Sivilcelere Doğal Yöntemlerle Kesin Çözüm – 5 Sivilce Maskesi

Sivilce ve akne izleri insanların vücut yapısında meydana gelen istenmeyen oluşumlardır. Dermisin olarak bilinen derinin orta tabakası olan bölümde iltihaplı bir şekilde meydana gelen lezyonlar akne ya da sivilce olarak isimlendirilmektedir. Sivilce Lekeleri de bu oluşumların bırakmış olduğu etkilerdir.

Bu oluşumlar kendiliğinden ortaya çıktığı gibi zamanla kendiliğinden de kaybolabilme potansiyeline sahiptir. Ancak kaybolmadığında sürekli olarak büyüyen sivilce ve akneler zamanla iltihap biriktirmeye başlayarak kendiliğinden patlayabilme riski ortaya çıkarmaktadır.


Sivilce izleri de bu patlama sonucunda meydana gelmektedir. Eğer cilt yüzeyinde sivilce patlarsa içinde bulunan irin cildin diğer kısımlarına yayılarak daha farklı sivilcelerinde oluşumuna ortam hazırlamaktadır. Bu nedenle elle sivilce patlatmamak son derece önemlidir.

Sivilceler Neden Patlatılmamalıdır?

Sivilceler Neden Patlatılmamalıdır?
Sivilceler Neden Patlatılmamalıdır?

Sivilce sıkmak kesinlikle doğru bir davranış değildir. Profesyonel bir yardım almadan kişilerin kendi sivilcelerini kendilerinin sıkması ciltte çok büyük deformasyonlara neden olabilmektedir.

Her ne kadar cilt uzmanları sivilceleri patlatarak tedavi etme yoluna gitse de bu işlemin amatör kişiler tarafından yapılması sivilcelerin çoğalmasına ve düz yüzeyinde pütürlükler ile renk değişimlerinin oluşmasına neden olabilecektir. Sivilce sıkmak çoğaltır mı sorusunun yanıtı da bu aşamada büyük bir önem kazanmaktadır. Sivilcenin iz bırakmaması için kişilerin dikkat etmesi gereken birçok önemli nokta bulunmaktadır.

Eğer sivilce kendiliğinden patlamış ise mutlaka sivilcenin patladığı bölgenin sterilize edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte patlamış sivilceye aloe vera sürmek son derece etkili etkili olacaktır. Aloe vera hem sivilcenin patladığı yerdeki yanma hissine azaltacak hem de iyileşme sürecini kısaltacaktır. Patlayan sivilce üzerine aloe vera kullanmak ertesi gün sivilcenin patladığı yerde iz kalmaması açısından da son derece önemlidir. Aloe verayı sürebilmek için pamuklu çubuklardan yardım alabilirsiniz.

Sivilce İzleri Kimlerde Görülür?

Sivilce İzleri Kimlerde Görülür?
Sivilce İzleri Kimlerde Görülür?

Sivilce birçok kişide meydana gelen önemli problemlerden biridir. Özellikle ergenlik döneminde olan kişilerde sivilceler sıklıkla görülebilmektedir. Bu dönemde hem yüz bölgesinde hem de sırt ve kol bölgesinde yoğun olarak sivilce izlerine rastlamak mümkün olmaktadır.

Bununla birlikte aşırı yağlı tüketen kişilerde sivilce problemini yaşayabilirler. Genellikle ergenlik döneminde başlayan sivilce problemi 30’lu ve 40’lı yaşlara kadar sürekliliğini devam ettirmektedir. Bu problemi erkekler genellikle kadınlara göre daha fazla yaşamaktadır. En çok görüldüğü bölgeler ise yüz, sırt, göğüs ve kol bölgeleridir.

Sivilce Oluşumunda Etkili Olan Besinler Nelerdir?

