Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri  

Oturma odaları evin en çok zaman geçirilen bölümlerinden bir tanesi. Bu nedenle oturma oda dekorasyon fikirleri, konforlu bir ev yaşamı ve misafirlerimizi iyi ağırlamak için önemlidir. Seçeceğiniz aksesuar ve mobilyalarla kendi tarzınızı yansıtırken rahat ve kullanışlı bir oturma odası oluşturmak mümkün.  

Oturma odası dekorasyonunda en göze çarpan parça koltuk takımıdır. En çok kullanılan mobilya olması nedeniyle, kullanımının rahat olmasına dikkat edilmelidir. Uzun süreli kullanılabilen koltuk takımları sandıklı modeller ile depolama imkanı sunarken, L köşe takımları ile alandan tasarruf etmenizi sağlar. Koltuk takımıyla birlikte oturma odasında kullanılan Tv ünitesi, kitaplık ve sehpa seçimleri de tamamlayıcı parçalardır.  

Genellikle ahşap renklerin tercih edildiği mobilyaların doğru konumlandırılması ve renk seçimlerinin önemli olduğu kadar uygun aksesuarların konumlandırılması da önemlidir. Tv ünitesi kullanmak tercihe bağlı olduğu gibi kullanmaya karar verdiyseniz odanızın boyutlarına ve doğru konumlandırmaya dikkat ediniz. Doğru yerde kullanıldığında mekanı olduğundan daha şık ve kullanışlı gösterecektir. Bir diğer önemli parça olan perdeler ise oturma odanızın tasarımını tamamlayan parçalardır. Kolay kullanımı açısından store perdeler sık tercih edilse de klasik perdeler her dönemin vazgeçilmez parçalarındandır.

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Oturma odası dekorasyon fikirleri, yeni ev düzenleyenler ve oturma odası dekorasyonunu değiştirmek isteyenler için en çok merak edilen konudur. Her zevke ve beğeniye göre çeşitli dekorasyon fikirleri ile oturma odalarını baştan düzenleyebilir, evinizin en çok kullanılan bölümünü daha işlevsel bir hale getirebilirsiniz.  

Dekorasyon aşamasında karar vermekte zorlananlar için bir uzmana ya da bir iç mimara danışmak kurtarıcı bir seçenek olabilir. Böylece istediğiniz tarzı anlatarak, çok zaman harcamanıza gerek kalmadan son moda tasarımlara sahip olabilirsinizOturma odası tasarımında uygun mobilya kullanımı ve uyumlu aksesuar seçimi oldukça önemlidir. Öyle ki doğru seçimler ile alandan tasarruf edebilir, konforlu ve kullanışlı bir oturma odası oluşturabilirsiniz. Bu noktada kullanabileceğiniz bazı ipuçları mevcut.  

En çok bilineni ve kullanılanı, asansörlerde de kullanılan mantık olan mekanı bir ayna yardımıyla geniş göstermek. Oda içerisinde doğru kullanılan aynalar odayı daha geniş göstererek ferah bir kullanım sunar. Yatak odasında kullanılması önerilmeyen bitkiler ise oturma odası dekorasyonu için şık bir alternatif olabilir. Bitkilerin oturma odasında kullanılmasıyla boş olan ölü köşeler hareketlendirilebilir. Her oturma odasına uyum sağlayan bitkiler doğal bir ortam yaratmanız için mükemmel bir seçim.

Oturma odası duvar kağıtları

Oturma odası dekorasyon fikirleri konusunda en göze çarpan parçalardan bir tanesi de şüphesiz duvarların rengi ve duvar kağıtlarıdır. Modern oturma odalarında sıkça tercih edilen duvar kağıtları, gelişen trendlerle birlikte birçok desen ve renk alternatifine sahiptir. Öyle ki tuğla ya da doğal taş görünümlü duvar kağıtları ile ortamın havasını kolayca değiştirebilirsiniz.  

Doğal taş görünümlü duvar kağıtları
Doğal taş görünümlü duvar kağıtları

Bir diğer yandan küçük oturma odaları için her duvarda farklı renkte duvar kağıdı kullanma fikri ise size daha geniş ve ferah bir oturma odası oluşturabilir. Duvar kağıtları, oturma odasında kullanılan eşyalar ve aydınlatma ile uyumlu olmalıdır. Aydınlatması yetersiz olan bir oturma odasında koyu renkte duvar kağıtları kullanmak, mekanı daha kasvetli ve karanlık gösterecektir. Gösterişli ve kalabalık oturma odalarında ise büyük desenli duvar kağıtları yerine küçük desenli ve sade modeller tercih edilmelidir.

Oturma odası halı fikirleri

Ev dekorasyonunun vazgeçilmez parçalarından bir tanesi de şüphesiz ki halılardır. Evin her odasında kullanılan halılar dekorasyonunuzu tamamlarken konforlu bir ev hayatı oluşturmakta kilit rol oynarlar. Oturma odası dekorasyon fikirleri açısından da halı seçimi oldukça önemlidir. Halı seçiminizin, parke rengi ve perdeleriniz ile uyumlu bir bütün oluşturması şık bir oturma odası tasarımı için önemlidir. Eğer sade bir oturma odası dekorasyonunuz varsa, renk bloklarından oluşan desenli ya da üç boyutlu halılar daha canlı bir görünüm için doğru bir seçim olabilir.  

