Kobalt Mavisi Dekorasyon Fikirleri

Ev dekorasyonlarında küçük bir dokunuş veya duvarlarda kullanılan sıradan olmayan bir renk; çok farklı bir görünüm elde etmenizi sağlayabilir. Son yıllarda duvar boyalarında ve mobilya renklerinde; klasik renk tercihleri yerine farklı ve iddialı tonlar kullanılmaya başlandı. Bunlardan biri olan kobalt mavisi ise hem modern tarza hem de klasik tarza çok yakışıyor. Üstelik salon, oturma odası, yatak odası; duvar ve mobilyalarında rahatça kullanılabiliyor.

Kobalt Mavisinin Salon Dekorasyonunda Kullanımı

Mavi renk huzur ve güveni temsil etmektedir. Bu yüzden gökyüzünü seyretmek veya denizi izlemek insanları rahatlatmaktadır. Her zaman huzurlu hissetmek isteyeceğiniz evinizde de mavinin tonlarını kullanmak huzur ve mutluluğunuzu artırmaktadır. Mavinin en güzel tonlarından biri olan kobalt mavisi ise salon dekorasyonuna çok yakışmaktadır.

Kobalt mavisini duvar boyası olarak tercih etmek isteyenler için; farklı alternatifler sunulabilir. Duvarlarınızın tümünü veya bir tanesini kobalt mavisi ile boyayabilirsiniz. Tümünü boyadığınız da; seçeceğiniz mobilya beyaz tonlarında olduğunda salonunuzu çok ferah hissettirecektir. Mümkün olduğunca açık renk tonlarda mobilyalar tercih etmeniz gerekmektedir.

Kobalt mavisini bir duvarda kullanacaksanız; o duvarı televizyon ünitesi olarak tercih edebilirsiniz. Daha koyu tonlarda bir avize veya abajur, bir berjer de dekorasyonu tamamlayıcı objeleriniz olabilir. Açık mavi tonlarda ve beyaz koltuk takımları kobalt mavisi duvarınız ile bütünleşecektir. Ayrıca kobalt mavisi ile boyanmış duvarınızı tablolar ile de süsleyebilirsiniz. İçinde mavi ton yansımalarının olduğu, çok renkli olmayan tablolar hoş bir görünüm sağlayacaktır.

Bu denli baskın ve iddialı bir rengi dekorasyon alanında kullanmak için ilk önce mekanda yaratacağı etkiler konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yanına doğru renk tonları getirilerek oldukça modern ve şık bir görünüm elde edilebilir. Eğer kobalt mavisini duvarlarınızda kullanıyorsanız, baskın bir renk olmasından dolayı mutlaka açık renklerde mobilyalarınız olması gerekmektedir. Eğer mobilyalarınız kobalt mavisi ise tam tersi duvarlarınızı beyaz gibi açık ve sade bir renk ile boyamalısınız.

Kobalt Mavisi ile Beyaz

Beyaz renk kobalt mavisinin yanına yakışan en dengeleyici renktir. Beyazı bir geçiş rengi olarak kullandığınızda pek çok renk seçeneğiniz olacaktır.  Aynı zamanda kobalt mavisi koyu bir renk olduğu için beyaz dekorasyon alanına ferahlatıcı bir hava katacak aynı zamanda kobalt mavisinin ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Fakat beyazı geçiş rengi olarak kullandığınızda hemen hemen tüm renkleri kobalt mavisinin yanına yakıştırabilirsiniz.

Kobalt Mavisi ve Sarı

Kobalt mavisi ve beyaz dengeleyicisinin yanına yaraşarak en güzel ve canlı renklerden biri sarıdır. Sarı ortama canlı bir hava kazandırırken aynı zamanda enerjinizi de her daim yüksek tutacaktır. Dekore ettiğiniz alanın göz kamaştırıcı olmasını ve aynı zamanda biraz olsun sadelik kazanmasını istiyorsanız sarının soluk tonlarını da seçebilirsiniz.

Kobalt Mavisi ve Zümrüt Yeşili

Kimi dekorasyonlarda gözünüze çarpmıştır bu iki rengin uyumu. Kobalt mavisi, beyaz ve zümrüt yeşilini tercih ettiğinizde dekorasyona egzotik ve sofistike bir hava katarsınız. Bu iki rengin de baskın tonlarda olması sizleri yanıltmasın. Geçiş rengi olarak beyaz kullandığınız taktirde her iki renk eşsiz bir uyum sergileyecektir. Ayrıca bu renklerde egzotik taşlar, boncuklu kapı süsleri kullanarak evinize ya da ofisinize bohem havası kazandırabilirsiniz.

