C Vitamini ile Saç Boyası Akıtmak

Saçınıza boya yaptınız ve bunu beğenmediniz. Uzun zaman kullandığınız renkten sıkıldınız ve yeni bir renkle hayatınıza farklılık katmak istiyorsunuz. O zaman saçınızdaki boyayı akıtarak başlamalısınız.  Saç boyasını akıtma işlemini yalnızca kuaförler yapmaz. Veya bazılarının düşündüğü gibi saç boyasıyla yeniden boyamakla açmak tek tercihiniz değildir. C vitamini ile saç boyası akıtmak ise oldukça kolay ve zararsız bir yöntemdir. C vitamini ile açmak saçlar için zarar vermeyen, kimyasal maddelere göre daha iyi bir seçenektir.  Mesela B12 vitamini kullanarak saçlarınızı uzatabilirsiniz. Bunun için Bemiks Ampul ile Saç Uzatma konumuza bakarak detaylı bilgi alabilrisiniz.

Koyu renkten açığa geçmek isteyenler, kızıl ve bakır gibi tonlardan kurtulmak isteyenler saçlarındaki boyayı akıtmalıdır. Bazen yaptırdığı boya turuncuya veya yeşile dönenler olabilir. Turuncu ve yeşil sorunu yaşayanların da boyalarını akıtması gerekir. Saç boyanızın istediğiniz gibi olmasını istiyorsanız tecrübeli birilerine yaptırmalısınız. Tecrübeli kişilerin boyadıkları saçlarda da yukarıda sıraladığımız sorunlar yaşanabilmektedir.  

Boyanız istediğiniz gibi olmadığında bu hayatın sonu değil. C Vitamini ile Saç Boyası Akıtmak yöntemini kullanarak saçınızı boyanmadan önceki rengine çevirebilirsiniz. Bunu yapabilmek çok masrafsızdır. Saçınıza zarar vermeden, eczanelerden cüzzi miktarda para vererek alacağınız C vitamini ile evde kendiniz saçınızın rengini akıtabilirsiniz.  

C Vitamini ile Saç Boyası Silme Nasıl Yapılır? 

Kuaföre gittiniz veya evde kendiniz saçınızı boyadınız. Merakla açıp aynanın karşısına geçtiniz. Ve sonuç hayal kırıklığı. Beklediğiniz ve hayal ettiğiniz renk nerede aynadaki renk nerede. Saçını boyatan neredeyse her bayan bunu mutlaka en az bir kere yaşamıştır. Saç rengi istediği gibi olmayanlar genellikle iki yolu tercih etmiştir. Birincisi hemen farklı bir renge boyamak ki bu saçları yakacağından ciddi anlamda zararlıdır. İkinci yol ise saçın rengi akıncaya kadar kendini güzel hissetmeden gezmektir.

Kimyasal bazı maddeler kullanılarak boyanan rengin silinmesi mümkündür. Fakat doğal olmadığından saça zarar vereceği bir gerçektir. C vitamini ile saç boyası akıtmak en doğal yolu olup saçlara hiçbir zararı yoktur. Boya silme işlemini nerede yaptırırsanız yaptırın mutlaka sonrasında saç maskesi uygulayın. Maske saçınızın zarar gören kısımlarını telafi ederek canlanmasını ve parlamasını sağlayacaktır.  

C Vitamini ile Saç Boyası Silme İçin Gerekli Malzemeler 

C vitamini kullanarak yapacağınız saç akıtma işlemi için bazı malzemelere ihtiyacınız olacak. Bu malzemeler her zaman evinizde bulunan veya ulaşması kolay olan maddelerden oluşmakta. C vitamini ile saç boyası akıtmak için kullanacağınız malzemeler;  

 • C vitamini. Tablet veya ampul şeklinde satılmaktadır. Saçlarınız uzun değilse 2 ampul yeterli olacaktır. Uzunsa bir veya iki tane daha ekleyebilirsiniz.  
 • Yaklaşık 1 bardak kadar şampuan 
 • Yıkamak için şampuan ve saç kremi 
 • En sonunda saç bakım yağı veya saç maskesi 

C vitaminiyle yapılan açma işlemi, saçınızın alttaki rengi açık üsteki renk koyu ise daha etkili olacaktır. Koyu renk üzerine koyu yapıldığında yani siyah üzerine kahverengi yapıldığında da etkili olur. Saçının rengini açıp sonrasında karamel, sarı, pembe gibi açık tonlara boyayanlar da saçın rengini biraz açar fakat silmez.  

C Vitamini ile Saç Boyası Silme Nasıl Yapılır? 

Şayet C vitamininiz ampul şeklinde değil de tablet halindeyse tableti toz haline getirmek gerekir. Tabletler ezilince C vitamini ile saç boyası akıtmak için diğer aşamalara geçilebilir. 

 • Toz haline getirilen veya ampul halindeki C vitamini ile 1 bardak şampuan karıştırılır. İçinde toparlaklar kalmayacak şekilde macun haline getirilir.  
 • Macun haline getirilen karışım kur saçın her yerine sürülür.  
 • Saça bir bone takarak 1 saat kadar beklenir. Bu uygulama saçı kurutmaktadır. 
 • Banyoda maskeyi yıkarken nemlendirme etkisi bulunan bir şampuan ve saç kremi kullanılması tavsiye edilir.  
 • Yıkadıktan sonra saç bakım yağı veya maskesi yapıldıktan sonra saçlar kurutulur.  

