Doğal Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj birçok kadının ortak tercihidir. Çünkü kadınlar güzel görünmek isterler. Ancak makyaj sadece belirli bir kesime değil her kesime hitap eder. Genç kızlar güzel oldukları halde sosyal medyada çok fazla makyaj videolarına maruz kaldığı için her zaman makyaj yapmak isterler. Belirli bir yaşın üstündeki hanımlar da kırışıklıklarını ve yüzlerindeki istenmeyen bazı durumları gidermek için makyaj kullanırlar. Hatta medya sektöründe televizyona çıkacak erkeklere bile günümüzde daha güzel bir görüntü için hafif makyajlar yapılır. Bu nedenle insanlar doğal makyaj konusunda pek çok şeyi merak ederler. 

Kişilerin daha güzel ve doğal görünmek istemesi tabiidir. Ancak daha evvel makyaj yapmamış kişiler de doğal makyaj konusunda pek çok şeyi merak ederler. İnsan yapmak istediği şeyin nasıl yapılacağını tam bilmediği zaman onu eline gözüne bulaştırabilir ve güzel bir görüntü elde etmek şöyle dursun komik bir görüntü bile çıkabilir. Bu nedenle kişiler doğal ve güzel görünecek bir makyajın püf noktaları hakkında pek çok soru işaretine sahiptir.

Sade Makyaj
Sade Makyaj

Öncelikle en doğal makyaj kişilerin ağır renkler ve fondöten, bb ve cc krem gibi kremler kullanmadığında ortaya çıkar. Kişiler bunları kullandığında cilt renkleri ya gereğinden fazla koyulaşmakta ya da gereğinden fazla açık olmaktadır. Bu nedenle doğal makyajkonusundaki sır cilde çok fazla şey sürmemektir ve böylelikle doğal bir görüntü elde edilir. Hafif bir göz makyajıyla kişiler istedikleri görüntüyü elde edebilir. Yine göz makyajında da kişilerin abartılı renkler kullanmaması gerekir. Çok açık ve kişinin cilt rengine uygun olan farlar, hafif bir rimel kişilerin ön plana çıkmasını sağlar. Ardından sürülecek hafif bir ruj makyajı tamamlayacaktır. 

Doğal Makyajda Nelere Dikkat Edilmeli 

Kişilerin sıklıkla günlük hayatta tercih ettikleri doğal makyaj onların günlük hayat kurtarıcısı durumundadır. Ancak kişilerin akıllarına doğal makyaj yaparken izlenecek adımlar hakkında pek çok soru gelebilir.  

Öncelikle bir kişinin doğal makyaj yapabilmesi için her ne kullanıyorsa cilt rengine yakın bir ton kullanması gerekir. Mesela açık tenli kişiler daha açık tonlar kullanabilirken koyu tenli kişiler daha koyu tonlar kullanabilir. Çünkü kişinin cilt rengine zıt olan başka bir renk kullanması onun daha çok dikkat çekmesine ve bu görüntüyü doğal makyajdan uzaklaştırmasına neden olabilir. 

Doğal Makyaj Malzemeleri
Doğal Makyaj Malzemeleri

Doğal makyaj konusunda dikkat edilecek diğer bir nokta ise kişilerin ciltlerine cilt renklerini değiştirecek kimyasal maddeleri çok fazla sürmemesidir. Çünkü fondöten, bb krem veya cc krem gibi bazı kremler ve makyaj malzemeleri cildi doğal bir görüntüden uzaklaştırır ve cilde bir donukluk vererek yapay görünmesine neden olur. 

İnsanların istedikleri doğal makyaj konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da ruj seçimidir. Kişilerin seçtikleri ruj eğer ki çok koyu veya parlak bir renkteyse bu durum kişinin makyajını doğal olmaktan uzaklaştırır. Bu tür rujlar daha çok şık davetlerde, düğünlerde veya akşam gezmelerinde kullanılmaya uygundur. 

 Adım Adım Doğal Makyaj Yapılışı 

Kişilerin şık bir görüntü için, ufak rötuşlarla yapabileceği doğal makyaj basit birkaç adımdan ibarettir. Zaten doğal bir görüntü oluşturmak tahmin edildiği gibi abartılı makyajlardan daha kolay olduğundan çok daha az süre alır. Bu nedenle kişiler bu birkaç adımı öğrenerek kolaylıkla doğal bir görüntü elde edebilir. 

Kişilerin doğal makyaj konusunda dikkat etmesi gereken ilk nokta yüzün rengini çok fazla değiştirmemektir. Bu nedenle birinci adım olarak cildin rengini fazlasıyla koyu veya açık yapacak ürünlerin kullanılmaması söylenebilir. 

