ATM’den IBAN’a Para Yatırma Nasıl Yapılır?

ATM’den IBAN’a para yatırma 2022 yılında nasıl yapılır, IBAN numarası ile ATM’den Para yatırma konusunda Vakıfbank ve Ziraat Bankası dahil tüm bankaların IBAN’a para yatırma işlemleri anlatımları.

ATM’den IBAN’a yatırma, günümüzde yoğun olarak tercih edilen bankamatik işlemleri arasında gösterilir. Yaşadığımız 2022 dönemi içerisinde, para transfer işlemleri çoğunluk olarak mobil ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılmaktadır. ATM’den iban’a para aktarma işlemleri de bu noktada bazı durumlarda hala yoğun olarak tercih edilen araçlar arasında gösterilir. Konumuzla ilgili olarak bizlere gelen sorulardan biride; ATM’den ibana nasıl para yatırılır sorusu olmaktadır.

ATM’den IBAN’a para yatırma işlemi her bankamatik cihazında farklı olsa bile genel mantık olarak aynı işlemler kullanılarak yapılmaktadır. Yani hangi bankayla bu işlemleri yapmak isterseniz isteyin, izleyeceğiniz yol aynı olacaktır. Sadece bazı bankalar ATM ile ibana para yatırma işlemlerinde menü yollarını farklı belirlemiştir. Sonuç olarak bakıldığı zaman ise, tüm yatırım ve aktarım işlemleri “Para Transferi” menüsünde yer alır.

ATM’den IBAN’a para yatırma konumuzda detaylara ve anlatımlara geçiş yapmadan önce sizlere bir içerik önerisinde daha bulunmak istiyoruz. Denizbank EFT Saatleri bağlantısını kullanarak, güncel EFT saatleri hakkında genel bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede ATM’den IBAN’a para yatırma saatleri hakkında da Denizbank için bilgi edinmiş olacaksınız.

ATM’den IBAN’a Para Yatırma 2022

ATM’den IBAN’a para yatırma kartlı işlemler ve kartsız işlem menüsü olmak üzere iki farklı gruba ayrılmaktadır. Dilerseniz bankamatik kartınızı kullanarak, dilerseniz de kartsız işlemler ile ATM’den ibana para gönderme transferi yapabilirsiniz. Her iki işlemde tüm bankamatiklerden yapılabildiği gibi, işlem ücretleri değişiklik göstermektedir. Ayrıca hafta içi/hafta sonu farketmeksizin; iban ile atm’den para gönderme işlemleri yapabilirsiniz.

ATM’den IBAN’a Para yatırma 2022 yılı için oldukça pratik ve kolay işlemler ile 2 dakika gibi kısa bir sürede yapılabilmektedir. Eğer sizde ATM’den IBAN’a para yatırma işlemi yapacaksanız, bilmeniz gereken bir kaç temel adım şu şekilde listelenmektedir;

 • ATM’den IBAN’a Para yatırma tüm bankaların bankamatikleri kullanılarak yapılabilmektedir. Bu işlem için saat sınırı bulunmaz, günün 24 saati bu işlem yapılabilir.
 • ATM’den IBAN’a para aktarma transferi, havale değil EFT olarak yapılır. EFT saatleri içerisinde hesaba geçer. Bu işlemleri hafta sonu yaptıysanız, Pazartesi 10.00 ile 11.00 arasında transfer tamamlanır.
 • Yine ATM’den ibana para göndermek için ödeyeceğiniz ücret hafta içi mesai saatleri ile hafta sonu için farklılık gösterebilir. Her bankanın bankamatik ile ibana para gönderme ücreti farklı olmaktadır.
 • ATM ile ibana para transferi hem kart kullanarak hemde kartsız işlemler menüsü ile yapılabilir. Her iki işlem içinde ücretler yine değişiklik gösterebilir. Ayrıca bankadan bankaya göre de ücretler değişir.

Bankamatikten ibana para yatırma 2022 işlemleri konusunda bilinmesi gereken temel adımlar bu şekilde listelenmektedir. İşlemlerin nasıl yapılacağı konusunda bilgileri de, alt bölümde listelenen alt başlıklarından bulabilirsiniz. Bu konuda ücretlendirmeler her dönem için değiştiğinden dolayı burada ücretleri paylaşarak sizlere yanıltıcı bilgi sunmak istemiyoruz. Bu nedenle ATM ile ibana para gönderme konusunda güncel ücretler hakkında bilgileri bankanızın müşteri temsilcisi ile görüşerek öğrenebilirsiniz.

