Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? Tırnaklardaki Sorunlar Nasıl Çözülür?

Tırnakların temiz ve sağlıklı görünmesi sadece kadın erkek fark etmeden hepimiz için önemli bir konu haline gelmiştir. Düzenli yapılan doğal bakımlar, kullanılan kremlerle güzel görünümünü devam ettirebiliriz. Tırnak bakımı nasıl yapılır? Tırnaklardaki sorun nasıl çözülür? Beslenme şekli, ellerin ve tırnakların günlük temizliği, temizlik yaparken maruz kalınan kimyasal maddeler tırnak sağlığını etkiler. Özellikle yaz aylarında açık ayakkabılar giyildiğinden ayak tırnaklarının görünümü de çok önemlidir. Tırnak bakımı ile ilgili dikkat etmemiz gereken önemli noktalar vardır. 

Bu yazıda bulacağınız muhtemel başlıklar:

Ayak tırnak bakımı, Tırnak bakımı nasıl yapılır, Doğal tırnak bakımı, Tırnak batması, Tırnak mantarı, Batık tırnak makası Nasıl kullanılır, Batık Tırnak aparatı ise yarıyor mu

Tırnak Temizliği 

Öncelikle düzenli tırnak temizliği yapılmalıdır. Eller ve uzun ise tırnak içlerini iyi temizlenmelidir. Sıklıkla sürülen ojeler tırnakları zayıflatır ve sarartır. Ojeler 2-3 günde bir silinmelidirTırnak bakımı nasıl yapılır? Tırnaklardaki sorun nasıl çözülür? Tırnak çevresinde oluşan deri ister kuaförde ister evde manikür ve pedikür ile temizlenmelidir. Tırnaklar çok dipten değil ve düz bir şekilde kavis verilmeden kesilmelidir. Kavis verilirse batık oluşabilir. En uygun tırnak kesme zamanı eller ve tırnaklar yumuşadığı için duş sonrasıdır. En uygun tırnak törpüleme şekli küt yapılan törpüdür. 

Tırnak Sararması 

Tırnak sararmasının tırnak mantarı, enfeksiyonlar, vitamin eksiklikleri ve sürekli oje kullanımı sonucu oluştuğu bilinmektedir. Bunların dışında tiroid hastalıkları, sedef hastalığı, kimyasallar da tırnak sararmasına neden olabilmektedir. Tırnak bakımı nasıl yapılır? Tırnaklardaki sorun nasıl çözülür? Tırnak sararması için karbonat maskesi yapılabilir.1 çay kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı limon suyu karıştırılarak tırnaklarda 15-20 dakika bekletilebilir.  

Daha sonra ılık su ile yıkanır ve nemlendirilir. 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 6 damla limon suyu karıştırılıp tırnaklara sürülür ve 10 dk bekletilir ise zeytinyağı içindeki antioksidanlarla tırnak yapısı arınır ve güçlenir. Sararan tırnak, şekil bozukluğu, hafif bir koku var ise tırnak mantarı düşünülür. İlaç ve kremlerle mantar tedavisi yapılır. Tırnak mantarını önlemek için el ve ayaklar düzenli yıkanıp, temiz tutulmalı, tırnaklar düzgün kesilmelidir. Ayağın terlemesini önlemek ve ortak kullanılan alanlarda hijyene dikkat etmek gerekir. 

Tırnakların Sağlıklı Uzaması 

Öncelikle sağlıklı beslenme ve özellikle kalsiyum zengin besinler almak önemlidir. Ayrıca tırnak yeme gibi alışkanlıklar var ise profesyonel yardımla bu alışkanlıktan kurtulmak gerekir. Tırnakları törpülerken küt törpülemek sağlıklıdır, kenarları sivri kalır ise törpü ile yuvarlanabilir. Oje temizlerken kullanılan asetonda bulunan kimyasallar tırnakların soyulmasını ve yıpranmasına neden olduğundan aseton kullandıktan sonra eller yıkanmalı ve nemlendirilmelidir. 

Tırnak bakımı nasıl yapılır? Tırnaklardaki sorun nasıl çözülür? Tırnak etlerini kesmekten çok yumuşatıp etleri içeri itmek daha sağlıklıdır. Çünkü kesilen etler daha fazla ve kalın uzayacaktır. Limon ve zeytinyağı karışımı ile tırnaklar sağlıklı uzayacaktır. Nemlendirici krem seçerken içinde zeytinyağı, badem yağı kullanılan kremler seçilmelidir. 

Tırnak Bakımında E Vitamini 

Tırnakları besleyen E vitamini kapsül halinde eczanelerden edinilebilir. Tırnakların kırılmasını önler ve güçlendirir. Tırnaklara sürülüp 10 dakika masaj yapılarak kullanılır. Daha sonra durulanır. Bu işlem 2 hafta boyunca düzenli olarak uygulanabilir. Tırnak bakımı nasıl yapılır? Tırnaklardaki sorun nasıl çözülür? E vitamini için tahıl, badem, fındık, fıstık tüketerek de doğal yolla alabiliriz. Tırnak sağlığı için sadece manikür ve pedikür yeterli değildir.  

Düzenli hijyen sağlamak, düzgün tırnak kesimi, doğru beslenme gibi etkenler sağlıklı tırnaklar için şart koşullardır. Tırnak batması ya da tırnak mantarı yaşanması durumunda bir hekimle görüşülüp uygun tedaviye başlanması uygun olacaktır.  Manikür ve pedikür yaptırır iken kullanılan malzemeler muhakkak temiz olmalı ya da kendimize ait malzemeleri kullanmalıyız.

Tırnaklarda Normal Olmayan Durumlar

Aşağıdaki koşullardan birisi oluşur ise bunu fark ederseniz doktorunuza veya dermatoloğunuza danışın.

  • Tüm tırnakların renginin değişmesi veya tırnağın altındaki koyu bir çizgi gibi tırnak rengindeki değişiklikler
  • Kıvrılmış tırnaklar gibi tırnak şeklindeki değişiklikler
  • Tırnakların incelmesi veya kalınlaşması
  • Tırnağın çevresindeki deriden ayrılması
  • Tırnakların etrafında kanama oluşması
  • Tırnakların etrafında şişlik veya ağrıoluşması
  • Tırnakların büyümemesi

Yorum yapın