Evde Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır?

Kadınlar için saç rengi her zaman önemlidir. Hatta bu durum birçok erkek için de ciddi bir durumdur. Ancak üretilen saç boyaları hem kimyasal içerdiğinden hem de yüksek fiyatlarla satıldığından birçok kişi evde doğal saç boyası yapımına yöneliyor. Evde doğal malzemeler kullanarak yapılan saç boyaları saçların daha parlak ve doğal bir görünüm kazanması açısından da önemlidir.

 

Evde hemen her renkte saç boyası yapabilmeniz mümkündür. Siyah, koyu kumral, kahverengi, sarı, kızıl gibi saç rengi tonlarını rahatlıkla yakalamak mümkün olmaktadır. Bitkisel saç boyaları sizi o yoğun kimyasallardan kurtarmakla kalmayacak aynı zamanda bütçenize de çok önemli bir destek sunacaktır. İşte evde doğal saç boyası yapımının tüm detayları:

Kızıl Tonlarında Doğal Saç Boyası Yapımı

kizil dogal sac boyasi
Kızıl Tonlarında Doğal Saç Boyası Yapımı

Eğer saçlarınıza ışıltılı bir kızıl havası vermek istiyorsanız son derece etkili bir saç boyası tarifleri bulunmaktadır. Kızıl tonlar için en bilinen yöntem genelde yeşil kınadır. Kına açık renk saçlarda kırmızımsı bir görünüm ortaya çıkarır. Bu kırmızımsı tonu daha kızıl bir görünüme getirebilmek için kınayı ıhlamur ile karıştırabilirsiniz. Ihlamurun saç üzerinde muazzam etkileri vardır.

Saç rengine kehribar tonu kazandırmak isterseniz kınada sonra saçlarınızı demli çay ile yıkayın. Bu doğal saç boyaları kalıcı bir renk değişimi yapmazlar. Ancak her hafta tekrarladığınız takdirde bu tonlar saçlarınızda oturmaya başlayacaktır.

Kızıl renge boyamak için aynı zamanda amber çiçeği, pancar ve domates suyu da kullanabilirsiniz. Bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak yedirmeniz saçlarınıza güzel bir görünüm kazandıracaktır.

Doğal Siyah Saç Boyası Yapımı

dogal siyah sac boyasi yapimi
Doğal Siyah Saç Boyası Yapımı

Saçlarında yoğun beyaz bulunan kadınlar doğal saç boyası renkleri ile daha parlak ve canlı saçlara kavuşabilirler. Siyah saç da kadınların severek kullandığı renk tonları arasındadır. Bu renk parlak ve canlı dursa da beyazları olan kadınlar için çok ideal değildir.

Saçlarınızı siyaha boyamak istiyorsanız bir fincan adaçayı, bir fincan da siyah çayınız olması gereklidir. Bir tencere içerisine bu çayları su içerisine ilave edin ve kaynamaya bırakın. 15 dakika kadar demlendikten sonra süzün ve saçlara sürün. Bekleme süresini tamamladıktan sonra saçlarınızı yıkayın. Artık beyazlarınız görünmeyecektir. Doğal bir renginiz olacağı gibi adaçayın besleyiciliği ile daha da gür bir görünüm kazanacaktır.

Kestane Tonlarında Evde Doğal Saç Boyası Yapımı

Saç renginizi kestane tonlarında boyamak isterseniz gereksinim duyacağınız malzemeler şunlardır:

  • Yarım tatlı kaşığı kadar tarçın
  • Yarım kesilmiş limon
  • 4 yemek kaşığı kına
  • Yarım su bardağı ceviz yaprağı suyu
  • Yarım tatlı kaşığı kadar kahve
  • Yarım çay bardağı kadar siyah çay
kestane dogal sac boyasi
Kestane Tonlarında Evde Doğal Saç Boyası Yapımı

Tüm malzemeleri bir kaba boşaltın ve tahta bir kaşık ile karıştırın. İyice harmanladıktan sonra saçlarınıza eşit miktarda sürün. Eğer rengin biraz daha açık olmasını isterseniz limon ve kına oranını biraz daha azaltabilirsiniz. Bu karışımı saçınıza sürün ve streç film ile bir saat bekletin. Sonra uygun şekilde yıkayın. Rengin tam oturması için birkaç defa daha uygulama yapabilirsiniz.