ATM’den ibana para yatırma işlemleri günümüzde en çok devlet bankaları müşterileri tarafından merak edilmektedir. En çok işlemlerde yine devlet bankaları kullanılarak yapılmaktadır. Bu nedenlerden dolayı Ziraat bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi bankaların ATM’den ibana para aktarma işlemlerini ayrı başlıkların içerisinden sizlere anlatacağız.

IBAN Numarası ile Kartsız Para Yatırma Nasıl Yapılır?

IBAN numarası ile kartsız para yatırma işlemleri, ATM’den IBAN’a para yatırma konusunda en çok sorulan ve cevabı merak edilen konu başlıklarından olmaktadır. Bu para transfer işlemi, kartsız işlem menüsünden yapıldığı için, banka müşterilerinin genellikle alışkın olmadığı bir arayüzdür. İban numarası ile kartsız para yatırma yapacaksanız, şu adımları sırasıyla izleyebilirsiniz;

 1. ATM’den kartsız işlemler menüsüne tıklayıp bir kaç saniye bekleyiniz.
 2. Gelen seçenekler üzerinden Para Transferi ya da Para Aktarma bağlantısına tıklayınız.
 3. Buradan Cebe havale, IBAN’a transfer, TC kimlik no ile para transferi gibi seçenekler göreceksiniz.
 4. IBAN’a para transferi menüsünü tıklayarak karşı tarafın IBAN bilgilerini giriniz, diğer istenen bilgileri de tuşlayınız ve ileri butonuna basınız.
 5. ATM’den IBAN’a para yatırma işleminde son olarak sizden girdiğiniz bilgileri onaylamanız istenecektir. Onay işleminden sonra EFT talimatı alınmış olacak ve işlem EFT saatleri gerçekleştirilecektir.
 6. İban ile kartsız para yatırma konumuzla bağlantılı olarak yine İş Bankası Kartsız Para Çekme makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bankamatik ile IBAN’a para yatırma kartsız olarak bu adımlar kullanılarak yapılır. Burada her bankanın kendisine ait farklı isimlendirmeleri olabileceği için, para transferi ya da para aktarma olarak iki farklı isimle açıkladık. Genellikle para transferi menüsü olarak geçer ve işlemler bu menüden yapılır.

IBAN Numarası ile ATM’den Para Yatırma 2022

IBAN numarası ile ATM’den para yatırma başlığı içerisinde kartlı işlem kullanarak ATM’den IBAN’a para yatırma konusunu anlatacağız. Kartlı işlemler biraz daha kolaydır ve alışık olduğunuz menülerden oluşur. Ayrıca kartlı işlemler kullanılarak yapılan para transferlerinde kesilen işlem ücreti miktarı da daha düşük olmaktadır.

IBAN Numarası ile ATM’den para yatırma 2022 işlemlerin de izlenmesi gereken adımlar ve yapılması gereken işlemler yine maddeler halinde adım adım anlatılacak. Her banka için sistemin mantığı aynı olduğundan sorunsuz olarak işlemleri tamamlayabilirsiniz. ATM’den İBAN’a para yatırma konusunda yapılması gerekenler şu şekilde yer almaktadır;

 • ATM’ye kartınızı yerleştirip şifrenizi tuşlayınız ve giriş menüsünün gelmesini bekleyiniz.
 • Karşınıza gelen işlemler menüsünden yine Para Transferi bölümüne giriş yapınız.
 • IBAN’a Para Transferi ya da IBAN’a Para Yatırma adıyla olan menüye tıklayınız.
 • Karşı tarafın IBAN numarasını girip, yatırmak istediğiniz tutarı yazınız.
 • Son aşama olarak size sunulan, girdiğiniz bilgileri onaylayıp parayı yerleştiriniz.

ATM’den IBAN’a para yatırma 2022 işlemleri bu adımlar kullanılarak kartlı işlem olarak tamamlanır. Bu konuda sizlerin dikkatli olması gereken tek nokta IBAN’ı doğru girdiğinizden emin olmak ve para miktarının doğruluğundan emin olmaktır. EFT işlemleri bankamatik ile yapılırsa, geri dönüşü yoktur ve iptal edilemez. Bu nedenle tutar ve IBAN mutlaka kontrol edilmelidir.

