Duvarlarınıza Kanvas Saatler ile Fark Katın

Taş devrinden itibaren insan yaşadığı yerin güzel görünmesini sağlamak için duvarları süslemeye çalışmıştır. O zamanlar bazen çizdiği bir kaç hayvan resmi hem duvar dekorasyonu sağlar hem de diğer insanlar dönem hakkında bilgi verir. Zaman ilerleyip yerleşik hayata geçildikçe duvarlar da hayvan kürkleri yer almaya başlamıştır. Günümüzden yüz veya iki yüz yıl öncesinde ise atalarımız duvarlarını halılar ile şık tablolar ile süslemeye çalışmıştır. Peki ya saat? Ne zaman zaman gösteren bir alet amacının dışında duvarları da süslemeye başlamıştır?

Kanvas Saatler

Zamana bakmak için görmek istediğiniz muhteşem ver manzara resmini tam olarak saatin çevresinde bulmak artık mümkün. Sanki ressamlar tarafından uzun süreçler boyunca çizilmişe benzer bir şekilde hazırlanmıştır. Oysa yalnızca baskı tekniği ile hazırlanır ve saatin kaç olduğunu gösterir.

Kanvas Saatler Nasıl Hazırlanır?

Dijital baskı makineleri ile bez ve buna benzer yüzeylere uygulanan çoğaltma işlemi ile gerçekleşir. Her makine kendine özgü mürekkeplere sahiptir. Kimyasal bir sıva sayesinde kullanılacak bezler sabit tutulmaktadır. Kullanım arttığı için bu alanda çalışan kişi sayısı, üretilen dijital makine sayısı ve bez materyal çeşiti artmıştır. Kanvas saatlerin kalitesi bu insan gücü,  makine ve bez çeşidine göre farklılaşmaktadır. Bu işlemler için sıraya yapılacaklar:
▪ Baskı makinesinde hazırlanan görseller uygun programlar arasından seçilmelidir.
▪ Baskı işlemi bittikten sonra kullanılam bezlerin kuruma süresine göre beklenmelidir.
▪ Bu aşama da yüzey koruması oldukça önemlidir. Bu nedenle gün ışığı ve zamana karşı dayanıklı vernik gibi maddeler kullanılmalıdır. Ayrıca burada önemli diğer husus yine baskı makinesinin çeşidi ve kullanılan beze uygun bir işleme dikkat etmektir. Çünkü bazı makine ya da bezlerin yüzey korumasına ihtiyacı yoktur.
▪ Tüm işlemler tamamlandığında rulo haline getirilen bezler istek üzerine şaziye halinde de kullanıma hazırlanır.
▪ Son olarak saat olacak kanvaslara saat monte edilir ve satışa sunulur.

Kanvas Saatlerin Avantajları Nelerdir?

En dikkat edilen konu her zaman faydaları olmuştur. Kanvas saatler de bu konuda diğer saatlerden daha fazla ev dekosrasyonuna hizmet eder. Ayrıca bazı firmalar kişiye özel üretimler yapmaktadır. Bu durum kanvas saatlerin satışını hızlandırmaktadır. Yüz Türk lirası civarında bir meblağ ile duvarınızı baştan sonra hem muhteşem bir tablo hem de saat ile dizayn edebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise tabloların oldukça büyük ve çeşitli biçimlerde oluşturulmasıdır. Mesela beş parçalı tablodan oluşan saatler vardır. Dileyen daha küçük fakat aynı malzeme ile üretilen üç parçalı ya da tek parçalı kanvas saat modelleri ile ilgilenebilir.

Kanvas saatlere saatin istediğiniz herhangi bölgesine dilediğiniz cümleleri, kelimeleri yazdırmak mümkündür. Bazı kanvas saatlerine elektrikle ya da pil ile ışıklandırma sistemi kurulmuştur. Bu da yine ev dekorasyonunu oldukça özelleştirme ve güzel hale getiren bir durumdur. Bir taşla üç kuş vurmak misali gibidir. Ev duvarını güzel göstermek için tablo, saat ve aynı zamanda aydınlatma aracı satın alınmış olur. Üçünü ayrı ayrı alan kişi bir kanvas ışıklı saat aldığında ise kesinlikle ayrı ayrı alımdan ise daha uygun meblağlar verdiğini görecektir.

”KANVAS” ADINI NEREDEN ALIR?

İlk kelime kanvas, kökü incelendiğinde İngilizce bir kelimeden geldiği görülür. Canvas, kenevirden yapılan ürünlere kanvas denir ve hatta ilk kot pantolon kenevirden üretilmiştir.  Resim sanatının hakim olduğu bir çok alanda kullanılır bu kelime. Baskı tekniklerinin zamanla gelişmesi dolayısıyla birbirinden farklı alanlarda da kullanımı artmıştır. Bunlardan bir tanesi ise kanvas saatlerdir.

RESİM GALERİSİ

Yorum yapın