Oturma odası desenli halı fikirleri
Oturma odası desenli halı fikirleri

Modası hiçbir zaman geçmeyen klasik renkler de hem sade hem gösterişli oturma odaları için popülerliğini her zaman korumaktadır. Halı seçimi yaparken rengi önemli olduğu kadar halının ebatları da önemlidir. Koltuk takımının bulunduğu alana kadar uzayan büyük halılar pek tercih edilmez. Bu nedenle ortamı ferah gösterecek boyutta halılar tercih edilmelidir. Çocuklu ve evcil hayvan besleyen evlerde ise, oturma odası en çok kullanılan alan olduğu için temizliği kolay halılara bakılmalıdır. Antibakteriyel tüy tutmayan halılar bu konuda size yardımcı olacaktır. Kaşmir ve tüylü pelüş halılar ise her ne kadar şık görünse de temizlik boyutunda sizi biraz zorlayabilir.

Oturma odası aksesuar seçimi

Oturma odanız için doğru aksesuar seçimi diğer odalarda önemli olduğu kadar bu alan için de önemlidir. Günün büyük bir kısmının oturma odasında geçirildiğini düşünürsek göze hitap eden ve göz yormayan aksesuarlar alanı olduğundan daha şık ve modern gösterecektir. Aksesuar seçiminde abartıya kaçılmaması gerekir. Fazla aksesuar kullanımı kalabalık bir alan oluşturacağından rahatsız edici olabilir. Oturma odası dekorasyon fikirleri, denildiğinde aklımıza ilk gelen biblolar ve tablolardır. Tablo kullanımında odanın genişliği oldukça önemlidir. 

Oturma odası aksesuar fikirleri
Oturma odası aksesuar fikirleri

Dar alanlarda, bütün duvarı kaplayan büyük tabloların kullanılması pek önerilmeyen bir dekorasyon fikridir. Alanı ferah gösterecek sade renklerden oluşan tablolar ya da doğa manzaralı tablolar tercih edilebilir. Biblo seçiminde ise, heykel portre temalı saksılıklar, ahşap ya da cam yapımı biblo modelleri tercih edilebilir. Biblo kullanımında önemli olan şey ise doğru yerde kullanmaktır. Boş olan alanları hareketlendirmek için biblo kullanmak doğru bir seçim olabilir.

Oturma odası oturma grubu modelleri

Oturma grubu modelleri, oturma odası dekorasyon fikirleri araştırılırken ilk bakılan parçalardandır. Konforlu alanlar oluştururken baş rol üstlenen oturma grupları pek çok model alternatifiyle karşımıza çıkmaktadır. Kullanışlı ve yerden tasarruf etmeyi sağlayan L tipi oturma grupları  ve köşe takımları dar alanlar için de tercih edilen modellerin başında gelmektedir.  

L Tipi oturma gurubu modelleri

Daha geniş oturma odaları için ise klasik koltuk modelleriyle birlikte, ortamı hareketlendiren modern renkte berjerler tercih edilebilir. Oturma grubu seçerken model seçimi çok önemli olduğu gibi renk seçimi de önemlidir. Halı, perde, aksesuar ve duvarlara uygun bir konsept oluşturmak için doğru renk tonları kullanılmalıdır. Gerekirse bu konuda bir iç mimar danışmanlığı almak bu konuda size yol gösterecektir.

Oturma odası aydınlatma fikirleri

Evimizin en konforlu alanlarından biri olan oturma odaları, misafirlerimizi ağırladığımız ve keyifli zaman geçirdiğimiz alanlardan bir tanesidir. Oturma odası dekorasyon fikirleri, her geçen gün çeşitlilik göstermektedir. Yeni çıkan mobilyalar ve dekorasyon ürünleri ile oturma odaları daha kullanışlı ve modern bir görünüm kazanıyor. Oturma odasının en önemli parçalarından bir tanesi de aydınlatma seçimidir. Doğru yerde uygun ışıklandırma kullanmak göz sağlığımız ve keyifli zaman geçirmemiz için önemlidir.  

Oturma odası sarkık avize fikirleri
Oturma odası sarkık avize fikirleri

En çok tercih edilen tavanda sarkıt avize kullanımıdır. Avize seçiminde odanın büyüklüğüne dikkat edilmelidir. Dar alanlarda büyük ve gösterişli avize kullanımı doğru bir seçim olmayabilir. Büyük oturma odalarının aydınlatmasında son zamanların trendi aplikler de uygun bir seçim olabilir. Boş ve karanlık bölgeleri renklendirmek için ise lambader ya da masa üstü abajur kullanımı alanı daha kullanışlı bir hale getirecektir. 

Yorum yapın