Kına İle Kestane Rengi Nasıl Elde Edilir?

Saçlar, kadınlar için çok önemlidir.  Bir kadının kendisine olan özgüveni, bakımlı, gür ve parlak saçlara sahip olmasıyla artabilmektedir. Yapılan araştırmalar, iş hayatında başarılı olan kadınların çok daha bakımlı olduklarını ve özgüven yüksekliğinin ise kendisini güzel hissettiklerinden kaynaklı olduğunu göstermektedir. Bir kadını güzel hissettiren ilk şey ise saçlarının güzelliğidir. 

Ancak, güzel görünmek uğruna saçlara yapılan bazı işlemler, saç yapısının çok daha kötü görünmesine neden olabilmektedir. Fön, düzleştirme ve özellikle kimyasal madde içeren saç boyaları saç diplerinde kurumalara neden olabilmektedir. Bu nedenle, doğallığa dönüş başlamış ve kına boyanın yerini almıştır. Çünkü kına ile saçlar zarar görmeden istenilen renge kolayca dönüşebilmektedir.  

Kına Nedir ve Neden Boya Yerine Tercih Edilmelidir? 

Kına; kökeni Arabistan olduğu halde, özellikle ülkemizde çok daha fazla kullanılan, adeta gelenekselleşmiş bir bitkimizdir. Kadınların elleri, ayakları ve hatta saçları için kullandıkları kınanın sadece süslenmek amaçlı olarak kullanılmadığı, bu özel bitki tozunun sağlığa da çok faydası olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, günümüzde de bir çok kadın kınayı cilt ve saç sağlığı için tercih etmektedir. 

Özellikle saç bakımı için piyasada bir çok ürün bulunmaktadır. Ancak, bu maddelerin bir çoğu kimyasal yapıdadır ve zamanla saç diplerinde kurumalar, kepeklenmeler ve buna bağlı olarak dökülmeler görülebilmektedir. Özellikle, kendi saç rengini beğenmeyen kişiler, saç açıcılar kullanarak, saçların yıpranmasını daha da fazlalaştırmaktadır. Saç rengi kına ile yıpranmadan değiştirilebilir. Kahve tonlarını beğenenlerin merak ettiği soru ise kına ile kestane rengi nasıl elde edilir? Olmaktadır. 

Kınanın Saçlar Üzerinde Faydaları Nelerdir? 

Her insanın saç yapısı farklıdır. Tıpkı cilt tipinde olduğu gibi saçlar da yağlı ya da kuru bir yapıya sahip olabilir. Yanlış kullanılan şampuan, kreme bir de sık uygulanan saç boyası eklenince, bu tarz saçların sağlıklı olma olasılığı oldukça düşmektedir. Saç diplerinde oluşan kuruma, zamanla dökülmelere, kırılmalara ve yıpranmış bir görüntüye neden olabilmektedir. 

Kına; saçların dökülmesine engel olan PH değerinin yükselmesine ve bu da saç diplerinin daha sağlıklı olmasına neden olmaktadır. Bu da saçların kopmasını engellemekte, kökten uzanan saçların daha canlı ve kuvvetli çıkmasını sağlamaktadır. Saçlara yumuşak bir görüntü veren kına, beyaz saçları da tamamen kapatmaktadır. Peki, açık ya da koyu renkli saçlar için kına ile kestane rengi nasıl elde edilir ve kalıcılığı var mıdır? Sorusunun cevabı kesinlikle evet olacaktır. 

Kınanın Saç Üzerinde Uygulanma Şekilleri Nasıldır? 

Kınanın mucizevi bir iyileştirici özelliği olduğu bilinmektedir. Kendine has kokusu kişileri sakinleştirmekte bu da psikolojik olarak rahatlamayı ve stresi azaltmayı sağlamaktadır. Ayrıca saçlarda kullanılan kına, baş ağrısının giderilmesinde de oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bunun için ise, kırmızı ve pembe renkli kına çiçeğinin kullanılması uygundur. 