Günlük hayatta tükettiğimiz tüm besinler cildimiz üzerinde önemli etkilere sahip olmaktadır. Yediğimiz her yemek ya da içtiğimiz sıvılar cilt yüzeyinde çeşitli sivilce ve aknelerin oluşmasına neden olabilmektedir. Sivilce lekeleri oluştuğunda bu lekelerden kurtulmak bazen önemli bir çaba gerektirebilmektedir. Sivilce oluşumu konusunda şu besinlere mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir:

 • Aşırı derecede baharat içeren yiyecekler
 •  Şekerli yiyecek ve içecekler
 • Süt ve süt ürünleri
 • Aşırı yağ içeren gıdalar
 • İşlenmiş hazır gıdalar
 • Şeker oranı yüksek asitli içecekler
 • Kızarmış sosis ve soğan halkaları ile kahvaltılık gevrek ürünleri
 • Hazır meyve suları

Sen bu gıdaların tüketilmesi için yüzeyinde sivilce gibi oluşumların meydana gelmesine neden olacaktır. Özellikle yağlı bir cilt yapısına sahip olan kişilerin yeme içme konusunda çok daha titiz davranması gerekmektedir.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer Doğal Çözüm?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer Doğal Çözüm?
Sivilce İzleri Nasıl Geçer Doğal Çözüm?

Sivilce lekeleri doğal yöntemler ile kolaylıkla temizlenebilir lekelerdir. Temizlenmesinde düzenli bir maske kullanımı önemli olmaktadır. Vücut tarafından salgılananmış olan yağların belirli durumlarda doğal olarak dışarıya çıkar olması ile sivilce oluşumuna neden olduğu bilinmektedir. Ancak anında sivilce geçirme avantajları sayesinde sivilcelerimizin gün içerisinde daha sönük görünmesini sağlayabilirsiniz. Sivilce maskesi evde yapılabilecek maske türleri arasında bulunmaktadır. Bu maskeler ile cildinizdeki tüm sivilceleri indirebilir ve daha bebeksi bir tene sahip olabilme imkanı bulabilirsiniz. En çok tercih edilen evde sivilce maskesi tariflerinden bazıları şunlardır:

Limon ve Yumurta İle Sivilce Maskesi

Anında sivilce geçirme imkânı sunması da sivilcelerin daha sönük görünmesini sağlayan tarifler bulunmaktadır. Yumurta akı ve limon ile yapılan maskede bunları önemli bir örnektir. Bu maskeyi yaparken öncelikle çorba kâsesine yumurtayı kırmalısınız.

Daha sonra yumurtanın beyaz kısmına dökün ve çırpmaya başlayın. Daha sonra içerisine limonu sıkarak kaseye ekleyin. Yüzünüze hafif ılık bir su ile nemlendirdikten sonra karışımı yüzünüze masaj ile yedirin. 10 dakika kadar yüzünüzde kalması gereken bu maskenin ılık su ile ciltten temizlenmesi gereklidir. Son derece pratik bir maske olmasına rağmen düzenli bir şekilde uygulandığında ciltlik tüm lekeleri ortadan kaldıracaktır.

Portakal Kabuğu Yoğurt ve Bal Maskesi

Sivilceli yüzler için denenebilecek bir başka maske türü ise portakal kabuğu bal ve yoğurt karışımı maskesidir. Bu maske karışımında önce portakalları soyun ve kabukları yıkayın. Daha sonra küp şeklinde doğrayıp kurutmaya bırakın. Kabuklar 3 gün boyunca güneş aldıktan sonra blenderde toz haline gelene kadar bekleyin.

Bir kase içerisine 2 tatlı kaşığı kadar portakal tozundan ilave edin. Daha sonra 2 tatlı kaşığı yoğurt ve bir tatlı kaşığı da bal ekleyin ve karıştırın. Yüzünüzü ılık bir su ile yıkadıktan sonra karışımı cildinize uygulayın. Bu karışımın cildinizde 20 ya da 25 dakika beklemesi gerekmektedir. Soğuk su ile yüzünüzü hafifçe ovalayarak temizleyebilirsiniz.

Yoğurt ve Salatalık Maskesi

Sivilce kurutucu maske tarifi arayan kişiler yoğurt ve salatalık maskesinden yararlanabilirler. Bu maske hem yapılışı son derece basit hem de cildi canlandırmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Salatalığı ortadan ikiye kesin ve içeri kabuğunu soymadan küp şeklinde dilimlemeye başlayın.

