Bebeklerde Zeka Geliştirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebeklerin zeka gelişimi en çok üzerinde durulması gereken noktalardan biridir. Zeka gelişimini olumsuz yönde etkileyecek durumlardan kaçınılmalıdır. Televizyon zeka gelişimini ne derece etkiler? Çocuğun televizyon izlemesi ne kadar yararlı? Hangi oyuncaklar ve oyunlar çocukların zeka gelişiminde olumlu yönde gelişme sağlar? Çocuklara kitap okumaya başlamak için en uygun zaman ne zamandır? Bebeklerin zeka gelişiminde yapılması gerekenler nelermiş bunlara göz atalım.

Bebeklerin zekasını geliştirmek için yapılması gerekenler nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre doğru oranda ve yeterli verilen anne sütü bebeğin zeka gelişiminde olumlu sonuçlar doğuruyor. Beslenme şekli zeka gelişiminde en büyük etkenlerden biridir.

Anne ve babanın bebekleriyle sürekli ilgilenmesi bebeklerde zeka gelişimi konusunda ilerleme sağlaması açısından oldukça önemlidir. Bebekleriyle göz teması kuran anne ve babalar daha sağlıklı sonuçlara ulaşır. Bebeklerin gözlerinin içine bakarak konuşmak bebekleri uyarma açısından en önemli yollardan biridir. Bir diğer yol da dokunarak sağlanan iletişimdir. Anne ve babanın sevgilerini bebeklerine tensel yönden hissettirmesi onlarda uyarıyı üst seviyelere getirir. Bunların yanı sıra yapılan işlerin birçoğuna bebekleri de dahil etmek ve sevgi dolu bir ortam oluşturmak da bebeklerin zeka gelişiminde büyük rol oynar.

Bebeğinize kitap okumak için en uygun zamanlardan biri 4. aydır. Bebeklerin zeka gelişimini geliştirmek için en erken zamanlarda kitap okumaya başlamak gerekir. Eğitici kitaplarla bu işe başlarsanız bebeğinizin zihninde gelişme sağlar ve bebeğinizin zeka gelişimini küçük yaştan ilerletebilirsiniz.

Televizyon izlemek her yaşta zeka gelişimini kısıtlar. Fakat eğitici programları izlemek insan gelişimi için önemli rol oynar. Çocuğunuza eğitici bir çizgi film izletmek de zeka gelişimi için faydalı olacaktır.

Çocukların vazgeçilmezi olan oyuncaklar ve oyunlar yaratıcılığı güçlendiren özellikte olursa bebeklerin zeka gelişiminde oldukça önemli bir roldedir. Bebeklerin zekasını geliştirmek için tercih edilmesi gereken oyunlar; özellikle görsel koordinasyonu etkileşime geçirecek tarzda olmalıdır. Planlı gelişim ve eğlenceli eğitim için adım adım ekibinden gerekli desteği almanız mümkündür. Renkli ve şekilli oyuncakların gruplandırma özelliklerinin olması bebeğinizin zihnini çalıştırmasına ve bu sayede zekasını geliştirmesine yardımcı olur.

El yeteneğini geliştiren ve zihnini çalıştıran oyuncaklar seçilerek bebeklerin zeka gelişimine sevdiği yöntemlerle fayda sağlamak gerekir. Bunların yanı sıra anne ve babanın bebeğiyle ortaya çıkardığı bir oyun da son derece etkilidir.

Yorum yapın