Kobalt Mavisi ve Gri

Dekorasyonunuz da yalnızca kobalt mavisinin ön planda kalmasından yana iseniz o zaman tercihinizi gri renkten yana yapabilirsiniz. Beyaz ve gri renkler mavinin baskınlığının artmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda ortama oldukça rahatlatıcı bir hava katacaktır. Eğer evinizde, ofisinizde sadelikten yana iseniz mutlaka kobalt mavisi ve beyazın yanında tercih edeceğiniz renk gri olmalıdır.

Kobalt Mavisi ve Diğer Renkler

En başında da belirttiğimiz gibi kobalt mavisinin yanında beyaz tercih ettiğinizde hemen hemen her rengi geçiş rengi olarak kullanabilirsiniz. Eğer farklı bir insan iseniz ve bunu dekorasyonunuz da yansıtmak istiyorsanız Turuncu gibi oldukça hakim bir rengi tercih edebilirsiniz. Eğer size sarı ve turuncu gibi canlı renkler baskın geliyor ve kobalt mavisini bastırdığını düşünüyorsanız ikinci bir geçiş rengi olan siyahı tercih edebilirsiniz. Böylece dört farklı renk uyumunu aynı anda yakalayarak mekana mükemmel bir hava kazandırabilirsiniz.

Salon Mobilyalarında Kobalt Mavisi Tercihi

Kobalt mavisini duvar boyasından ziyade oturma grubunun renk tonlarında kullanmak isteyenler için ise; oldukça hoş dekorasyon seçenekleri bulunmaktadır. Kobalt mavisine en çok yakışan renkler, gri, beyaz, doğal ahşap tonları ve açık mavi tonlarıdır. Oturma grubunuzun koltuklarından birini kobalt mavisi tercih ederken diğerini yakışan bir tonda alabilirsiniz. Ayrıca sade, açık tonlardaki oturma grubunuzun yastığında, bu renk kullanıldığında da güzel bir yansıma sağlamaktadır.

Dekorasyonu tamamlayıcı obje tercihlerinizi mavi tonlarından yana yapabilirsiniz. Halı ve perde seçimlerinde de kobalt mavisi yansımalar güzel ve modern bir salon görünümü elde etmenize yardımcı olacaktır. Bu renk tonlarındaki sandalye ve berjerler de sade veya renkli desenli olarak, kullanabileceğiniz dekoratif ürünler arasında yer almaktadır.

Yatak Odası İçin Kobalt Mavisi

Yatak odalarının nasıl dekore edildiği; günün yorgunluğunu atmak ve huzurlu bir uyku adına çok önemlidir. Yatak odaları için mobilya tercih edilirken ve aksesuar alışverişi yapılırken, mümkün olduğunca sadelikten yana olunmasında fayda vardır. Üst üste ve sıkışık mobilyaların yer aldığı bir yatak odasında kendinizi rahat hissetmeniz pek mümkün değildir. Aşırı renkli ve kalabalık aksesuarlar da uykuya dalmanızı güçleştirecektir.

Huzurun ve dinginliğin rengi mavinin; yatak odasında kullanımı ise son derece doğru bir tercihtir. Kobalt mavisini duvar boyası olarak kullanacaksanız; yatak başlığının yaslandığı duvar doğru bir seçim olacaktır. Sizin için anlamlı olan bir kaç tablo ile dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Ayrıca nevresim takımı ve abajurlarınızın da mavi tonlarda olması bütünleyici bir görünüm elde etmenizi sağlamaktadır.

Kobalt mavisini mobilya üzerinde tercih etmek isteyenler için ise; baza ve başlığı farklı renk tonlarında olan yatak odası mobilyaları mevcuttur. Komodin, sehpa, avize, abajur gibi diğer mobilya ve aksesuarlarınızda da kullanabileceğiniz kobalt mavisi tonları ile huzurlu ve modern bir yatak odası dekorasyonu elde etmiş olursunuz. Hem duvar boyasında hem de mobilyalarda kullanımı oldukça yaygın olan kobalt mavisi; ev dekorasyonunda iddialı ve farklı bir görünüm yakalamak isteyenlerin çok tercih ettiği bir renktir.

Yorum yapın