Daha sonra blenderde salatalıkları krem kıvamına getirin ve içerisine 2 yemek kaşığı kadar yoğurt ilave edin. Daha sonra salatalıkları ekleyin ve yüzünüzü ılık suyla yıkadıktan sonra maskeyi yüzünüze ilave edin. Bu karışımı yüzünüze en az 25 dakika bekletmeniz gerekiyor. Haftada 2 defa yapabileceğiniz bu yöntem sayesinde 2 ayda daha bebeksi bir cilde kavuşabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yoğurt ve Bal Maskesi

Sivilce yüzümüzde son derece kötü bir görünüm yaratıyorsa Hindistan cevizi bal ve yoğurt karışımından bir maske yapabilir ve sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz. Sivilce için doğal maske türleri içerisinde en çok tercih edilenlerden biridir. Ergenlerde sivilce nasıl geçer sorusuna bu karışımla yanıt vermek mümkün olmaktadır.

Öncelikle bir yemek kaşığı balı kaseye koyun ve 1 yemek kaşığı yoğurdu Hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Zerdeçal ve karbonatlı kase dökün. Eğer cildinizde çok fazla yağ bulunuyorsa 4 damla limon suyu da ekleyerek cildin fazla yağını alabilirsiniz. Karışımı yüzünüzü yıkadıktan sonra uygulayabilirsiniz. 5 dakika bekletilmesi yeterli olmaktadır. Haftada bir defa uygulanmasında bir sakınca yoktur.

Bal ve Yulaf Maskesi

Sivilce kurutucu maske arayışında olan kişiler yulaf ve bal maskesi yapabilirler. Bu maskenin tarifini kişiler rahatlıkla deneyebilirler. Sivilce maskesi evde uygulanmak istenildiğinde çok kolay bir tarif ile sivilceleri yok etmek mümkün olmaktadır.

Bu tarifi uygularken bir kabın içerisine bir çay kaşığı yoğurt bal ve yulafa eklemeniz gerekmektedir. İyice karıştırdıktan sonra parmaklarınızla karışıma alıp yüzünüze sürmeniz gerekiyor 10.15 dakika sonra durulayın ve bebeksi bir cilde kısa süre içerisinde kavuşun. Haftada bir defa uygulayabileceğiniz son derece basit maskelerden biridir.

Sivilce Lekeleri Ne Kadar Sürede Geçer?

Sivilce Lekeleri Ne Kadar Sürede Geçer?
Sivilce Lekeleri Ne Kadar Sürede Geçer?

Sivilce lekeleri doğal yöntemler ile birkaç aylık sürede geçebilmektedir. Ancak sivilce lekelerinin geçmesinde sabit bir zaman dilimi bulunmuyor. Kişilerin cilt yapısı, sivilce yoğunluğu bir gün düzenli bakımın yapılıp yapılmaması gibi tüm faktörler sivilce lekelerinin geçmesindeki en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Ergenlik sivilcelerinin geçmesi için öncelikle zamana ihtiyaç olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bununla birlikte kısa vadeli bir tedavi arayışındaysanız dermatologlara başvurarak ilaç tedavisine de başlayabilirsiniz. Ancak çok yoğun sivilce lekelerinin geçirilmesinde doktor tedavilerinin de aylarca sürebildiğini söylemek gereklidir.

Lazer Tedavisi İle Sivilce İzleri Nasıl Geçer

En pratik tedavi yollarından birisi lazer tedavisi olarak görülmektedir. Sivilce izlerini yok etmek ve ciltte oluşan akneleri bir son vermek için lazer tedavisine başvurulmaktadır. Lazer tedavisi sayesinde kısa süre içerisinde tüm cilt lekelerinden kurtulmak mümkün olmaktadır. Kişilerin cilt tipi ve rengi sivilce oluşumuna müsaitlik durumu lazer tedavisindeki süreyi de etkilemektedir. Lazer ile sivilce tedavisi her cilt tipinde farklı seans sürelerinde tamamlanmaktadır.