Bal tonlu kestane gölge saç modelleri

Saç maskesi için kullanılan kınanın içerisine saf zeytinyağı eklenerek saçların daha yumuşak olması sağlanmakta, yumurta akı ile de PH değeri dengelenmektedir. Ekstra olarak kına tozuna katılan yeşil çay renginin parlaklığını sağlamakta, Hindistan cevizi katılan bir diğer kına karışımı ise, saçların çok daha sağlıklı olmasına neden olmaktadır. Saç rengini değiştirmek için ise kına içine farklı malzemeler katılmaktadır.  

Kına İle Saçlarda Farklı Renkler Nasıl Elde Edilir? 

Saçlarda farklı renkler elde etmek boya ile daha kolay olsa da sonucu sıkıntılı olabilmektedir. İçeriğinde bulunan maddeler saç diplerini kurutup, aşırı yıpranmalara neden olabileceği de unutulmamalıdır. Kına ise içeriğine neler konulabileceği bilindiği taktirde istenilen saç rengine ulaşılabilmekte, üstelik saç derisine herhangi bir zarar da vermemektedir. Aksine, saçları beslemektedir. 

Bakır ton kestane saç rengi
Bakır ton kestane saç rengi

Kınanın yoğunluğu, saç boyu ve istenilen renge göre ayarlanmaktadır.  Kına ile kızıl saç rengi isteyenler, kına tozuna zeytinyağı ve elma sirkesinin yanında iki adet soğan kabuğunu bir bardak suda haşlayarak elde edilen soğan suyunu da eklemelidir. Kızıl renk elde etmek isteyenler soğan suyu yerine kırmızı pancar ya da kırmızı şarabı eklemelidir. Peki, kına ile kestane rengi nasıl elde edilir? Bunun için iki fincan kınaya bir fincan kaynar su ve bir çorba kaşığı sirke ilave edilmesi gerekmektedir. 

Kına İle Kestane Tonu Yakalamak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Kına ile kestane tonu nasıl elde edilir sorusuna yanıt sadece malzemeler ile alakalı değildir. Önemli olan belirtilen malzemeyi uygun oranda kullanmaktır. Ayrıca, karışımın yapılacağı kabın metalik olmamasına da dikkat edilmelidir. Çünkü metal kınanın renginin yeşile dönmesine neden olmakta,  bu da istenilen tonun bulunmasını engellemektedir. 

Kestane kahve rengi ombre saç modelleri
Kestane kahve rengi ombre saç modelleri

Bunun için kınanın yapılacağı karışımın cam olması önemlidir. Bunun haricinde kına, su ve sirke karışımının başka bir kaptaki sıcak suda bekletilmesi ve iyice ısınmasına dikkat edilmelidir. Isınan bu karışımın sudan alınıp soğuması beklenerek saçlara sürülmesi ve bir tülbent yardımıyla sarılan saçın en az üç saat bekletilmesi gerekmektedir. Kınadan arınması için saçların bol su ve uygun şampuanla yıkanması şarttır. En uygun sonuca ise iki ya da üç yıkamadan sonra ulaşılacağı unutulmamalıdır. 

Kına İle Saçları Boyarken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Kına, saç sağlığı için önerilen bir uygulamadır. Ancak, saç diplerine her ne kadar faydalı olduğu düşünülse de herkesin saç yapısının aynı olmadığı unutulmamalıdır. Kimi saç derisi alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bu da kaşıntı, kızarıklık ve egzama ile kendini gösterebilir.  

Bu nedenle, kına ile kestane rengi nasıl elde edilir sorusundan önce, kişinin kendi saç yapısını bilmesi ve alerjik reaksiyona karşı tedbirli olması gerekmektedir. Uygun tonları yakalamanın dışında, saç sağlığını korumak da kına ile saç boyamada ilk dikkat edilecek hususlardandır. 

RESİM GALREİSİ

Yorum yapın