ATM’den IBAN’a Para Yatırma Vakıfbank 2022

İçeriğimizin giriş bölümünde ATM’den IBAN’a para yatırma konusunun en çok devlet bankaları tarafından tercih edildiğinden bahsetmiştik. Bu bankaların başında Vakıfbank ile Ziraat bankası gelmektedir. Bu iki bankanın da işlem menüleri bir biriyle aynı sayılmaktadır. ATM’den İban’a para yatırma Vakıfbank 2022 işlemleri çok pratik bir şekilde hızlıca tamamlanabilir.

ATM'den IBAN'a Para Yatırma Vakıfbank 2022
ATM’den IBAN’a Para Yatırma Vakıfbank Nasıl Yapılır 2022

ATM’den IBAN’a para yatırma Vakıfbank işlemlerini kartlı işlem kullanılarak nasıl yapılır konusunda bilgi vereceğiz. Eğer Vakıfbank ATM’den IBAN’a kartsız para yatırma işlemi yapacaksanız da üst başlıklarımız da açıkladığımız adımları kullanabilirsiniz.

 • Vakıfbank kartınızı ATM’ye yerleştirip kart şifrenizi tuşlayarak giriş yapınız.
 • Karşınıza gelen menüden Para Transferi bölümünü işaretleyip iç menünün açılmasını bekleyiniz.
 • Burada yer alan seçenekler arasında “IBAN’a Para Gönderme” menüsüne tıklayarak işlemleri başlatınız.
 • Sonraki aşamalar IBAN girişi ve tutar girişi ile onay aşaması olmaktadır.

Vakıfbank ATM’den IBAN’a para yatırma işlemleri bu kadar pratik ve hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır. Diğer bankalarda olduğu gibi bu banka içinde girilen tutar ile girilen IBAN mutlaka kontrol edilmelidir. ATM’den IBAN’a para yatırma konusunda; bankamatiklerden yapılan EFT işlemlerinde geri dönüşler ve iptal işlemleri çok zor ve sıkıntılı olmaktadır.

ATM’den IBAN’a Para Yatırma Ziraat Bankası 2022

ATM’den IBAN’a para yatırma Ziraat Bankası bir çok insan tarafından bilinse bile, bazen değişen menüler ile işlem yerleri nedeniyle kafa karışıklığına neden olabilmektedir. Bizlerde güncel olarak kullanılan işlem sırasını Ziraat Bankası ATM’den IBAN’a para yatırma olarak detaylıca açıklamak istedik. Türkiye’de en yoğun ve fazla müşteriye sahip banka, tüm bankalar arasında Ziraat Bankası olmaktadır. Durum böyle olunca, en çok işlem gören bankada aynı banka oluyor.

ATM’den İban’a para yatırma Ziraat bankası 2022 işlemleri için şu adımları yapmanız yeterli olacaktır;

 • Ziraat Genç Kart ya da Bankamatik kartını ATM’ye yerleştirip şifrenizi tuşlayınız.
 • Para Transferi işlemler menüsünden IBAN’a para transferi seçeneğini tıklayarak ilerleyiniz.
 • Karşı tarafın IBAN bilgisi ile göndermek istediğiniz tutarı yazıp onaylayınız.
 • Son aşamada yine kontrolleri tamamlayıp işlemi sonlandırınız ve kartınızı alınız.

Ziraat bankası kartsız ibana para yatırma işlemleri de yine kartsız işlemler menüsünden bu adımlar kullanılarak yapılmaktadır. Kartlı işlemlerde olduğu gibi kartsız para gönderme işlemleride EFT olarak yapılır. IBAN bilgisi tuşlanarak yapılan transferler bankalar arası para transferine girmektedir. Diğer bankalarda olduğu gibi Ziraat Bankası da kartlı ve kartsız işlemler olarak farklı işlem ücretleri tahsil etmektedir.

ATM’den IBAN’a Para Yatırma Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları

ATM’den İban’a para yatırma 2022 konusunun son bölümünü, bu konuyla ilgili çok sık karşılaştığımız soru veya sorunların cevaplarına ayırdık. Herhangi bir konuda bir hata ya da sorunla karşılaşmanız durumunda alt kısımda yer alan soru cevap bölümünden aradığınız sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz.

ATM’den IBAN’a para yatırma konusunda aradığınız sorunun yanıtı alt bölümde yoksa, yorum bölümünden bizlerle paylaşacağınız yanıtlarınız birkaç saat içerisinde onaylanıp cevaplanmaktadır.

Yorum yapın