Burun Dolgusu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Burun dolgusu ile kişinin burnundaki, şekil bozukluğunu ameliyata gerek kalmadan kolayca düzeltilir. Bu operasyonda, dolgu malzemesi olarak genelde “hyaluronik asitle türevleri” kullanılıyor. Tabi ki bu yöntemin kişiye uygulanabilmesi için, burun yapısı, kemik yapısı, kıkırdak yapısı ve burun deri yapısı çok büyük önem arz ediyor.

Çok fazla uygulanan yöntem olan burun dolgusu sayesinde şu sorunlar giderilir. İnce burun yapısı, burunun şekil problemleri, burun ucunun düşüklüğü ve burundaki kemer. Özellikle bu saydığımız problemler maalesef kişiyi çok rahatsız eder, fakat kişi bir türlü düzelttirmek için de harekete geçmez. Çünkü genelde kişiler ameliyat olmaktan çok fazla korkarlar. İşte artık bu korku tarihe karışacak, yukarıda da bahsettiğimiz gibi ameliyatsız şekilde burnunuzun şekil bozukluğu burun dolgusu ile giderilebilecek.

Dolgu Nedir ? Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dolgu nasıl yapılır sorusunun asıl cevabını verecek olursak, bu işlem sırasında buruna özgü malzemelerin o bölgeye enjekte edilmesiyle yapılan işlem diyebiliriz. Özellikle asidik özellikte olan malzemelerin içinde yer alan, vitaminlerle maddeler burunda olması nedeniyle işlem daha da kısalır. Burun ve dudak arasında olan problemlerde ve burnun yüz bölgesine yayılan hattında ayrıca bozuk kıvrımların gerçekleştirileceği şekilde de dolgu işlemleri oluyor.

Böylelikle, yanaklara ve yüz tipine uygun bir burun gerçekleştirilmiş olur. Aşağı yukarı burun dolgusu süresi 40 dakikadır. Tabi ki bu süre burnun yapısına göre değişir. Yani, burnun kemer derecesi, işlemin gerçekleştirileceği noktalarda çok önemlidir. Enjeksiyon işlemi ilk olarak burun kanadıyla birlikte burunu ortadan bölerek yarı yüzde gerçekleşir. Sonra diğer parça da tamamlanarak işlem de bitirilmiş olur.

1 – Burun Dolgusu Fiyatları

Ameliyat fiyatları ile dolgu fiyatları arasında çok fazla fark vardır. Buruna yapılacak işlem sayısı, burundaki yapının bozukluğunun nasıl olduğu gibi etmenler burun dolgusu fiyatlarını otomatik olarak etkiliyor. Ayrıca işlemi yapacak cerrahın bu alandaki tecrübesiyle birlikte kişinin istediği burun özellikleri de yine fiyata etki ediyor.

Hatta operasyon sonrasında kullanılacak ilaçlar, kremler veya diğer gerekli olan malzemelerde burun dolgusu operasyonu içinde yer aldığında fiyatta bir hayli artış gözlemleniyor. Burun dolgusu fiyatına etki eden diğer hususta, burunda kullanılacak dolgu malzemesi miktarı ve seans sayılarıdır diyebiliriz. Burun dolgusu fiyatı genellikle  istenilen burunun yapısal ölçülerinin alınmasıyla birlikte dolgu malzemelerinin de belirlenmesiyle ortaya çıkıyor.

2 – Burun Dolgusu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Dolgu operasyonu öncesinde, burunun genel olarak tepkisini ölçmek amacıyla, ön enjekte işleminin mutlaka yapılması gerekiyor. Burada ana amaç, burunun işleme tepkisini ölçmektir. Bu noktada, buruna dolgu yaptıranlar, enjektenin tepkisini değiştirecek, ortadan kaldıracak hareketlerden kesinlikle uzak durmaları gerekiyor. Burun dolgusu operasyonu öncesinde yaptıracak kişilere, derin enjekte işlemi ve ön enjekte işlemi konularında genel bilgiler verilir.Böylelikle operasyonu yaptıracak kişi, konu hakkında bilinçlendirilmiş olur.

