Eos Nedir ve Nasıl Ölçülür? Normal Değerleri

Eos nedir sorusu tahlile tabii tutulan kişiler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Eos, vücutta bulunan çok önemli bir kan alyuvarını temsil etmektedir. Vücutta bulunduğu sayı itibariyle kişi için önemi oldukça büyüktür. Eos kan tahlili nedir, nasıl ölçülür gibi sorular neticesinde eos konusundaki bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

Eos Nedir? Eos Ne Anlama Gelir?

Eos nedir yüksekliği ne anlama gelir sorusuna geçmeden önce Eos konusunda bir netlik oluşturmak gerekir. Eos, temelde bir tahlil türüdür. Eos kan tahlili ile vücutta bulunan eozinofil kan hücreleri ölçülür. Eozinofil kan hücreleri kişinin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi adına hayati öneme sahiptir. Ortaya koyduğu işlevler önemini kavramak için yeterlidir.

Kan hücreleri beyaz ve kırmızı olarak ikiye ayrılmaktadır. Eozinofil kan hücreleri beyaz kan hücreleri olarak adlandırılmaktadır.Beyaz kan hücrelerinin kişilerin vücudunda ortaya koyduğu işlevler:

 • Bağışıklık sistemini ayakta tutmak,
 • Parazitleri belirlemek,
 • Parazitlerin yok edilmesi ile enfeksiyonu engellemek,
 • Mikrop, bakteri ve kurtların yok edilmesi bulunur.

Eos kan tahlili beyaz kan hücresi olan eozinifil hücrelerinin ölçülmesidir. Herhangi bir hastalıktan şüphelenen doktorlar tarafından tahlil istenerek sonuçlar değerlendirilir. Eos nedir yüksekliği ne anlama gelir, düşüklüğü ne gibi hastalıklara yol açar bu noktada önem kazanır. Kişilerin vereceği tahlil neticesinde birden fazla değer aralığını ölçümlemesi mümkündür.

Eos Nedir Nasıl Ölçülür?

Eozinofil kan hücrelerinin ölçülmesi basit adımlar ile gerçekleştirilir. Kişilerin istekleri doğrultusunda değil, uzman doktorların şüpheleri neticesinde değerler ölçülür. Beyaz kan hücrelerinin ölçülebilmesi için yapılması gereken tek şey kan tahlili vermektir. Eos kan tahlili diğer kan tahlilleri ile aynıdır. Sadece laboratuvar ortamlarında gerçekleştirilen incelemeler değişiklik gösterir.

Eos tahlili neticesinde bireyler sonuç raporundan birden fazla terimle karşılaşmaktadır. Karşılaşacağı değerler şüphelenen hastalık durumlarını yorumlamak için gereklidir. Değerlerin yüksekliği kadar düşük olması da problem teşkil edebilmektedir.Eos nedir kaç olmalı sorusu bu anlamda önem kazanır. Kişilerin kan tahlili sonuçlarında karşılaşacağı diğer değerler şunlardır:

1 – Baso Ne Demek?

Baso ne demek sorusuna verebilecek cevap bir diğer savunma amacı olan kan hücreleridir. Eozinofil kan hücreleri gibi bağışıklık sisteminde aktif rol oynar. Kemik iliği tarafından üretilen kan hücrelerinden sadece birisidir. Vücudun ayakta ve güçlü kalmasında rol oynar.

2 – Neu Nedir?

Beyaz kan hücreleri arasında en yaygın bulunanlar arasında yer alır. Yaklaşık %55 ile 75 arasında bir değer arasında bulunur. Nötrofil olarak adlandırılan kan hücreleridir. Vücutta istenmeyen bakteri ve mikroplar ile kıyasıya bir çatışmada yer alır. Lökosit türü olarak karşımızda bulunur.

3 – Lym Nedir?

Lenfozitler alyuvar çeşitleri arasındadır. Kemik iliği, dalak gibi alanlarda üretilir. Bahsedilen diğer beyaz kan hücrelerinde olduğu gibi bağışıklık sisteminde aktif rol oynamaktadır. Vücut sağlığını korumak adına oldukça önemlidir.

4 – Mono Nedir?

