Saç Detoksu Nasıl Yapılır?

Saç Detoksu Nasıl Yapılır? Saç detoksu saç bakımı açısından oldukça önemlidir. Detoks Nedir?  Saçınızda yeni bir başlangıç amacıyla uygulamanız gereken ve gerçekte saçınızın ihtiyaç duyduğu bir yöntemdir. Sadece saçlarınızdaki kirleri ve hasarları ortadan kaldırmakla kalmaz ilaveten kullandığınız saç bakım ürünlerinin bıraktığı kalıntıları da yok etmeye yardımcı olur. Peki Saç Detoksu Nasıl Yapılır? Saç detoksuna başlamadan önce, ölü saçlarınızdan, yani saç uçlarında bulunan saç kırıklarından kurtulmanız gerekir. İdeal bir saç kesimi, 4 ila 6 Haftada bir olmalıdır. Tüm ölü uçlardan kurtulduktan sonra, saç detoksu için basit yollarla, evde yapabileceğiniz birkaç malzemeye ihtiyacınız olacaktır.

  • Kabartma tozu
  • Elma sirkesi
  • Bal· Bentonit kil (eczanelerde bulabilirsiniz)

Bu dört temel ürünle, kolay bir şekilde saç detoksu yapmak mümkün. Elma sirkesi alırken, cam şişede bulunan elma sirkeleri almaya dikkat edin. Plastik şişelerde bulunan elma sirkeleri, zararlı toksinler içerir.

  • Bir kabın içinde bir bardak su ile 1 çorba kaşığı kabartma tozu karıştırın.
  • İkinci bir kasede bir bardak su ile 1 elma kaşığı sirkesi karıştırın.
  • Duşta, ilk önce saçınızı kabartma tozu karışımı ile yıkayın ve soğuk su ile durulayın.
  • Elma sirkesi karışımı ile yine aynı işlemi yapın ve soğuk su ile durulayın.
  • Daha parlak bir saç için balla saç diplerinizi masaj yapın. Saçınızı balla tamamen ıslattıktan sonra ve yıkayın.

Saç Detoksu Nasıl Yapılır? 

Bertonit Kil İle Saç Detoksu Nasıl Yapılır?

Saç detoksu nasıl yapılır sorusuna yanıt verecek olursak, bunlardan biri de bentonit kil saç maskesidir. Bentonit kilin emici özelliği vardır. Bu yüzden, saçınızda bulunan toksinleri ve aşırı yağı çeker. Kilin haftada bir kez uygulanması daha uygundur. Maskeyi hazırlamak için, eşit miktarda bentonit kil ve elma sirkesini karıştırın. Maskeyi saç diplerinizden saç köklerinize kadar uygulayın. Saçınız 40 dakika beklettikten sonra yıkayınız.

Kokulu Yağlarla Saç Detoksu Nasıl Yapılır?

Saç detoksu nasıl yapılır sorusuna doğal yöntemler bulduk. Ancak, bir husus da vardır ki, saç detoksları sırasında kullanacağınız ürünler, saçınızda kötü kokular yaratabilir. Genel olarak, detoks işlemi devam ederken, koku bir ay içerisinde giderilir. Ancak, o zamana kadar buna çözüm olarak, lavanta, yasemin, nane gibi kokulara sahip esansiyel yağlar kullanabilirsiniz. Hazırlayacağınız detoks maskesine, bu yağlardan çok az miktarda ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda, duştan çıktıktan sonra da bu güzel kokulu yağlardan saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Yağı, saçlarınıza eşit miktarda dağıtabilmek için, büyük dişli taraklar kullanmanız, daha büyük kolaylık sağlar. Diğer bir yandan, saçları daha sağlıklı hale getirmek için, argan yağları da tavsiye edilebilir. Buğday tohumu ve Hindistan cevizi yağı da, kokuyu gidermede ve saçlarınızı beslemede işinize yarar.

 

Yorum yapın