perma bulunan kişilerin de saç bakımına gereken önemi vermesi gereklidir. Saçlarda uygun bir şekilde bakım yapılmazsa saçların kıvırcık kısımları oldukça yıpranmış bir görüntü ortaya çıkarabilmektedir. Kıvırcık saçlara ne iyi gelir sorusuna birçok farklı yanıt vermek mümkün olmaktadır.

Bu saçlar için saç bakım kremlerinin kullanılması son derece önemlidir. bunun yanında saçı yıkarken karışmamasına büyük özen gösterilmelidir. Yatarken bone kullanmak saçların çok fazla birbirine girmesini engelleyecektir. Saçların ıslaklığını da mutlaka uygun bir şekilde kurulamanız gerekmektedir. Eğer saçlarınız kıvırcık bir yapıya sahip ise mutlaka uygun bir tarak ile taramaya özen göstermeniz gerekiyor. Bu saçları nemlendirmek için birçok doğal yağdan yararlanabilirsiniz. Böylece hem kolay kolay elektriklenmez hem de rahatlıkla tarama sırasında açılabilir. Kıvırcık saçların bakımı diğer saç türlerine göre daha zorlayıcıdır. Ancak uygun şekilde bakımları yapılırsa saçlarınız çok daha güzel bir görünüm kazanmaktadır.

Kıvırcık saç nasıl açılır konusu bu kişiler için oldukça önemlidir. Bu saçlar en hızlı şekilde dolaşan saçlardır. Kolaylıkla açılabilmesi için saç bakım kremini karbonat ile karıştırın ve saçınıza yedirin. Bir diğer yöntem de bu saçlara zeytinyağı uygulamaktır. Zeytin yağını uyguladıktan sonra kalın dişli bir tarak ile kolayca açabilirsiniz. Saç bakımı ihmal edilmemesi gereken son derece önemli estetik görünümü yakından ilgilendiren bakımlardır.

İmaj Kaynakları:

 

Yorum yapın