İnce telli saçlıların boyasını tam olarak akıtabilmesi için iki hafta sonra tekrar uygulaması gerekir. Kalın ve kuvvetli saça sahip olanlar ise aynı karışımı ertesi gün tekrar yaparak boyayı biraz daha fazla akıtabilir. C vitamini saçınızı beslemez. Bazı saç tiplerine zarar bile verebildiğinden dikkatli olmak gerekir. C vitamini ile saç boyası akıtmak yöntemi pembe saç üzerinden maviyi akıtmak için kullanılmış ve başarılı olmuştur.  

Siyah Saç Boyası Nasıl Akıtılır? 

Saçlardaki boyaları akıtmak için farklı yöntemler kullanılır. Özellikle siyah saç boyasını akıtmak zorlu bir iştir. Bunu başarabilmek için size etkili bir yöntem söylemek istiyoruz; 

 • 3 tane limonun kabuklarını rendeleyin. 
 • 2 bardak suda kaynatın. 
 • Limonlu su soğuduktan sonra saçınıza uygulayın. 
 • 1 saat kadar bekleyin. 
 • 1 saat sonra ılık su ile durulayın.  
 • 2 haftada bir bu maskeyi yapın. 

Koyu renklerin kimyasal çıkarılmadan en zor akan rengi siyahtır. Bazıları saç açıcı şampuanları tercih etmektedir. Saç açıcı şampuanları kişinin kendi başına yapması tehlikeli olabilir. Birinden yardım almak veya kuaföre gitmek tercih edilmelidir.  Siyahtan kurtulmak için C vitamini ile saç boyası akıtmak da diğer bir seçenek olarak değerlendirilebilir.   

Saçtaki Boyayı Silme İçin Yöntemler 

Kimyasal maddeler daha hızlı sonuç verdiğinden sıklıkla tercih edilir. Fakat kimyasal maddelerin saça ciddi anlamda zarar verdiği gözden kaçırılmamalıdır. Biraz daha uzun sürsün ama saçınız yıpranmasın. Yıpranan saçın eski halin getirilmesi çok daha zorlu bir süreçtir. Bundan dolayı son zamanlardaC vitamini ile saç boyası akıtmak gibi doğal yöntemler daha fazla tercih edilmektedir. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır: 

 • Kepek şampuanı kullanmak: Bazı markaların kepek önleyici şampuanları boyaların akmasını da sağlamaktadır. Çok büyük mucizevi bir etkisi yoktur. Birkaç ton açılması istenen boyalarda daha etkilidir. Kepek şampuanı saça uygulanır ve sıcak suyla güzelce durulanır. Sıcak su ve kepek önleyici şampuan saç diplerini kurutacaktır. Bunu önlemek için saça ve diplerine zeytinyağı sürülmelidir.  
 • Limon kullanmak: Limonun içinde asit bulunur. Siyah gibi akıtılması en zor olan renklerde bile etkili olan bir maddedir. Limon kabuğu suda kaynatılarak veya limonun suyu saça uygulanarak 1 saat kadar beklenir. Saçın rengini açma özelliği de bulunan limonun etkisini artırmak için güneşte beklenebilir. Saçının renginin açılmasını istemeyenler güneşte beklemesin. 
 • Sıcak su kullanmak: Sıcak suyla saç her yıkandığında saçın açıldığı görülecektir. Sıcak suyla saçın boyasının akmasını hızlandırmak için C vitamini ile saç boyası akıtma malzemeleri ve uygulaması kullanılabilir. 
 • Beyaz sabun kullanmak: Beyaz sabunun silme özelliği vardır. Saçtaki boyayı da silip attığından dolayı rahatlıklar kullanılır. Sıcak su altında beyaz sabunla saçlar güzelce köpürtülür. Durulandıktan sonra mutlaka saç bakım yağı kullanılmalıdır. Çünkü sabun saçlarınızı sertleştirecektir.  

Saç Boyası Silici Ürünlerle Akıtmak Doğru mu? 

Saçlardaki istenmeyen boyaları akıtmak için piyasada çeşitli ürünler satılmaktadır. Bu ürünlerin en kalitelisi araştırılmalıdır. Çünkü bazıları saça ciddi anlamda zarar vermektedir. Boya yapmak zaten saçı yıpratmaktadır. Yıpranan saçı daha fazla yıpratmamak için daha özenli davranmak şarttır. Hangi markanın daha iyi olduğu konusunda öneriler ve tavsiyeler alınabilir. Bu tavsiyeler doğrultusunda boya akıtma için ürün alınmalıdır. Sadece renk açıcı olmayıp boya akıtma özelliği olan ürünler de bulunmakta. Bu ürünler kullanıldığında saça az zarar verilerek sorun çözülmüş olur. Hiç zarar vermeden boyayı akıtmak istiyorsanız C vitamini ile saç boyası akıtma işlemini uygulamanızı tavsiye ederiz. Saç boyası silici ürünlerin fiyatları da oldukça yüksek. C vitamini tabletleri veya ampulleri ise eczanelerden çok düşük fiyata alınabilir. 

RESİM GALERİSİ

Yorum yapın