Vajinal Akıntı Nedenleri ve Tedavisi

Kadın hastalıkları kapsamında inceleyeceğimiz en yaygın sorunlardan birisi de vajinal akıntı unsurudur. Bildiğimiz gibi kadınların hayatları boyunca mücadele etmeleri gereken adet kanaması ya da buna benzer belli başlı sağlıksal durumlar bulunur. Vajinal enfeksiyonlar, kadınların en çok sorun yaşadıkları ve uzun vadede en çok sıkıntı yaratması muhtemel hastalık türlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Zaman içerisinde o kadar önemli bir gelişme süreci oldu ki cinsel sağlık konusunda da önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Türkiye’de kadınların cinsellik ile alakalı olan sorunlarından ziyade akıntı gibi son derece rahatsız edici ve kadınların hiç istemedikleri bir durum ortaya çıkıyor.

Vajinal akıntı, dikkat edilmesi gereken ve kısa zaman içerisinde mutlaka bir uzman kontrolünden geçirilmesi gereken rahatsızlıklardan birisi olarak gösterilebilir. Oluşumu son derece farklı olduğu gibi kadınların iğrendiği bir durum olarak da bilinir. Bu akıntılar özellikle cinsel ilişki esnasında meydana geldiği zaman son derece olumsuz bir süreç ortaya çıkar diyebiliyoruz. Üreme çağına girmiş olan ve cinsel hayat konusunda son derece aktif kadınların sıklık ile yaşadıkları sorunlardan birisidir. Jinekoloji uzmanlarının ilgilendiği bir unsur olmak ile birlikte ilk aşamada çok da korkulmaması gereken bir rahatsızlık tipi olarak nitelendirilebilir. Şimdi bu hastalık hakkında elimizden geldiğince araştırmalarımız doğrultusunda sizleri bilgilendirme amacı içerisinde olacağız.

Vajinal Akıntının Nedenleri

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki ilk aşamada çok da korkmanız gereken bir durum değildir. Üreme çağına gelmiş ve cinsel hayatı son derece hareketli olan kadınların başına genellikle gelen bir rahatsızlıktır. Vajinal akıntı birkaç farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir ve bu nedenleri en iyi şekilde analiz etmek gerekir. İki ana akıntı türü vardır. Bu akıntı türleri aslında vajinal bölgenin bakımı ile doğrudan alakalı olan bir unsurdur ve bu neden dolayısı ile akıntının türüne ve durumuna göre hareket etmen son derece muhtemel olacaktır.

Şimdi sizleri bu vajinal akıntı tipleri ile alakalı olarak bilgilendirmek ve fikir sahibi olmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Akıntı tiplerinin yanında çözümleri ile alakalı olarak da bilgiler sunacağız.

Fizyolojik Vajinal Akıntı: En zararsız vajinal akıntı türü fizyolojik akıntıdır. Belirtileri son derece kesindir ve vajinal temizliği önemseyen bir akıntı türüdür. Vajinanızdan gelen sıvının renginde beyaz ya da şeffaf renkler hakim ise, günde bir taneden fazla hijyenik ped kullanımından fazlasına gereksinim olmuyorsa, idrarınızı yaparken yanma ve gelen sıvı da koku durumu söz konusu değil ise fizyolojik vajinal akıntı belirtileri sizde başlamış demektir.

Fizyolojik akıntı doğrudan vajinal temizlik ile alakalı bir uyarı anlamına gelir. Bu tip bir akıntı durumu meydana geliyorsa şayet vajinanınızı sürekli olarak temiz tutmak zorunda olduğunuza dair bir işarettir. Tek yapmanız olarak günlük ped kullanmanızdır. Çoğu zaman doğum kontrol hapları da bunun azalmasına önemli ölçüde etki eder.

Gardnerella Vajinal Akıntı: Yukarıdaki durumların aksi oluyor ise yani sıvının rengi koyu ise ve kötü bir kokuya sahipse, günde birden daha çok ped kullanmak zorunda kalıyorsanız ve idrarınızı yaparken yanma oluyorsa, bununla birlikte kasık bölgenizde aşırı ağrı hissetmeniz durumunda tipinde bir akıntı söz konusu olmaktadır.

Böyle bir akıntı söz konusu olduğunda en kısa süre içerisinde bir Jinekoloji uzmanına gitmek çok önemlidir. Bakire dahi olsanız bir uzman kontrolünden geçmeniz son derece önemlidir ve vajinal akıntının nedenleri kısaca bu şekilde açıklanabilir.

Vajinal Akıntının Tedavisi

Akıntının iki en önemli türünü sizler için inceledik ve bunun en hafifi olan fizyolojik akıntı aslında en az korkulabilecek rahatsızlıklardan birisidir. Günlük ped kullanımı ve vajinal bölgeyi sürekli olarak temiz bir şekilde tutarak bunun önlemini bizzat kendinizde alabiliyorsunuz ancak yine de bir uzman kontrolünden geçmenizi ve uzmanın önerileri doğrultusunda bakımınızı yapmanız çok daha akıllıca bir hareket olacaktır.

Gardnerella tipi dediğimiz akıntı ise en tehlikelisidir ve mutlaka en kısa süre içerisinde bir Jinekoloji uzmanına görünmeniz gerekir. Bakire dahi olsanız alınacak dokunun en ince ayrıntıları ile incelenmesi önemlidir. Vajinal akıntının tedavisi ile alakalı olarak da söylenebilecek en önemli detaylar bunlar.

Vajina seyirmesi neden olur?

Yorum yapın