Vajina seyirmesi neden olur?

Vajina seyirmesi neden olur? konusunda cevap arayan birçok kişi bunun bir cinsel hastalık olup olmadığı konusunda endişe duyuyor. Ancak vajina seğirmesi bilim çevrelerince yapılan açıklamalara göre bir cinsel hastalık değildir. Bu durumun ortaya çıkmasına neden olan etken bazı kadınlarda vajina ve bölgesinde aşırı kan dolaşımı olduğu ve aşırı kan dolaşımına bağlı olarak da seğirme sendromlarının gözlemlendiği belirtiliyor.

Böyle bir durum ile karşılaşan kişiler endişe duyarak sosyal durumlardan dolayı da kimseye anlatamıyor. Aynı zamanda utanma ve çekinme durumlarından dolayı da bu konu ile ilgili kadın doğum uzmanlarına dahi gidemeyebiliyorlar. Vajina seğirmesi sorunu ile karşılaşan kişilerin bu durumu çevresindeki kişilere anlatmaması normal bir durum olarak görülüyor. Çünkü eksik bilgiler nedeni ile bu durum tamamen farklı yorumlanabiliyor.

Vajina Seyirmesi Cinsel İstek Belirtisi Mi?

Toplumda vajina seğirmesi ile ilgili bilinen yanlış bilgilerden birisi de vajina seğirmesinin cinsel isteğin belirtisi olarak bilinmesi ve algılanmasıdır. Oysaki yapılan araştırma ve çalışmalar neticesinde vajina seğirmesinin cinsellik ile alakalı bir durum olmadığı tespit edilmiştir. Bu sendrom ile karşılaşan kişilerin bu sorun devam ederken orgazm olduğuna dair inanışta bilim insanlarının yapmış oldukları araştırmalar ile asılsız çıkmıştır.

Vajina titreme sendromu olarak da bilinen seğirme sorununun tedavi mümkün. Ancak bu sorunu yaşayan kişilerin öncelikle ön yargılarından kurtulmaları ve bu konuda uzman olan kişilerin tedavi yöntemlerine uyarak bu sorundan kurtulmaları gerekiyor.

Vajina Seyirmesine Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Vajina seğirmesine neden olan etkenler tek bir etkene bağlı olmadan birden farklı nedenler ile kendisini gösterebiliyor. Yapılana araştırmalarda bu sorunun genetik faktörlerden dolayı da ortaya çıkabileceği bildirildi. Ancak bu soruna neden olan en büyük etken ise vajina ve çevresindeki aşırı kanlanma olarak biliniyor. Aynı zamanda antidepresan ilaçlar kullanan kişilerde bu ilaçların içinde bulunan etken maddelerden dolayı da bu sorunlar ile karşılaşmak mümkün olabiliyor.

Vajina seğirmesi konusunda belirtilen bir başka neden ise yanlış beslenme nedeni ile ortaya çıkan semptomlar olarak gösteriliyor. Aynı zamanda hormonel düzensizlikler de bu sorunun baş göstermesine neden olabiliyor.

Vajina Seyirmesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böyle bir sorun ile karşılaşan kişilerin en çok merak ettikleri konu bu sorunun tedavi edilip edilemediği konusudur. Vajina seğirmesi sorunu tedavi edilebilen bir durumdur. Ancak öncelikle uzman doktorlar tarafından bu sorunun ortaya çıkış nedeni tam olarak tespit edilmelidir. Bu durum tedavinin ilk aşamasını oluşturması açısından oldukça önemlidir. Bu soruna neden olan etkenin ortaya çıkarılması ile birlikte sorunun çözümü için neler yapılması gerektiği konusunda hem hasta bilgilendiriliyor hem de gerekli tedavi işlemlerine başlanıyor.

Eğer ki seğirme sorunu kişilerdeki nörolojik durumların değişmesine bağlı olarak ortaya çıkıyorsa kişilerin nörolojik durumlarının tespit edilmesi için gerekli tahlil ve tetkikler yapılıyor. Bu sorunun ortaya çıkmasına neden olan en büyük etken kişilerdeki psikolojik sorunlar olduğu belirtiliyor. Bu nedenle kadın doğum uzmanına muayene olan ve gerekli tahlil ve tetkiklerde bu soruna neden olan herhangi bir etken söz konusu tespit edilememiş ise kadın doğum uzmanı tarafından nöroloji bölümünün de hastayı görmesini öneriyor.

Genellikle nöroloji bölümünde yapılan tetkikler ile sorunun nedeni tespit edilerek gerekli tedavi işlemleri ile bu sorundan kurtulmak mümkün oluyor. Ancak bu tedavi süreci zaman alan bir süreç olmasından dolayı hastaların bu süreçte sabırlı olmaları ve doktorların önerilerini dikkate almaları gerekiyor. Özellikle gelişen tıp teknolojisi ile bu sorunların üstesinden gelmek geçmiş yıllara göre daha kolay oluyor.

Nasıl hissettiriyor?

Garip duygular oldukça özneldir. İnsana bağlı olarak, şöyle tanımlanabilir:

  • titreşim
  • uğultu
  • zonklama
  • karıncalanma

Titreşimler gelip gidebilir veya uyuşukluk ile değişebilir.

Bazı insanlar sıradışı olduğunu söylüyor, ama acıtmıyor. Diğerleri bunun rahatsız edici, sinir bozucu ve hatta acı verici olduğunu söylüyor.

MSWorld.org Forumuna gelen bir ziyaretçi, “titreşen bir cep telefonunda oturmuş gibi kendi özel alanımdaki uğultu hissi” hakkında yazdı.

Ve bir Justanswer OB GYN Forumunda biri şöyle dedi: “Vajinal bölgemde bir titreşim yaşanıyor, hiç acı yok ve geliyor ve gidiyor ama her geçen gün daha da oluyor gibi görünüyor. Ayakta ya da oturmamın bir önemi yok, o bölgede neredeyse uğultu gibi hissediyorum. Beni deli ediyor!”

Bir Bebek Merkezi Forumu’nda şu şekilde tarif edildi: “Neredeyse göz kapağım seğirir gibi hissettiriyor. Bir ‘vajinal kas seğirmesi’ gibi tanımlamayı düşünebilmemin tek yolu bu. Gerçekten de acıtmıyor, sadece garip. ”

Yorum yapın