Beyaz kan hücrelerinde bulunan en büyük hücredir. Monositler enfeksiyonlara karşı önem taşır. Savaş gösterdiği gibi, aynı zamanda ölü bulunan hücrelerin vücuttan atılması içinde görev alır. Beyaz kanın bir kısmını oluşturur. Görevleri neticesinde diğer kan hücreleri kadar önemlidir.

Bahsedilen beyaz kan hücreleri gibi ‘bas nedir, hct nedir’ gibi sorular da araştırılır. Bu hücrelerde beyaz kan hücreleri olmaktadır. Diğer kan hücreleri gibi bağışıklık sisteminde rolü büyüktür. Vücudu dışarıdan gelen bakteri ve mikroplardan korumak adına görevleri bulunur. Vücudun işleyişi sırasında aktif rol oynamaktadır.

EOS Normal Değerleri Nelerdir?

Eos nedir kaç olmalı sorusu uzmanlar tarafından cevaplanmıştır. Yapılacak eos kan tahlili sonuçları belirli değerleri kapsadığında bir problem oluşturmamaktadır. Bundan dolayı eos değerleri hakkında bilgi sahibi olmak kişilerin endişe yaşamamasına sebep olabilir. Uzmanlar tarafından tıp literatüründe belirtilen sınırlar şu şekilde olmaktadır:

 • Normal değer 500 mcL,
 • Orta derece değer 500-1500 mcL,
 • Orta yüksek değer 1500-5000 mcL,
 • Yüksek değer ise 5000 mcL üzeridir.

1 – Düşük Eos Nedir?

Eos nedir sorusu sonrası yapılan eos kan tahlili değerlerinde düşük değerlerin çıkmasının anlamları merak edilir. Düşük eos değerleri birden fazla sebepten kaynaklanabilmektedir. Aynı zamanda farklı hastalıklara da sebebiyet verebilmektedir. Eos düşüklüğü nedir cevabı, eozinofil hücreleri yükselmesi gerektiği anda sabit seviyede kalması olarak bilinir.

Eos düşüklüğüne neden olan durumlar arasında:

  • Alkol zehirlenmesi,
  • Fazla stresli bir yaşam,
 • Doğum kontrol ilaçlarının tüketimi,
 • Düşük kan şekeri değeri,
 • Cushing Sendromu yer alır.

2 – Yüksek Eos Nedir?

Eos yüksekliği doktor sitesi yorumları arasında dile getirilmektedir. Eos düşüklüğü kadar eos nedir yüksekliği ne anlama gelir sorusu da olumsuz olur. Yüksek olması vücuda zarar verir. Kan hücreleri kendisinden beklenen davranışları yerine getiremez. Bu gibi durumlar da hastalanmaya, mikrop ve bakterilerin vücut içerisinde yer almasına sebep olabilir.

Eos kan tahlili sonucu alınan değerlerin yüksek olması bazı nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Eos yüksekliği ne anlama gelir diye soracak olursanız bağışıklık hücrelerinin çok sayıda meydana gelmesidir. Bu durum genellikle alerjik durumlarda ortaya çıkar. Vücut alerji reaksiyonu gösterdiğinden koruma hücreleri sayıca artışa geçer.

Eos yüksekliği ne gibi durumlarda görülür sorusuna verilecek bazı cevaplar bulunur. Eos yüksekliğinin görüldüğü durumlar arasında:

 • Besin ya da hayvan tarafından zehirlenmeler
 • Alerji durumları
 • Deri hastalıkları (egzama, sedef)
 • İlaç kullanımı
 • Gastrit
 • Kanser hastalıkları bulunur.

Ortaya koyulan yazı içerisinde eos nedir, eos nedir yüksekliği ve düşüklüğünün sebepleri nedir sorularına cevaplar bulunmaktadır. Aynı zamanda gerçekleştirilen tahliller neticesinde eos nedir kaç olmalı değerlerini de sizler için belirtildi. Tıp literatüründe yer alan bilgiler doğrultusunda beyaz kan hücresi  hakkında bilgiler genel hatları ile ortaya koyularak genel olarak merak edilen noktalara değinildi.

Yorum yapın