Kimyasal Peeling İle Sivilce Lekeleri Tedavisi

Kimyasal peeling ile sivilce tedavisi son yıllarda oldukça popüler bir hale gelen bakım uygulamalarından biridir. Çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde kimyasal peeling son derece etkileyici sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Basit olarak tanımlamak gerekirse eğer cildin üst düzeyinde bir peeling işlemi yapılarak ölü derinin soyulması sağlanmaktadır. Bu tedavi yöntemi genellikle sivilce oluşumunda değil de sivilceden kaynaklı leke oluşumlarında iyi sonuçlar vermektedir. Eğer derinin alt tabakalarında sivilce izleri oluşmuş ise onların tedavisinde kimyasal peeling önerilmeyen bir uygulamadır.

Sivilceleri 1 Günde Yok Etmek Mümkün Müdür?

Kişiler aniden dışarıya çıkmaları gerektiğini gerektiğinde sivilce oluşumlara karşısında çaresiz kalabilirler. 1 saatte sivilce yok etme evde çeşitli metotlarla mümkün olmaktadır. Ancak bunun için sivilcenin durumuna bakmak önemli olmaktadır.

Eğer içinde İltihap oluşmuş ve boyutları oldukça büyümüş olan bir sivilceniz varsa bu sivilceyi bir saatte yok etmek mümkün değildir. Eğer acil olarak dışarıya çıkmanız gerekiyorsa uygun bir dermokozmetik kapatıcı ile bu sivilceleri görünmez hale getirebilirsiniz.

En İyi Sivilce Maskeleri

En İyi Sivilce Maskeleri
En İyi Sivilce Maskeleri

Kadınların ve erkeklerin çeşitli dönemlerde maruz kaldığı sivilceler genellikle yağlı ciltlerde oluşmaktadır. Bu sivilcelerin oluşmaması için periyodik bakım her zaman için büyük önem taşımaktadır. En iyi sivilce maskesi markası tercih edilerek kişiler farklı şekillerde bu sivilcelerin oluşumlarını engelleyebilirler. Kullanabileceğiniz farklı sivilce maskeleri içerisinde şunları saymak mümkündür.

 • Dermokil sivilce maskesi
 • Neutrogena Visibly Clear Sivilce Karşıtı
 • Clinique Sivilce Karşıtı Yağ Kontrol Maskesi
 • Dermoskin Acgun Sivilce ve Akneli Ciltler İçin Arındırıcı Maske
 • Purple Deniz Kili Maskesi Sivilce ve siyah Nokta Karşıtı Cilt Temizleyici

En iyi sivilce maskesi markası çeşitlerinden yararlanabilir ve cildinizin daha pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsiniz. Karma ciltler için sivilce maskesi tercih etmek orta yağlı cilt cilde sahip olan kişiler için uygun bir seçim olabilir. Bununla birlikte evinizde Parol ile sivilce maskesi yapabilir ve sivilceleriniz evde doğal bir çözüm bulabilirsiniz. Bununla birlikte karbonatlı sivilce maskesi çeşitleri de cilde iyi gelen alternatifler arasında bulunmaktadır.

Evde bulunan doğal malzemeler sayesinde kolaylıkla sivilcelerden cildinizi arındırmanız mümkün olmaktadır. Ancak maske yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur sivilcenin oluşum nedenleridir. Eğer ergenlik sivilceleri ile boğuşuyorsanız bu sivilceler için durumu zamanı bırakmanız daha etkili bir sonuç olabilir. Fakat ergenlik döneminden sonra hala cildinizde sivilce oluşumları meydana geliyorsa bir cilt doktorundan öneriler alabilir ya da basit ev tarifleri ile cildinizdeki sivilcelerden yüzünüzü araştırabilirsiniz. Bu tarifleri aynı zamanda sırtınızda ve kollarınıza da kullanabilirsiniz.


Sivilce Geçiren Sarımsak Maskesi
En Etkili Sivilce Kremleri

Yorum yapın