Söz konusu doğal makyaj olunca dikkat edilecek ikinci konu da kişilerin ten rengine uygun bir göz makyajı tercih etmesidir. Kişi açık renkliyse koyu farları, koyu renkliyse de açık farları tercih etmemelidir. Farın az bir miktarda alınıp göz kapağına dikkat çekmeyecek şekilde sürülmesi önemlidir. Çünkü her ne kadar farın rengi cilt rengine uygun olsa da fazla sürüldüğü takdirde yine kötü görülebilir. Bu nedenle farlar göz üstüne çok fazla sürülmemelidir. Hafif bir şekilde gözün başlangıcından başlayarak ucuna kadar sürülmeli ve farın çizgisi olabildiğince ince olmalıdır. Çok kalın bir çizgi halinde sürülmemesi gereken farlar gereğinden fazla kalın olduğunda yine ne kadar hafif renkli olsa da abartılı görünür ve kişilerin doğal görünümünü giderir.

Naturel Doğal Göz Makyajı
Naturel Doğal Göz Makyajı

Doğal makyajda önemli olan bir diğer adım da rimelin sürüş şeklidir. Diğer maddeler için geçerli olan durum rimel için de geçerlidir. Rimelin olabildiğince ince olması gerekir. Çünkü çok fazla kirpiği donduran ve katı görünen rimel kişinin doğal görüntüsünü yok eder. Bu durumda olabildiğince ince olan ve çok fazla dondurma özelliği bulunmayan rimeller tercih edilmelidir. Rimellerin kirpiğin bir ucundan başlayarak döndürülmek suretiyle diğer ucuna kadar götürülmesi oldukça önemlidir. Bu durumda kirpikler kıvrık görünecektir. 

Doğal Makyajda Ürünlerinin Yan Etkileri 

Güzel bir görüntü oluşturmasının yanı sıra makyajın birçok yan etkisi ve zararı da görülür. Özellikle alerjik ve hassas ciltlere sahip olan kişiler herhangi bir makyaj ürünü kullandığında çeşitli kızarıklıklara veya kaşıntılara sahip olabilmektedir. Bu nedenle alerjik bünyelilerin tercih etmekte tereddüt ettikleri makyaj malzemeleri diğer insanlar için de bazı sıkıntılara neden olur. 

Doğal Görünümlü Makyaj
Doğal Görünümlü Makyaj

Makyaj malzemeleri doğal içerikli olmadığı ve pek çok kimyasal madde barındırdığı için kişilerin cildine mutlaka zarar verir. Kişilerin ciltlerinde pütürlü bir görüntü veren makyaj malzemeleri bir tabaka halinde yüzü kapladığı için yüzün yeterince hava almasını engellemekte ve ciltte sivilce gibi bazı sıkıntılara neden olmaktadır. Üstelik yeterince hava almadığı için kendini yenileyemeyen cilt eski hücreler nedeniyle mat ve soluk görünür. 

Bu kadar yan etkiden sonra insanlar makyaj yapmak konusunda bazı tereddütler taşıyabilir. Ancak güzel görünmek isteyen kişilerin de vazgeçemediği makyaj malzemeleri konusunda insanlar ne yapacağını şaşırmaktadır. 

Doğal Makyaj Yaparken Hangi Ürünler Tercih Edilir 

Bahsi geçtiği üzere makyaj malzemeleri çok fazla yan etkiye sahiptir. Sağlığı daha ön planda tutan kişiler de hangi tür makyaj malzemesi alacağı konusunda düşünmekte ve bu konuda bilgi sahibi olmak istemektedirler. 

Bu nedenle insanların rahatça güvenebileceği makyaj ürünleri açığı oluşmaktadır. Bazı firmaların özellikle daha az kimyasal madde içerikli makyaj ürünleri üretmesi de gözleri bu noktaya çevirir. Bu nedenle insanların makyaj malzemesi alırken özellikle içeriklere daha çok dikkat eden firmalardan alması gerekir. Çünkü cildimize uygulayacağımız en ufak bir kimyasal bile farklı etkilere sahip olabilir. Cildin zarar görmesini engellemek için en mantıklı yol olabildiğince az kimyasal kullanmaktır. Bu nedenle kimyasal bir ürün kullanılacak bile olsa içeriğindeki zararlı maddelerin olabildiğince en düşük olanı seçilir.

Günlük Makyaj Önerileri
Günlük Makyaj Önerileri

Bazı firmalar özellikle çok az kimyasal kullandığını ilan ederek çeşitli reklamlar yapmaktadır. Bu reklamlar takip edilmeli ve kişiler hangi firma daha az kimyasal madde kullanıyorsa ona daha çok rağbet etmelidir ki hem güzel görünsün hem de sağlıklarını koruyabilsinler. Bundan ötürü hem güzelliklerinden vazgeçmek zorunda kalmazlar hem de bunu yaparken sağlıklarını olabildiğince korudukları için mutlu olurlar.

Yorum yapın