Evde Doğal Saç Boyası Bazı Nasıl Yapılır?

Saç bazı boyanın saça tutunmasını sağlayan bir maddedir. Bu maddenin doğal olarak yapılması saçlarınızın daha az yıpranmasını sağlar. Bazı hazırlayıp saça uyguladıktan sonra herhangi bir rengi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Doğal saç boyası bazı yapabilmek için iki yemek kaşığı siyah çay ve bir fincan sıcak çaya ihtiyacınız bulunuyor. Siyah çay üzerine sıcak çayı dökün ve demlenmesini sağlayın. Çay demlenme sırasında suya rengini aktaracaktır.

evde dogal sac boyasi formul
Evde Doğal Saç Boyası Bazı Nasıl Yapılır? Förmül

Renk tamamen suya aktığında suyu süzün ve içerisine bir çay kaşığı üzüm sirkesi ilave edin. Daha sonra da bir yemek kaşığı zeytinyağı ve yoğurt ekleyin. Bazınız hazırlanmış olacaktır. Saçlarınıza uygulayabilir daha sonra da saçı boyama işlemi yapabilirsiniz.

Soğuk Kızıl Doğal Saç Boyası Yapımı

Soğuk kızıl tonlarında bir saç rengi elde etmek isterseniz mor soğan, pancar, nar, sirke ve yoğurt ile şalgam temin etmeniz gerekiyor. Zeytinyağı da gereksinim duyacağınız malzemeler arasındadır. Önce mor soğanı kabukları ile haşlayın. Aynı şekilde şalgam ve pancarı da ayrı ayrı haşlayın. Daha sonra hepsinden birer fincan su alın ve bir kabın içerisinde karıştırın

Bu karışıma bir tatlı kaşığı sirke ilave edin. Bir çorba kaşığı yoğurt ve zeytinyağı da ilave etmeyi ihmal etmeyin. Bu karışıma bir miktar da kına ilave edin. Sonra ocakta karışımı biraz ısıtın ve saçınıza sürün. Bu karışımın saçınızda 3 ya da 4 saat beklemesi gereklidir. Daha sonra bol su ile saçlarınızı yıkayın. Hayalini kurduğunuz doğal saç rengini elde edebileceksiniz.

Saçın Beyazlamasını Engelleyen Karışım

saclarin beyazlamasini engelleyen karisim
Saçın Beyazlamasını Engelleyen Karışım

Saçlarınızın hem doğal renginde olmasını sağlayabilir hem de beyazları engelleyebilirsiniz. Organik saç boyası tavsiye arayanlar için bu karışım son derece faydalıdır. Bir tane soğan, beş tane sarımsak ve bir yumurta ile bir yemek kaşığı zeytinyağına gereksiniminiz bulunuyor.

Soğan ve sarımsakları karışım haline getirin. Daha sonra içerisine yumurta sarısı ekleyin. Üzerine de zeytinyağını ilave etmeniz gerekiyor. Bu karışımı krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha sonra saçlarınıza uygulayın. Özellikle beyaz olan kısımlara uygulamaya özen gösterin. Bir saat boyunca bekletin ve sonrasında ılık su ile yıkayın. Haftada bir defa uyguladığınız taktirde saçlarınızda ki beyazların önüne geçme şansı elde edebilirsiniz. Saçların rengini değiştirmek ya da beyazları kapatmak için birçok doğal seçenek vardır.

 

Yorum yapın