Burun dolgu operasyonu yaptıranlar, minimum 3 gün burun çevrelerine hassas davranmaları gerekiyor. Aşırı hareketlilikten, sıcak su temaslarından, darbelerden ve ilaç kullanımından burnu uzak tutmaları gerekiyor. Hatta burun dolgu operasyonu yaptıran kişiler, cildin ince yapısı olduğunu unutmayarak dolguya zarar veren ya da verme ihtimali olan tüm kremlerden o bölgeyi uzak tutmalılar.

3 – Avantajları Nelerdir?

Bu özel estetik operasyon işleminde ameliyat sistemi kesinlikle kullanılmaz. Bu yüzden de risk oluşturmayacağı için avantajlıdır diyebiliriz. Burun dolgusu operasyonu sayesinde, burunda ki sorun genellikle tek seans ile çözülebilir. Özellikle kısa zamanda halledilen bu sorunla birlikte, burunla ilgili kişinin yaşadığı psikolojik rahatsızlıkta sona erer. Burun ameliyatına göre dolgu işlemi hem kısa sürede yapılır hem de fiyat bakımından da daha da uygundur.

Dolgu sayesinde kişi, dileği burun şekline sahip olur. Böylelikle burunun şekil bozukluğundan dolayı kişinin bozulan özgüveni de yerine gelmiş olur. Burun dolgusu işlemleri, son derece kolay ve ağrısızdır diyebiliriz. Bu nedenle de işlem sonrasındaki iyileşme süresi de azalır. Şöyle ki, burun da bulunan maddelerin çoğu yapılacak enjeksiyonda zaten yer alıyor.İşte bu yüzden de yan etkileri kesin olarak ortadan kalkmaktadır.Tabi ki bu durum işlem sonrasında kişinin burnunda meydana gelen, kızarıklığı, kaşıntıyı ve bozulmayı da önler.

4 – Burun Dolgusu Dezavantajları Nelerdir?

Burun dolgusunun dezavantajları aslında çok azdır. Fakat yine de buruna müdahale söz konusu olduğu için burun dolgu malzemesini kabul etmeyerek, şeklin de düzelmesine engel olabilir. Bu yüzden burun dolgusunda kullanılacak malzemelerin kaliteleri çok önem arz ediyor. Uzman olmayan kişiler tarafından ve kalitesiz malzemelerden yapılan burun dolgusu işlemleri kesinlikle başarılı olmaz. Hatta başarılı olmamakla kalmayıp burnunuzu eski haline göre daha da kötü bir hale sokabilir.

Operasyon esnasında uygulanan enjekte işlemleri eğer tekniğe uygun ve doğru şekilde yapılmıyorsa, buruna yapılan dolgunun süresi kısa olur. Bu yüzden de verdiğiniz ücret, zaman ve emekte maalesef çöpe atılmış olur. Diğer bir dezavantajsa, burun ilk başta hızlı bir iyileşme süresi geçirir fakat sonrasında aynı hızla gerilemeye başlar. Eğer enjeksiyon yanında farklı tedavi yöntemleri ve desteklemeleri buruna uygulanması gerekiyor fakat işlemi yapan kişi bunları yapmıyorsa o zamanda burunda ki eğrilik yine operasyon sonrasında da ortadan kalkmaz.

5 – Dolgu Etki Süresi Ne Kadardır?

Burun dolgusu operasyonu  yaklaşık olarak 40 dakika sürüyor. Yetişkinlerde özellikle, kullanımı söz konusu olan işlem, etkisi süresi uzun olması için çok hassas olunması gerekiyor. Dolgu işlemi  yapıldıktan sonra iyileşme aşamasında kişide kaşıntı, ağrı ve kızarıklık oluşabilir. Böyle durumlarda kişi kesinlikle buruna dokunmamalı ve kaşımamalıdır.

Burun dolgu işlemi yapıldıktan sonra kişi 3 gün içinde etkisini görmeye başlar. Bu süre zarfında dolguyla burun uyumu gerçekleşir. Etkiler sona erdikten sonra da buruna gerçekleştirilen şekilde ortaya çıkmaya başlar. Burun dolgu işlemi, gerçekleşen kişiler yaklaşık 1 haftada burunlarında ki değişikliği net şekilde fark ederler. Burun estetiği işleminin kalıcı olmasıysa, dolgu yapılan kişinin hareketlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

 

Önerilen yazı: Yüz germe bandı nedir?

Yorum yapın